Kowalski bohaterem - relacja z meczu AZS Politechnika Poznań - MKS Start Wikana S.A Lublin

Koszykarze Wikany Lublin odnieśli zwycięstwo nad ekipą Politechniki Poznań. Gości do wygranej poprowadził Paweł Kowalski, zdobywając 28 pkt.

Jacek Kowalski

Przed meczem minimalnym faworytem zdawali się być podopieczni Dominika Derwisza. Gospodarze jednak pokazali w pierwszej kwarcie, że ekipa Wikany będzie musiała się solidnie napracować aby pokonać Akademików. To właśnie Politechnika starała się dyktować warunki od samego początku, czego efektem było prowadzenie po 10 minutach 17:14.

W drugiej odsłonie obie ekipy  poszły na wymianę ciosów, z której lepiej wyszli zawodnicy z Poznania. Z dobrej strony prezentowali się zwłaszcza rezerwowi AZS-u, na czele z Łukaszem Ulchurskim, którzy zdobywali większość punktów dla gospodarzy. W ekipie z Lublina brylował Paweł Kowalski rzucając w drugiej kwarcie 15 pkt. To właśnie dzięki niemu przyjezdni utrzymywali się w grze, jednak to Politechnika schodziła do szatni z 3 pkt. prowadzeniem.

Po przerwie obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Dalej toczyła się gra kosz za kosz. Sam mecz był chaotyczny i obfitował w wiele przewinień oraz strat. Zawodnicy obu ekip często kwestionowali decyzje sędziowskie, przez co dochodziło do spięć i posypały się przewinienia techniczne. 4 faul złapał Kowalski i musiał opuścić parkiet aby nie zakończyć przed wcześnie udziału w meczu. Bez niego goście potrafili sobie jednak poradzić i na 10 minut przed końcem gospodarze prowadzili 62:61, co zapowiadało emocjonującą końcówkę.

Na początku ostatniej odsłony zawodnikom trenera Waldemara Mendla udało się odskoczyć na 6 pkt. przewagi, jednak od tego czasu to Wikana dochodziła do głosu i przejęła inicjatywę. Dobra gra Grzegorza Mordzaka, Marcela Wilczka i Wojciecha Szawarskiego spowodowała objęcie prowadzenia przez lublinian. W końcówce Akademicy mieli szanse zniwelować różnicę punktową, jednakże dwie straty w dwóch kolejnych akcjach przyczyniły się do powiększenia przewagi przez MKS. W wyniku tego gościom udało się pokonać rywali i odnieść drugie zwycięstwo z rzędu.

AZS Politechnika Big Plus Poznań - MKS Start Wikana S.A Lublin 75:87 (17:14, 26:26, 19:21, 13:26)

AZS: Baszak 25, Metelski 13, Ulchurski 11, Stankiewicz 9, Rostalski 7, Hybiak 6, Sobkowiak 4, Rutkowski 0, Wiciak 0

MKS: Kowalski 28, Wilczek 19, Mordzak 12, Michalski 11, Szawarski 10, Czujkowski 4, Pełka 3