Niesamowity koniec derbów. Artego powalczy o medale!

Wielki powrót Artego Bydgoszcz! W decydującym o awansie do półfinałów meczu wicemistrzynie Polski odrobiły w Toruniu 13 punktów z trzeciej kwarty i wygrały cały mecz 86:80.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP / Tytus Żmijewski

Wszystko, co najważniejsze w tym piątym meczu, wydarzyło się w czwartej kwarcie. Energa Toruń przystępowała do niej prowadząc 67:54, ale ostatecznie meczu wygrać nie zdołała.

Decydujące minuty to popis gry w wykonaniu Artego, które zdobyło w ostatniej ćwiartce aż 32 oczka!. Bydgoszczanki straty odrobiły w 6 minut, by po trójce Bernice Mosby wyjść na prowadzenie 74:73.

Katarzynki w grze trzymały celne rzuty Darxii Morris i Julie McBride, ale to okazało się za mało. Rozpędzone bydgoszczanki w kluczowych momentach oprócz skutecznej grze w ataku, wybroniły trzy kluczowe akcje, a skutecznymi rzutami wolnymi przypieczętowały bezcenny dla siebie triumf.

Energa miała mecz na wyciągnięcie ręki, niestety dla siebie w najważniejszej kwarcie sezonu po prostu się zatrzymała. Sama Morris nie była w stanie rozstrzelać Artego. Zdobywając 24 punkty była najskuteczniejszą koszykarką Katarzynek. 15 oczek i 13 asyst dołożyła McBride.

Do wygranej Artego poprowadziły przede wszystkim DeNesha Stallworth i Bernice Mosby. Ta pierwsza od początku mocno dawała się we znaki rywalkom, druga włączyła się w odpowiednim momencie. Łącznie zdobyły aż 55 punktów.

Swoje tradycyjnie dołożyła Maurita Reid: 17 punktów, 10 asyst i 7 zbiórek. To ona ponownie doskonale nakręcała tempo gry Artego, które dzięki temu znowu powalczy o medale mistrzostw Polski.

Półfinałowym rywalem bydgoszczanek będzie Wisła Can-Pack Kraków, która wygrała swoją serię 3:2 z Pszczółką Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin.

Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 80:86 (23:21, 17:17, 27:16, 13:32)

Energa:  Darxia Morris 24, Julie McBride 15 (13 as), Kelley Cain 13 (10 zb), Julia Adamowicz 11, Nicole Michael 9, Emilia Tłumak 8, Martyna Cebulska 0, Klaudia Sosnowska 0.

Artego: DeNesha Stallworth 28, Bernice Mosby 27, Maurita Reid 17 (10 as), Katarzyna Suknarowska 7, Martyna Koc 5, Elżbieta Międzik 2, Erin Rooney 0.

stan rywalizacji: 3:2 dla Artego Bydgoszcz