Spartak Moskwa Region będzie bronił tytułu, Biba poza finałem!

Koszykarki Spartaka Moskwa Region wystąpią w niedzielnym finale rozgrywek Euroligi i staną przed szansą trzeciego z rzędu triumfu. W półfinale ekipa ze stolicy Rosji pokonała UMMC Jekaterynburg 83:74. Bohaterką spotkania byłą Diana Taurasi, która zakończyła mecz z 33 punktami na koncie. Dobry mecz w barwach UMMC rozegrała polska rzucająca Agnieszka Bibrzycka, która była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu z dorobkiem 23 punktów.

Krzysztof Kaczmarczyk

Spotkanie rosyjskich potentatów od początku stało na wysokim poziomie. Drużyny podeszły bardzo skoncentrowane do tej rywalizacji, które już na długo, długo przed turniejem Final Four uznano za przedwczesny finał. Niestety regulamin tak nakazuje, że jeżeli w turnieju finałowym występują dwa zespoły z tego samego państwa to automatycznie trafiają na siebie w półfinale.

Szybciej nerwy opanowały obrończynie mistrzostwa Euroligi, czyli koszykarki ze stolicy Rosji. Po trójkach Diany Taurasi i Lauren Jackson Spartak Moskwa Region zanotował run 8:0 i objął prowadzenie 12:4. UMMC szybko jednak powróciło do gry, a po celnym rzucie zza linii 6,25 Deanny Nolan przewaga Spartaka zmalała do dwóch punktów. Od tego momentu aż do końcowej syreny pierwszej połowy na boisku trwała wyrównana walka. Defensywa z Jekaterynburga nie potrafiła znaleźć recepty na fenomenalnie dysponowaną Dianę Taurasi, która w otwierającej mecz kwarcie zdobył 10 punktów, a jej team prowadził 21:17.

Początek drugiej kwarty to dobra gra Penny Taylor, która zdobywa 5 punktów dla UMMC i doprowadza do remisu 24:24. W odpowiedzi jednak kolejną trójkę trafia Taurasi, a Spartak odskoczył na 29:24. Rywalki jednak ruszyły do pogoni, a znakomite chwile miała polska rzucająca Agnieszka Bibrzycka. To Polka mogła dać prowadzenie UMMC przy stanie 34:33 dla Spartaka, jednak spudłowała rzut za 3 punkty. Co nie udało się polskiej zawodniczce, udało się w kolejnej akcji Cappie Pondexter i pierwsze prowadzenie UMMC stało się faktem. W ekipie obrończyń tytułu jest jednak Taurasi, która do pary z Fowles wyprowadziła swoją ekipę na prowadzenie 44:41 po pierwszej połowie meczu.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Na parkiecie nadal trwała wyrównana walka, a dobrą dyspozycję podtrzymywała Bibrzycka, która w pierwszej połowie na swoim koncie zapisała 14 punktów. To dzięki niej ekipa UMMC wyszła na jednopunktowe prowadzenie w tej części meczu. Spartak grał jednak bardziej zespołowo i w 27 minucie po trójce Jackson i punktach Tatiany Shchegolevej objął prowadzenie 57:51. Gdy po chwili za 3 trafiła jeszcze Taurasi (piata trójka w meczu) ekipa ze stolicy Rosji prowadziła już 62:53. Na szczęście dla UMMC akcję 2+1 przeprowadziła Pondexter, a straty jej zespołu zmalały przed ostatnią częścią meczu do 6 oczek.

Początek ostatniej części meczu to cztery kolejne punkty dla UMMC i straty zmalały do zaledwie 2 punktów. W Spartakus gra jednak Taurasi. Fenomelanie dysponowana rzutowo tego dnia Amerykańska rzucająca po raz kolejny trafiła z dystansu i nieco uspokoiła nerwy w swojej drużynie. W Spartakus jednak nie było widać innej opcji w ataku, co skrzętnie wykorzystywały rywalki doprowadzając do stanu 66:67. Kluczem jednak w tym momencie meczu było pojawienie się na parkiecie Sue Bird. Amerykanka z miejscu trafiła za trzy, a jej team zdołał odskoczyć na osiem punktów prowadząc 76:68, z czego Bird wywalczyła 7 punktów. Ekipę UMMC dobiła jeszcze Taurasi, która akcją 2+1 dała 11 punktów przewagi swojemu zespołowi na 2 i pól minuty przed końcem meczu. Sytuację ratować próbowała jeszcze Biba, która trafiła zza łuku, a akcję trzypunktową dodała do tego Asjha Jones. Spartak Moskwa Region nie dał sobie już jednak wyrwać zwycięstwa i pokonał ostatecznie UMMC Jekaterynburg 83:74.

Niekwestionowaną bohaterką meczu była Diana Taurasi. Rzucająca Spartaka Moskwa Region zapisała na swoim koncie 33 punkty, 5 asyst i 4 zbiórki. Rzucająca Phoenix Mercury trafiła ponadto sześciokrotnie zza linii 6,25 i nie pomyliła się przy żadnych z siedmiu rzutów osobistych. Znakomitym uzupełnieniem dla Taurasi była Sue Bird, która w końcówce meczu wzięła ciężar gry na swoje barki, a spotkanie zakończyła z 17 oczkami na koncie.

Najskuteczniejszą zawodniczką w ekipie z Jekaterynburga była Agnieszka Bibrzycka. Polka wywalczyła 23 punkty i 5 zbiórek. 13 punktów dodała Deanna Nolan, a 12 Sandrine Gruda.

Dzięki tej wygranej drużyna Spartaka Moskwa Region będzie w niedzielę bronić mistrzowskiego tytułu w finałowej potyczce, w której zmierzy się ze zwycięzcą drugiego półfinału, w którym zagrają gospodynie Halcon Avenida Salamanka z MKB Euroleasing Sopronem.

Spartak Moskwa Region - UMMC Jekaterynburg 83:74 (21:17, 23:24, 20:17, 19:16)

Spartak: Diana Taurasi 33, Sue Bird 17, Sylvia Fowles 14, Lauren Jackson 11, Tatiana Shchegoleva 8, Kelly Miller 0, Maria Karpunina 0, Irina Osipova 0

UMMC: Agnieszka Bibrzycka 23, Deanna Nolan 13, Sandrine Gruda 12, Cappie Pondexter 10, Penny Taylor 7, Asjha Jones 5, Maria Stepanova 4