Zmęczenie? AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 67:64 (relacja)

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec, po wyczerpującym spotkaniu w ramach Pucharu ULEB, w którym pokonali CEZ Nymburk, w piątek przegrali w Koszalinie z AZS 64:67.

Damian Chodkiewicz

Spotkanie świetnie rozpoczął Grzegorz Arabas, który najpierw po podaniu Mariusza Bacika trafił za trzy, a chwilę później zabrał piłkę Dragisie Drobnjakowi. Zgorzelczanie w ciągu czterech minut pozwolili swoim przeciwnikom oddać pięć rzutów (sami oddali tylko dwa) i popełnili trzy straty, przez co przegrywali z AZS 5:11. Chwilę później jednak za trzy trafił Thomas Kelati i PGE Turów tracił tylko dwa punkty (12:14), ale to koszalinianie kontynuowali swoją dobrą grę i do końca kwarty nie stracili już żadnego kosza, a sami rzucili sześć punktów.

Pomimo aż dziesięciu punktów, przewagi AZS na początku drugiej kwarty, zgorzelczanom udało się nieco odrobić straty, a sporo ożywienia do gry wniósł Iwo Kitzinger, który wraz z Robertem Witką najpierw zmniejszyli stratę do jednego punktu, a po chwili wyprowadzili swój zespół na prowadzenie (27:26), ale ostatecznie to Mariusz Bacik zapewnił dwupunktowe prowadzenie swojego zespołu do przerwy.

Po zmianie stron oba zespoły grały nieskutecznie i chaotycznie, a pierwsze punkty dla zgorzelczan zdobył dopiero po czterech minutach Marko Scekić, który zaliczył akcję 2+1. W dalszej części tej odsłony meczu wciąż w gazie był Iwo Kitzinger, który niemal w pojedynkę walczył z Philem Gossem i D.J. Thompsonem, ale to AZS cały czas minimalnie prowadził. Do zdobywania punktów włączyli się jeszcze David Logan i Slobodan Ljubotina, przez co PGE Turów po raz drugi w meczu prowadził, ale Christian Burns i Goss szybko odmienili sytuację na boisku.

AZS prowadził 51:49 i wynik wciąż był sprawą otwartą. Zgorzelczanie mieli tego dnia jednak spore problemy z trafianiem do kosza i przez pięć minut czwartej kwarty ta sztuka im się nie udała. Podopieczni Dariusza Szczubiała prowadzili już 57:49, ale za trzy trafił Robert Witka i przedłużył nieco nadzieje wicemistrzów Polski na zwycięstwo. W momencie, gdy wynik oscylował w okolicach remisu, Goss po raz w tym meczu drugi trafił za trzy i gospodarze, na dwie minuty przed końcem spotkania, prowadzili już 52:57.

W ciągu ostatniej minuty meczu wicemistrzowie Polski zdecydowali się oddawać rzuty za trzy, ale te nie znajdywały drogi do kosza, a gdy tylko jeden rzut wolny trafił Logan, to podopieczni Saso Filipovskiego musieli już faulować swoich rywali, bowiem czas nieubłaganie zbliżał się ku końcowi. Gospodarze z różną skutecznością wykonywali rzuty wolne po faulach graczy PGE Turowa, ale dla zgorzelczan było już za późno, by odrobić straty i przegrali w Koszalinie 64:67.

Bardzo dobre zawody po przebytej chorobie rozegrał Iwo Kitzinger. Polski rzucający zdobył 11 punktów i sześć zbiórek w ciągu dwudziestu jeden minut spędzonych na parkiecie i przez ten czas, kiedy grał, był sporym zagrożeniem dla obrony AZS.

AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 67:64 (20:12, 11:17, 20:20, 16:15)

AZS Koszalin: Grzegorz Arabas 14, Phil Goss 13, D.J. Thompson 13, Christian Burns 11, George Reese 9, Mariusz Bacik 7, Denis Korszuk 0, Jeff Nordgaard 0.

PGE Turów Zgorzelec: Robert Witka 17, David Logan 12, Iwo Kitzinger 11, Thomas Kelati 7, Marko Scekic 5, Dragisa Drobnjak 5, Slobodan Ljubotina 4, Robert Skibniewski 3, Andres Rodriguez 0, Vjeko Petrović 0.