Barcelona zdeklasowała Real - podsumowanie 14. kolejki ACB

W najciekawszym spotkaniu 14. kolejki ACB naprzeciwko siebie stanęły ekipy Regalu FC Barcelona oraz Realu Madryt. Mecz, który zapowiadał sporą dawkę emocji, w rzeczywistości przebiegał jednostronnie. Podopieczni Xaviera Pascuala wygrali pojedynek różnicą aż 20 "oczek". W innym spotkaniu, pomimo dobrego występu Michała Ignerskiego, jego Cajasol Sewilla po raz 12 w tym sezonie musiała uznać wyższość rywala.

Łukasz Żaguń
Prawdziwym hitem kolejki miało być spotkanie pomiędzy ekipami Regalu FC Barcelona a Realem Madryt. Jednak w rzeczywistości kibice obejrzeli jednostronny pojedynek. Przyjezdni wyrównany bój z rywalem toczyli tylko przez pierwszych 10 minut. W drugiej kwarcie, dzięki znakomitej obronie, gospodarze szybko powiększali swoją przewagę, która po pierwszej połowie sięgnęła 11 "oczek". Właściwie żadnych zmian nie wniosła trzecia partia meczu. To miejscowi nadal dyktowali warunki gry i w całym spotkaniu pewnie triumfowali 87:67. Do zwycięstwa gospodarzy poprowadził autor 22 punktów - David Andersen. Warty uwagi był również występ hiszpańskiego rozgrywającego - Victora Sady, który w tym meczu zaliczył aż 12 asyst. Po stronie gości natomiast bardzo dobrze spisywał się Felipe Reyes (20 punktów, 8 zbiórek). Bardzo emocjonujący spektakl zafundowali swoim kibicom koszykarze CAI Saragossa. Zespół ten podejmował na własnym parkiecie ekipę mistrza Hiszpanii - Tau Ceramicę Vitoria. Pojedynek przez trzy kolejne kwarty toczył się niezwykle wyrównanie. Gospodarze o dziwo dotrzymywali tempa bardziej utytułowanemu rywalowi. Dopiero w ostatniej partii dało o sobie znać doświadczenie drużyny z Vitorii, która ostatecznie wygrała pojedynek 94:84. Po raz kolejny w tym sezonie najlepiej w szeregach mistrzów Hiszpanii spisał się Igor Rakocević. Serbski rzucający wzbogacił konto swojego teamu o 24 punkty. Po stronie gospodarze 1 "oczko" mniej zapisał Taurean Green. Trzeciej porażki w sezonie doznali koszykarze Unicaji Malaga. Podopieczni trenera Aito Garcii Renesesa ulegli na wyjeździe drużynie Ricoh Manresa. Spotkanie obfitowało w sporą ilość zwrotów akcji. Pierwsza kwarta zdecydowanie padła łupem gospodarzy (27:16). W drugiej odsłonie jednak goście niemalże w całości zniwelowali straty. Po zmianie stron walka była już bardziej wyrównana, a o losach pojedynku miała zadecydować dopiero ostatnia partia meczu. W niej nieznacznie lepsi okazali się miejscowi, którzy ostatecznie wygrali całe spotkanie 81:75, notując tym samym 7 zwycięstwo w sezonie. Gospodarzy do sukcesu poprowadził duet Josh Asselin - Javier Bulfoni. Gracze ci zdobyli łącznie dla swojego teamu 40 punktów. W szeregach Unicaji po raz kolejny w tym sezonie najlepiej spisał się Thomas Kelati. Doskonale znany polski fanom Erytrejczyk, zgromadził w całym meczu 19 "oczek". Bardzo słabo przed własną publicznością zaprezentowali się gracze Pamesy Walencja. Doznali oni dotkliwej porażki w starciu z wyżej notowaną ekipą Joventutu Badalona. Przebieg spotkania ustawiła właściwie już pierwsza kwarta, którą przyjezdni wygrali 28:18. Później koszykarze z Badalony umiejętnie kontrolowali tempo meczu. W ostatniej kwarcie gospodarze pogodzili się już z porażką, co w jeszcze większym stopniu wykorzystali goście, powiększając swoje prowadzenie do 17 punktów. W zwycięskiej ekipie świetnie zaprezentował się Simas Jasaitis. Litwin zdobył dla swojego zespołu 25 punktów. Największe spustoszenie siał rzutami zza linii 6,25m. W całym meczu trafił ich aż 7, nie myląc się ani razu. Na dnie tabeli nadal pozostają koszykarze Cajasol Sewilla. Tym razem podopieczni Pedro Martineza w wyjazdowym spotkaniu musieli uznać wyższość zespołu Alta Gestion Fuenlabrada. Do pierwszej połowy co prawda gracze z Sewilli prezentowali się znakomicie i wydawało się, że znajdują się oni na dobrej drodze do odniesienia swojego 2 ligowego zwycięstwa. Kryzys nastąpił jednak w trzeciej kwarcie, po której to na tablicy widniał rezultat 58:59 na korzyść przyjezdnych. Choć goście w ostatniej partii meczu spisywali się całkiem skutecznie, to jednak z jeszcze lepszej strony pokazali się gospodarze i to właśnie oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa. W drużynie z Sewilli jednym z najmocniejszych ogniw w tym meczu okazał się polski skrzydłowy - Michał Ignerski, który zanotował 16 punktów oraz 5 zbiórek. Wyniki 14. kolejki ACB: MMT Estudiantes - Bruesa GBC 71:77 Regal FC Barcelona - Real Madryt 87:67 Kalise Gran Canaria - iurbentia Basket Bilbao 99:80 CAI Saragossa - Tau Ceramica Vitoria 84:94 Pamesa Walencja - DKV Joventut Badalona 80:97 Alta Gestion Fuenlabrada - Cajasol Sewilla 84:79 Vive Minorka - CB Granada 78:74 Ricoh Manresa - Unicaja Malaga 81:75
Tabela ACB:

m drużyna m z p bilans pkt
1 Tau Ceramica Vitoria 13 12 1 1138:964 25
2 Unicaja Malaga 13 10 3 1060:931 23
3 Regal FC Barcelona 13 10 3 1015:904 23
4 DKV Joventut Badalona 13 9 4 1076:1029 22
5 Kalise Gran Canaria 13 9 4 1048:1002 22
6 Real Madryt 13 8 5 1079:1059 21
7 Pamesa Walencja 14 7 7 1061:1055 21
8 CB Granada 14 7 7 1061:1076 21
9 Ricoh Manresa 14 7 7 1008:1028 21
10 Alta Gestion Fuenlabrada 13 6 7 1072:1038 19
11 iurbentia Bilbao Basket 13 6 7 984:1019 19
12 Vive Minorka 13 5 8 963:970 18