Strzelanina w Szczecinie! PGE Turów z pierwszą porażką w sezonie

To było najbardziej ofensywne spotkanie w obecnym sezonie Polskiej Ligi Koszykówki. King Szczecin po dogrywce pokonał PGE Turów Zgorzelec 107:105.

Jacek Konsek
PAP / Marcin Bielecki

PGE Turów Zgorzelec przegrał pierwsze spotkanie w sezonie, choć tak naprawdę dwa punkty powinny pojechać do przygranicznego miasta. Goście prowadzili bowiem 91:90, lecz w ostatniej akcji czwartej kwarty, na 0,8 sekundy przed jej zakończeniem, sędziowie dopatrzyli się przewinienia Bartosza Bochno. Na linii rzutów wolnych stanął Taylor Brown i wykorzystał jedną próbę, doprowadzając do dogrywki.

W dodatkowych pięciu minutach gospodarze już nie pozostawili złudzeń kto jest lepszy. Rozbity PGE Turów, już bez Denisa Ikowlewa, popełniał straty i nie umiał znaleźć drogi do kosza. Brown, Paweł Kikowski i Russell Robinson załatwili sprawę, dając szczecinianom drugą wygraną w sezonie. Dla zgorzelczan to pierwsze niepowodzenie w rozgrywkach 2016/2017.

Kto wie jakby potoczyły się losy spotkania gdyby w pełni sił był Kirk Archibeque. Podstawowy środkowy PGE Turowa z powodu urazu nie pojawił się na parkiecie. Kręcił kilometry na stacjonarnym rowerku tuż za ławką rezerwowych, a podczas przerw motywował swoich kolegów. To jednak za mało - zabrakło doświadczonego Amerykanina w walce pod koszem.

Przez 45 minut w Azoty Arena miała miejsce wymiana ciosów dwóch drużyn, które koncentrowały się przede wszystkim na ofensywie. Choć Turów miał lepszą skuteczność, to gospodarze nadrabiali rzutami wolnymi. Goście popełnili w całym meczu aż 30 fauli, dzięki czemu King 35-krotnie stawał na linii rzutów wolnych. Kikowski miał 13/13 w tym elemencie i z 27 punktami okazał się najlepszym strzelcem.

W zespole Turowa świetnie spisywał się Ikowlew, lecz okazało się to zbyt mało na King. Ekipa Mathiasa Fischera tylko przez kilka minut była na prowadzeniu i nie potrafiła go utrzymać. W decydujących fragmentach więcej pewności siebie, a przede wszystkim skuteczności zaprezentowali miejscowi.

Warto podkreślić niesamowity wyczyn Michała Nowakowskiego z trzeciej kwarty. Snajper gospodarzy w zaledwie dwie minuty trafił cztery trójki z rzędu! W całym spotkaniu obie ekipy trafiły 22 takie rzuty.

King Szczecin - PGE Turów Zgorzelec 107:105 (22:19, 23:26, 21:23, 25:23, 16:14)

King: Paweł Kikowski 27, Taylor Brown 22, Russell Robinson 17, Michał Nowakowski 15, Zach Robbins 9, Jakub Garbacz 8, Szymon Łukasiak 7, Norbert Kulon 2, Marcin Dutkiewicz 0, Craig Sword 0.

Turów: David Jackson 23, Michał Michalak 18, Denis Ikowlew 17, Denzell Erves 14, Tweety Carter 12, Michael Gospodarek 8, Kacper Borowski 6, Mateusz Kostrzewski 4, Bartosz Bochno 3.