Stelmet bez Hodge'a lepszy od mistrza

Mimo braku Waltera Hodge'a Stelmet Zielona Góra pokonał na wyjeździe Asseco Prokom Gdynia 94:83. Świetny mecz rozegrał Quinton Hosley, autor 27 punktów.
Jacek Konsek

Zielonogórzanie już po raz trzeci w tym sezonie pokonali mistrzów Polski, lecz po raz pierwszy w Gdyni. Nie przeszkodził im w tym fakt, że w piątkowy wieczór musieli sobie radzić bez Waltera Hodge'a, który został ukarany przez władze PLK.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta, wygrana 25:10 przez przyjezdnych. To właśnie w tej odsłonie Stelmet udowodnił swoją wyższość nad Asseco. Świetnie spisywał się w tym fragmencie Quinton Hosley, wspierany przez dwóch podkoszowych - Dejan Borovnjak oraz Oliver Stević.

Szczególnie warto podkreślić występy amerykańskiego snajpera, który kilka dni temu sprowokowany przez Marcina Stefańskiego przedwcześnie opuścił plac gry w przegranym przez Stelmet meczu z Treflem. W piątek Hosley zagrał jak na lidera drużyny przystało - miał 27 punktów przy skuteczności 10/16.

Stević zakończył mecz z double-double w postaci 16 punktów i 11 zbiórek. 16 oczek i 11 asyst miał z kolei Łukasz Koszarek, dla którego była to pierwsza wizyta na parkiecie w Gdyni po transferze z Asseco Prokomu.

Stelmet był tego dnia bardzo dobrze dysponowany w rzutach z gry. Podopieczni Mihailo Uvalina na punkty zamienili 62 proc. swoich prób. Goście mieli również 24 asysty, przy 16 miejscowych.

Gospodarze dobrze spisywali się w pierwszej połowie. Przez kilka minut byli na nieznacznym prowadzeniu, a wszystko dzięki fenomenalnym w tym okresie Przemysławowi Zamojskiemu, który po dwóch kwartach miał aż 20 punktów. "Zamoj" uzbierał w sumie 29 oczek, trafiając pięć trójek.

Dla obrońców tytułu była to już szósta porażka w ostatnich siedmiu meczach. Drużyna po odejściu największych gwiazd (Koszarek, Hrycaniuk) z tygodnia na tydzień ma coraz więcej problemów z odnoszeniem zwycięstw.

Asseco Prokom Gdynia - Stelmet Zielona Góra 83:94 (19:23, 28:23, 10:25, 26:23)

Asseco: Przemysław Zamojski 29, Rasid Mahalbasic 16, Mateusz Ponitka 15, Tomasz Śnieg 12, Piotr Szczotka 5, Robert Witka 4, Krzysztof Roszyk 2, Piotr Pamuła 0.

Stelmet: Quinton Hosley 27, Oliver Stevic 16, Łukasz Koszarek 16, Dejan Borovnjak 12, Marcin Sroka 8, Kamil Chanas 7, Mantas Cesnauskis 6, Zbigniew Białek 2.