NBA: Jubileusz Gortata, wygrana Wizards

Marcin Gortat zdobył 16 punktów i miał dziewięć zbiórek w wygranym przez Washington Wizards spotkaniu z Utah Jazz 104:91. Łodzianin zanotował w tym meczu 3000. zbiórkę na parkietach ligi NBA.

Jacek Konsek

Marcin Gortat przebywał na parkiecie 29 minut. W tym czasie trafił siedem z 11 prób z gry oraz oba rzuty wolne. Zdobył tym samym 16 punktów, a do swojego dorobku dołożył również dziewięć zbiórek oraz cztery asysty. Polak był o krok od 25. double-double w sezonie, lecz mógł świętować mały jubileusz, ponieważ zanotował 3000. zbiórkę w karierze.

Czarodzieje bezproblemowo ograli Jazzmanów 104:91, odnosząc siódmą wygraną w ostatnich ośmiu spotkaniach. Aż 48 punktów wywalczył duet Trevor Ariza - Bradley Beal, z kolei John Wall rozdał 10 asyst.

Gospodarze prowadzili różnicą nawet 15 punktów, jednak goście starali się odrabiać deficyt i ambitnie walczyli do ostatnich minut. Dopiero celna trójka Arizy na 96:85 pozwoliła miejscowym odetchnąć z ulgą.

- Zagraliśmy bardzo solidny mecz, od początku do samego końca - powiedział Randy Wittman, trener Wizards. Jego podopieczni zanotowali w tym meczu 54,3 proc. skuteczność w rzutach z gry, drugą najwyższą w bieżących rozgrywkach.

Podkreśla się również bardzo dobry występ doświadczonych zmienników Wizards, w szczególności Drew Goodena, który niedawno zasilił stołeczną ekipę. Podkoszowy miał 12 punktów przy skuteczności 6/7 z gry. Dobrze wypadli również Andre Miller oraz Al Harrington.

Alec Burks z 19 punktami okazał się najlepszym graczem Jazz.

Washington Wizards - Utah Jazz 104:91 (28:23, 26:21, 25:27, 25:20)
(Ariza 26, Beal 22, Gortat 16 - Burks 19, Burke 14, Hayward 12)

Pozostałe mecze:

Po raz pierwszy od 19 lutego wygrali koszykarze New York Knicks. Serię siedmiu porażek z rzędu zakończyli pokonując na wyjeździe Minnesotę Timberwolves. 33 punkty wywalczył Carmelo Anthony, z kolei 18 dołożył krytykowany za słabą grę Raymond Felton.

- Nie chciałem go odsuwać z pierwszej piątki. Chciałem mieć pewność, że jego głowa jest na odpowiednim miejscu, aby grać w koszykówkę. Chcemy nadal mu pomagać w tym procesie - mówił o Feltonie Mike Woodson, trener Knicks.

Brooklyn Nets w końcu osiągnęli pozytywny bilans. Najbardziej przepłacana drużyna w NBA po raz pierwszy w tym sezonie ma więcej zwycięstw niż porażek. Podopieczni Jasona Kidda pokonali Memphis Grizzlies 103:94, odnosząc czwarte zwycięstwo z rzędu.

- Bilans nie ma znaczenia. Najważniejsze, że gramy lepiej - tylko to się liczy - powiedział Kidd, którego zespół ma najlepszy bilans w 2014 roku spośród ekip ze Wschodu - 20-8.

Nets prowadzili różnicą nawet 30 punktów i dopiero ostatnia kwarta, wygrana przez gości 34:16, zmniejszyła rozmiary porażki. Joe Johnson uzbierał 21 punktów, z kolei Marcus Thornton dołożył 20 oczek.

Kyle Korver zakończył wspaniałą serię meczów z co najmniej jedną celną trójką. Snajper Atlanty Hawks miał 0/5 w tym elemencie w meczu przeciwko Portland Trail Blazers i zakończył tym samym serię na 127. spotkaniu.

Przypomnijmy, że poprzedni rekord należał do Dany Barrosa, który w 89. kolejnych spotkaniach przynajmniej raz trafiał z dalekiego dystansu.