Pierwszy raz CCC, czyli podsumowanie czwartej kolejki FGE

Polkowiczanki w swoich dwóch pierwszych meczach doznały dwóch porażek. W czwartej kolejce podopieczne Krzysztofa Koziorowicza pokonały we własnej hali lidera UTEX ROW Rybnik, tym samym opuściły ostatnią pozycję w ligowej tabeli. Ciekawie było w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie akademiczkom bardzo wysoko poprzeczkę zawiesiły torunianki.

W tym artykule dowiesz się o:

INEA AZS Poznań - PKM Duda Super Pol Leszno 74:62 (22:19, 15:13, 22:14, 15:16)

Czwarta kolejka Ford Germaz Ekstraklasy miała stać pod znakiem derbów Wielkopolski, w których INEA AZS Poznań podejmowała PKM Dudę Super Pol Leszno. Emocje w poznańskiej Arenie były tylko w pierwszej połowie meczu. W drugiej części dominowały już podopieczne Katarzyny Dydek, które ostatecznie pewnie pokonały leszczynianki różnicą 12 punktów. Niespodziewanie liderką wśród akademiczek była młoda rozgrywająca Weronika Idczak, która w statystykach zapisała 18 punktów, 6 asyst i 4 zbiórki. Z dobrej strony pokazała się również Okeisha Howard. Dla rewelacji poprzedniego sezonu była to druga kolejna porażka w tegorocznych rozgrywkach.

MVP spotkania: Weronika Idczak

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - Energa Toruń 80:69 (16:23, 16:20, 30:10, 18:16)

Gorzowianki, które w pierwszych trzech meczach nie doznały porażki, a w pokonanym polu pozostawiły takie ekipy jak Lotos PKO BP i Wisłę Can Pack, były zdecydowanym faworytem w konfrontacji z toruńską Energą. Po pierwszej połowie meczu było zatem sensacyjnie, gdyż ekipa z grodu Kopernika prowadziła 43:32. Po zmianie stron podopieczne Dariusza Maciejewskiego przeszły do ofensywy i w mgnieniu oka doszły rywalki, a po chwili już prowadziły różnicą kilku punktów. Wygrana 30:10 trzecia kwarta dała końcowy sukces akademiczkom i pozycję samotnego lidera FGE. Bohaterką KSSSE AZS PWSZ była Australijka Samantha Richards, która zakończyła mecz z dorobkiem 22 punktów, 6 asyst i 7 zbiórek. Dla Energi 20 punktów wywalczyła Monika Krawiec.

MVP spotkania: Samantha Richards

Wisa Can Pack Kraków - MUKS Poznań 80:54 (23:10, 19:11, 19:13, 19:20)

Mistrzynie Polski nie miały żadnych problemów z pokonaniem poznańskiego MUKS-u. W hali przy ulicy Reymonta w Krakowie emocje zakończyły się już w pierwszej kwarcie, w której podopieczne Wojciecha Downar-Zapolskiego zdobyły 13 punktów więcej od rywalek. Przy dużej przewadze szkoleniowiec Wisły Can Pack mógł dać pograć swoim zmienniczkom, a więcej czasu na ławce, po ostatnich znakomitych występach, spędziła Chamique Holdsclaw. W ekipie MUKS-u słabo wypadła Djenebou Sissoko, która zbierała bardzo dobre recenzje we wcześniejszych meczach. Malijka w całym meczu zdołała trafić jedynie 2 rzuty z 16 oddanych. Wśród zwycięskiego zespołu 15 punktów i 9 zbiórek padło łupem Eweliny Kobryn. Dla MUKS-u 21 oczek wywalczyła amerykańska rozgrywająca Jennifer Rushing.

MVP spotkania: Ewelina Kobryn

CCC Polkowice - UTEX ROW Rybnik 64:51 (16:5, 24:13, 16:15, 8:18)

UTEX ROW Rybnik do Polkowic na mecz przeciwko CCC przyjeżdżał jako lider i jako jedna z dwóch niepokonanych dotychczas drużyn. Polkowiczanki natomiast w dotychczasowych meczach nie zdołały odnieść żadnego zwycięstwa i plasowały się na ostatnim miejscu tabeli FGE. Od samego początku na parkiecie widać było, jak bardzo żądne wygranej są podopieczne Krzysztofa Koziorowicza. Pomarańczowe zagrały niesamowicie ambitnie i niesamowicie zmobilizowane. Walka na tablicach, znakomita organizacja gry w defensywie i wykorzystywanie bezlitośnie błędów rybniczanek - to przyniosło CCC pierwszą wygraną. UTEX-owi ROW nie pomogła nawet Jia Perkins, która zakończyła mecz z dorobkiem 14 oczek. W CCC 16 punktów i 18 zbiórek to dzieło Jillian Robbins. Cichą bohaterką meczu była też z pewnością Justyna Jeziorna, która zagrała najlepszy mecz w sezonie.

MVP spotkania: Jillian Robbins

ŁKS Siemens AGD Łódź - Cukierki Odra Brzeg 77:65 (28:11, 15:14, 18:21, 16:19)

Pierwsza kwarta, wygrana przez łodzianki 28:11, dała im pierwsze zwycięstwo w FGE w sezonie 2008/2009. Podopieczne Mirosława Trześniewskiego szybko zdołały narzucić swój styl gry i przejęły inicjatywę na parkiecie. Po pierwszych 20 minutach ŁKS Siemens AGD prowadził 43:25 i jasne stało się, że brzeżanki mają bardzo małe szanse na zwycięstwo w Łodzi. Ostatecznie łodzianki wygrały 77:65 i mogły cieszyć się z pierwszej wygranej. Bohaterką ŁKS-u była doświadczona Dorota Sobaczyk, która z 23 punktami i 10 zbiórkami była zdecydowanie najlepszą zawodniczką tego widowiska. Dla Cukierków aż 4 zawodniczki zdobyły 10 i więcej punktów, a najwięcej, bo 16, wywalczyła Eliza Gołumbiewska.

MVP spotkania: Dorota Sobczyk

Finepharm AZS KK Jelenia Góra – PTK Vicard Aflofarm Pabianice 88:65 (27:13, 22:12, 22:24, 17:16)

Ryan Coleman i Joanna Górzyńska-Szymczak poprowadziły w ostatnim środowym meczu Finepharm AZS KK Jelenia Góra do zwycięstwa nad beniaminkiem PTK Vicard Aflofarm Pabienice. Jeleniogórzanki szybko zdobyły dużą przewagę i już do przerwy zdołały osiągnąć 24 oczka przewagi. W drugiej połowie spotkanie się wyrównało, jednak pabianiczanki nie były w stanie zbliżyć się do gospodyń. Ostatecznie podopieczne Krzysztofa Szewczyka odniosły drugie zwycięstwo w sezonie, pokonując PTK Vicard Aflofarm 88:65. Wspomniane Coleman i Górzyńska-Szymczak były nie do zatrzymania dla obrony z Pabianic, zdobywając odpowiednio 19 i 20 punktów dla swojego teamu.

MVP spotkania: Ryan Coleman

MVP IV kolejki wg SportoweFakty.pl: Samantha Richards (KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski)

Samantha Richards wzięła na siebie ciężar gry w meczu jej ekipy przeciwko Enerdze Toruń. Przy słabej dyspozycji Katariny Zohnovej i Anny Breitreiner, to Australijka była kluczową zawodniczką w ekipie Dariusza Maciejewskiego. Jej 22 punkty, 6 asyst i 7 zbiórek to do tej pory jej zdecydowanie najlepszy wynik w sezonie, i dzięki tym statystykom jej drużyna nadal jest niepokonana w lidze. Gorzowianki pokazały tym samym, że w kolejny sezonie dysponują bardzo wyrównaną kadrę i każda zawodniczka może pociągnąć akademiczki do wygranej.

Najlepsza Polka IV kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Justyna Jeziorna (CCC Polkowice)

Kapitan polkowickiej ekipy spod znaku CCC Justyna Jeziorna dała sygnał swoim koleżankom do ataku. Znakomita i agresywna gra w obronie, mobilizacja swoich koleżanek i znakomite kontrataki - to wszystko sprawiło, że CCC wygrało pierwszy mecz w sezonie, a niebagatelne znaczenie w tym sukcesie miał występ właśnie Jeziornej. Podopieczne Krzysztofa Koziorowicza głównie niej i Jillian Robbins zawdzięczają wygraną nad rybnicką drużyną UTEX ROW.