Derby Belgradu dla Czerwonej Gwiazdy - podsumowanie 8. kolejki Ligi Adriatyckiej

Partizan Belgrad ostatnią porażkę w Lidze Adriatyckiej zanotował 26 stycznia bieżącego roku! Podopieczni Dusko Vujosevicia znaleźli w końcu pogromcę w obecnych rozgrywkach. Po niezwykle dramatycznym meczu triumfowała Crvena Zvezda Belgrad, która ponownie zadomowiła się na pierwszym miejscu w rozgrywkach. W innym ciekawym pojedynku Hemofarm Vrsac pokonał Buducnost Podgorica 96:77 i wraz z KK Zadar legitymują się bilansem 6-2.

Jacek Konsek

Niedzielny wieczór w belgradzkiej hali Pinior był niezwykle gorący. Żywiołowy doping kibiców obu drużyn oraz niesamowite zwroty akcji na parkiecie towarzyszyły derbom stolicy Serbii. Od samego początku inicjatywę przejął Partizan, który prowadził nawet 62:52. Kiedy za kłótnie z sędziami wykluczony został szkoleniowiec Svetislav Pesic, wydawało się, że Crvena Zvezda już się nie podniesie. Tymczasem fantastyczna gra w czwartej kwarcie zupełnie odwróciła losy meczu. Nie do zatrzymania był w szczególności bośniacki podkoszowy Elmedin Kikanovic, zdobywca 22 punktów. Na obwodzie grą "czerwono-białych" idealnie kierował Marko Marinovic, który zapisał na swoim koncie 19 punktów i 5 przechwytów. W końcówce Cedmoir Vitkovac zmniejszył prowadzenie Czerwonej Gwiazdy do jednego punktu, lecz na zadanie ostatecznego ciosu zabrakło już czasu.

Trzecie zwycięstwo z rzędu odniosła inna czołowa ekipa z Serbii - Hemofarm Vrsac. Pomarańczowi po kiepskim początku sezonu powracają do wysokiej dyspozycji i na pewno będą liczyć się w walce o najwyższe cele. W sobotę podopieczni Stevana Karadzicia uporali się z mistrzem Czarnogóry, Buducnostą Podgorica. Jedynym zagrożeniem ze strony przyjezdnych był Vladimir Dasic, który szczególnie w pierwszej połowie był bardzo dużym zagrożeniem. W miarę upływu czasu do głosu zaczęli dochodzić Pomarańczowi. Decydująca okazała się trzecia kwarta, wygrana przez Hemofarm różnicą 7 punktów. Gospodarze w całym spotkaniu trafili 11 "trójek" a najlepszym strzelcem okazał się Bojan Krstovic, zdobywca 18 punktów.

Niespodziewaną porażkę poniosła z kolei Olimpija Lublana. Mistrz Słowenii po słabych występach w Eurolidze, nie radzi sobie także w rozgrywkach Ligi Adriatyckiej. Podopieczni Aleksandra Dzikicia zanotowali trzecią porażkę z rzędu, ulegając w Sarajewie tamtejszej Bosni. Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia gości 25:18, wśród których brylował Vlado Ilievski. Później jednak ich gra wyglądała coraz gorzej. Z minuty na minutę rozkręcał się Ivan Ivanovic, autor 28 punktów i 7 zbiórek. Po trzech kwartach Bosna prowadziła 5 "oczkami", pieczętując w ostatniej odsłonie trzecią dopiero wygraną w tym sezonie. Olimpija dość niespodziewanie legitymuje się takim samym bilansem (3-5), zajmując odległe 8. Miejsce. W następnej kolejce koszykarzy z Lublany czeka kolejny poważny sprawdzian. Do stolicy Słowenii zawita bowiem Partizan Belgrad.