Koniec passy Wizards. 12 punktów Gortata

Po pięciu zwycięstwach z rzędu Washington Wizards znaleźli pogromców. Okazali się nimi koszykarze Los Angeles Clippers, którzy triumfowali 113:99. Marcin Gortat wywalczył 12 punktów.

Jacek Konsek

Marcin Gortat przebywał na parkiecie 29 minut, w czasie których trafił sześć z dziewięciu rzutów z gry. Do 12 punktów nasz rodak dołożył pięć zbiórek, dwie asysty oraz przechwyt. Nie był to rewelacyjny występ Polaka, ani całego zespołu z Waszyngtonu, który po świetnej serii pięciu zwycięstw z rzędu, poniósł porażkę.

LA Clippers kontrolowali wydarzenia na parkiecie od samego początku. Mieli zdecydowanie lepszą skuteczność, brylowali szczególnie w rzutach za trzy punkty, których trafili dwa razy więcej od Czarodziei (12-6). Mecz ustawiła premierowa odsłona, wygrana przez gospodarzy 35:21. W czwartej kwarcie gościom udało się zredukować deficyt, lecz szczelna defensywa miejscowych spowodowała, że w ostatnich siedmiu minutach Wizards trafili tylko dwa razy z gry.

Kapitalne zawody rozegrał Chris Paul, który nie dość, że wywalczył 30 punktów, to na dodatek rozdał aż 15 asyst. 26 punktów dołożył J.J. Redick, Blake Griffin miał 22 oczka, z kolei DeAndre Jordan zebrał aż 23 piłki. W ekipie Gortata kolejne double-double zapisał na swoim koncie John Wall, autor 19 punktów, 10 asyst i sześciu zbiórek.

- Nie zagraliśmy dobrze w obronie. Pozwoliliśmy im na zbyt dużo trójek, a my sami nie potrafiliśmy wykorzystać czystych pozycji rzutowych - powiedział Wall. Wizards z bilansem 40-29 zajmują 5. lokatę na Wschodzie.

Oklahoma City Thunder bez Kevina Duranta, Enesa Kantera i Serge'a Ibaki nadal radzi sobie bardzo dobrze. Dlaczego? Ponieważ w życiowej formie wciąż znajduje się Russell Westbrook, który w piątek skompletował dziewiąte w tym sezonie triple-double. 36 punktów, 14 asyst i 10 zbiórek to kolejny fantastyczny występ Russa, który pozwolił Grzmotowi odnieść cenne zwycięstwo nad Atlantą Hawks 123:115.

Cleveland Cavaliers po nieznacznej wygranej nad Indianą Pacers zapewnili sobie awans do play off. Cavs wygrali 95:92, a liderem był oczywiście LeBron James, który wywalczył 29 punktów, z czego 13 w decydującej odsłonie. Kawalerzyści wygrali 15. kolejne spotkanie u siebie, a awans do PO uzyskali po raz pierwszy od 2010 roku.

Niesamowite rzeczy działy się na Brooklynie, gdzie Nets dopiero po trzech dogrywkach pokonali Milwaukee Bucks 129:127. Kozły oddały aż 129 rzutów i zebrały 81 piłek, jednak to gospodarze okazali się lepsi. Brook Lopez zdobył 32 punkty, miał 18 zbiórek i pięć bloków, z kolei wśród przegranych wyróżnił się Gruzin Zaza Paczulia - 22 punkty, 21 zbiórek i siedem asyst.

Warto podkreślić drugie z rzędu triple-double w wykonaniu Elfrida Paytona z Orlando Magic. 21-letni rozgrywający miał 22 punkty, 10 asyst, 10 zbiórek, a także cztery przechwyty, dzięki czemu Magia ograła Portland Trail Blazers 111:104. To pierwszy przypadek w NBA od 1997 roku, kiedy debiutant w swoim pierwszym sezonie notuje w dwóch kolejnych meczach triple-double.