II liga: Będą trzecie mecze w I rundzie play-off

W środę koszykarze II ligi rozegrali rewanżowe spotkanie I rundy fazy play-off. W pięciu parach dojdzie do trzeciego, decydującego meczu.

Stanisław Grabowski

Zgodnie z planem do II rundy awansował faworyt w grupie A, Wilki Morskie Szczecin, którzy mocno musieli natrudzić się w pojedynku wyjazdowym z Notecią Inowrocław. Kluczowa dla losów spotkanie była III kwarta wygrana przez gości 30:11. Nie zawiodła trójka doświadczonych: Piotr Wojdyr, Piotr Pluta i Paweł Kowalczuk (odpowiednio 9, 25, 18 punktów i 12, 3, 10 zbiórek). Swojej wielki szansy nie wykorzystał Stawiński Basket Piła ulegając przed własną widownią SMS-owi PZKosz Władysławowo 80:94. Wśród gości wyróżniła się trójka: Kacper Borowski (15 punktów, 8 zbiórek), Mikołaj Witliński (17 oczek, 9 desek) i Damian Jeszke (20 punktów, 7 zbiórek). Również do trzeciego spotkanie dojdzie w rywalizacji Trefl II Sopot z Wybrzeżem Korsarz Gdańsk. W środę młodzież ekstraklasowego zespołu dzięki znakomitej IV kwarcie (29:8) przechyliła szalę na swoją korzyść. 22 punkty dla zwycięzców rzucił David Brembley. Swoje też dołożyli 17-letni rozgrywający Paweł Dzierżak (16 oczek, 5 zbiórek i 6 asyst) oraz center Kamil Piechaczek (12 punktów, 11 zbiórek). Swoją szanse na awans do półfinału wykorzystali natomiast gracze MKS-u Skierniewice zwyciężając po raz drugi w starciu z Księżakiem Łowicz tym razem 93:85. Sukces miejscowym zapewnili Mariusz Wójcik (25 punktów, 8 zbiórek), Mariusz Łapiński (23 oczka), Łukasz Mąkolski (18 punktów) i Radosław Jarosz (12 punktów, 9 asyst).

W grupie B awans do II rundy zapewnili sobie gracze Pogoni Prudnik i WKK Wrocław. Ci pierwsi sukces zawdzięczają kapitalnej drugiej połowie w Tychach w meczu z GKS-em (49:27). Do przerwy gospodarze 9-cioma punktami, jednak po przerwie to goście przeważyli szale na swoją korzyść. Standardowo już double-double w ostatnim czasie zanotował wśród wygranych Jarosław Pawłowski (15 oczek, 12 zbiórek). Miejscowym ostatecznie na nic zdało się 26 punktów Dawida Weissa. Drudzy natomiast od samego początku gry z KKS Mickiewiczem-Romus Katowice wyszli na prowadzenie, które systematycznie powiększali, także przed ostatnią częścią gry losu meczu były przesądzone (67:46). Znów najlepiej w ekipie z Dolnego Śląska zagrali Bartosz Diduszko i Jarosław Trojan (22 i 14 punktów oraz 7 i 11 zbiórek). Rzutem na taśmę wygrali po raz drugi w rywalizacji z Albą Chorzów odnieśli zawodnicy AZS-u AWF Katowice 101:98. Wynik jak na polską drugą ligę i to jeszcze play-off jest rzadko spotykane, co najlepiej pokazuje, że kibice z pewnością nie nudzili się na tym widowisku. Wygraną lidera po sezonie zasadniczym celnymi rzutami wolnymi przypieczętował Marcin Ecka (18 punktów i 5 asyst). Opróczniego na wyróżnienie zasłużyli Mariusz Piotrkowski i Paweł Jurczyński (odpowiednio 21 i 17 oczek). Osłabieni brakiem Łukasza i Rafała Niesobskich, Sudety Jelenia Góra nie wykorzystał szansy po wyjazdowej wygranej w Gliwicach z GTK i przegrał u siebie 72:74. Gości do cennego zwycięstwa poprowadzili Mariusz Bacik, autor double-double  (14 punktów i 10 zbiórek), Paweł Wiekiera (10 oczek, 9 zbiórek), Emil Podkowiński (15 oczek) i rozgrywający Tomasz Wróbel (12 punktów, 5 zbiórek i 7 asyst).

W grupie C wyrównał się stan rywalizacji w parze AZS Politechnika Rzeszowska z Legią Warszawa. Zespół z Podkarpacia zrewanżował się za weekendową porażkę wygrywając 76:68. W szeregach gospodarzy najjaśniejszą postacią był podkoszowy Piotr Miś (22 punkty, 7 zbiórek). Również do trzeciego spotkania udało doprowadzić się graczom Pułaskiego Warka, który to pokonał KS Piaseczno 92:80. Miejscowi sukces zawdzięczają głównie zawodnikom pierwszej piątki. Starterzy Ci zdobyli 81 z 92 punktów. Gospodarze trafili aż 11 rzutów zza linii 6,75. Pierwszą drużyna, która zapewniła sobie awans do półfinałów został Tur Bielsk Podlaski. Czwarty zespół po sezonie zasadniczym wygrał na ciężkim terenie w Radomiu z Rosą II 65:57. Dwóch przyjezdnych graczy zanotował double-double: Arkadiusz Zabielski i Kamil Zakrzewski (odpowiednio 21 i 13 punktów oraz 12 i 10 zbiórek).

Wyniki:

Grupa A

Stawiński Basket Piła - SMS PZKosz Władysławowo 80:94 (19:31, 26:21, 13:24, 22:18)
Stan: 1:1

MKS Skierniewice - Księżak Łowicz 93:85 (29:20, 24:17, 21:19, 19:29)
Stan: 2:0 dla MKS Skierniewice
Awans: MKS Skierniewice

KSK Noteć Inowrocław - King Wilki Morskie Szczecin 73:82 (23:16, 14:17, 11:30, 25:19)
Stan: 2:0 dla Wilków Morskich Szczecin
Awans: Wilki Morskie Szczecin

Trefl II Sopot - Wybrzeże Korsarz Gdańsk 80:60 (26:14, 19:23, 6:17, 29:8)
Stan: 1:1

Grupa B

GKS Tychy - Pogoń Prudnik 74:87 (29:26, 18:12, 15:25, 12:24)
Stan: 2:0 dla Pogoni Prudnik
Awans: Pogoń Prudnik

KS Sudety Jelenia Góra - GTK Fluor Gliwice 72:74 (23:22, 14:17, 20:13, 15:22)
Stan: 1:1

Alba Chorzów - KS AZS AWF Katowice 98:101 (25:26, 24:23, 18:25, 31:27)
Stan: 2:0 dla AZS AWF Katowice
Awans: AZS AWF Katowice

KKS Mickiewicz-Romus Katowice - WKK Wrocław 72:84 (16:23, 14:27, 16:17, 26:17)
Stan: 2:0 dla WKK Wrocław
Awans: WKK Wrocław

Grupa C

Rosa II Radom - BKS Tur Bielsk Podlaski 57:65 (18:13, 14:19, 13:19, 12:14)
Stan: 2:0 dla Tura Bielsk Podlaski
Awans: Tur Bielsk Podlaski

KS Pułaski Warka - KS Piaseczno 92:80
Stan: 1:1

Handlopex AZS Politechnika Rzeszowska - Legia Warszawa 76:68 (20:19, 18:16, 16:19, 22:14)
Stan: 1:1

AZS AGH Alstom Kraków - MCKiS Termo-Rex S.A. Jaworzno (przełożony na 2 kwietnia, 19.30. Natomiast pierwszy mecz odbędzie się 28 marca, 20.00)