Duncan bohaterem Spurs, Heat wrócili na scieżkę zwycięstw

Akcja 2+1 Tima Duncana w ostatnich sekundach meczu dała San Antonio Spurs zwycięstwo nad Los Angeles Clippers 104:102 w najciekawszym piątkowym spotkaniu NBA. Wygraną znów zanotowali Miami Heat.

Jacek Konsek

34 punkty, 11 zbiórek, trzy asysty i dwa bloki to dorobek Tima Duncana, który w ostatnich tygodniach prezentuje fenomenalną dyspozycję. Prawie 37-letni zawodnik dał w piątek zwycięstwo swojej drużynie w bardzo ważnym spotkaniu przeciwko Los Angeles Clippers. "Timmy-D" trafił z półdystansu a chwilę potem nie pomylił się na linii rzutów wolnych.

Koszykówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów basketu! Kliknij i polub nas.

- Człowiek może być zdumiony patrząc na niego. Wykonał jednak wiele pracy, aby notować takie mecze. Jestem z niego bardzo dumny - powiedział Gregg Popovich, szkoleniowiec Spurs.

Jedynym zmartwieniem Spurs po tym meczu jest kontuzja Manu Ginobiliego, który zaledwie po dwóch minutach musiał opuścić parkiet z powodu naciągnięcia ścięgna w udzie.

Ostrogi wygrały siódmy mecz z rzędu i z bilansem 55-17 są coraz bliżej zwycięstwa w Konferencji Zachodniej i przystąpienia do play off z uprzywilejowanej pozycji. Podopiecznym Popovicha zostało do rozegrania 10 meczów w sezonie zasadniczym.

***

LeBron James preferuje kończyć akcje z pola trzech sekund, ale jeśli trzeba rzucać z dystansu, to również nie stanowi to problemu dla lidera Miami Heat. Przekonali się o tym koszykarze New Orleans Hornets, którym James w ciągu sześciu minut pierwszej połowy trafił sześć trójek. Dzięki temu Żar wygrał pierwszą połowę różnicą 17 punktów i odniósł już 57. zwycięstwo w sezonie.

- To był jeden z tych wieczorów, więc nie przestawałem. W kontrze trzech na jednego dostawałem podanie od Mike'a Millera i zatrzymywałem się za linią rzutów za trzy punkty. Nie robiłem tego chyba od szkoły średniej - powiedział James, który zdobył 36 punktów, sześć asyst i cztery zbiórki.

Dla obrońców tytułu był to pierwszy triumf po porażce z Chicago Bulls, która przerwała historyczną serię 27. kolejnych zwycięstw z rzędu.

17 punktów i dziewięć asyst miał Dwyane Wade, a 12 oczek dołożył Norris Cole. Wśród pokonanych brylował specjalista od rzutów dystansowych Ryan Anderson, autor 20 punktów.

***

Coraz dalej Oklahomie City Thunder do wygranej na Zachodzie. Wicemistrzowie ligi niespodziewanie przegrali na wyjeździe z Minnesotą Timberwolves i mają już 2,5 spotkania straty do liderujących Spurs.

Leśne Wilki do wygranej poprowadził Nikola Peković, który do 22 punktów (10/16 z gry) dołożył także 15 zbiórek. 17 punktów i siedem asyst rozdał Ricky Rubio a Wolves wygrali ostatecznie 101:93.

- Będzie dobrze. To po prostu mała wpadka na wyjeździe - krótko podsumował piątkowy występ Kevin Durant, autor 36 punktów.