NBA: 51 punktów Jamesa Hardena nie wystarczyło. Wielka noc debiutanta

Gigantyczna sensacja! Houston Rockets po raz pierwszy od ponad miesiąca zeszli z parkietu pokonani. Rakiety niespodziewanie przegrały u siebie z Los Angeles Lakers, mimo 51 punktów Jamesa Hardena. Tę noc na długo zapamięta debiutant, Kyle Kuzma.

Piotr Szarwark
Kyle Kuzma Getty Images / Na zdjęciu: Kyle Kuzma
W ostatnich tygodniach Houston Rockets byli najlepszą drużyną w lidze NBA. Przed meczem z Los Angeles Lakers notowali 14 zwycięstw z rzędu, od pięciu tygodni nie zaznali porażki i mało kto spodziewał się, że to Jeziorowcy - w dodatku na wyjeździe - przerwą wyśmienitą serię rywali z Teksasu. Mecz rozegrany w nocy z środy na czwartek miał różne oblicza, ale to Lakers mogli ostatecznie cieszyć się ze zwycięstwa.

Jeszcze w pierwszej połowie Lakers prowadzi nawet 22 punktami, ale Rockets dwoma serialami punktowymi odrobili niemal wszystkie straty i na przerwę zeszli tracąc do rywali tylko cztery "oczka". Kluczowy moment dla tego pojedynku wydarzył się w czwartej kwarcie, kiedy przy stanie 100:100 Jeziorowcy zdobyli 10 punktów z rzędu, wykorzystując fakt, że gospodarze spudłowali siedem kolejnych rzutów. W ciągu czterech ostatnich minut Rockets nie byli w stanie się już podnieść i ulegli 116:122.

Kolejny kapitalny występ w tym sezonie zanotował James Harden, który na tym etapie sezonu jest jednym z poważniejszych kandydatów do MVP. Lider Rockets w ciągu 43 minut zdobył aż 51 punktów (15/27 z gry, 17/21 z linii rzutów wolnych), a oprócz tego miał również dziewięć asyst. Zabrakło mu jednak odpowiedniego wsparcia ze strony kolegów, tym bardziej, że w na początku czwartej odsłony parkiet z urazem opuścił Chris Paul (8 punktów w całym meczu). Gospodarze grali w tym meczu bardzo krótką rotacją - na parkiecie zameldowało się łącznie ośmiu zawodników.

Wśród zwycięzców nie do zatrzymania, szczególnie w pierwszej połowie, był Kyle Kuzma. Debiutant na przestrzeni pierwszej i drugiej kwarty trafił wszystkie dziewięć rzutów z gry, w tym sześć trójek, po przerwie nieco zwolnił, ale i tak zakończył mecz z rekordowym dla siebie dorobkiem 38 punktów (12/17 z gry, 7/10 za trzy oraz 7/10 z linii rzutów wolnych). Do tego dołożył również siedem zbiórek i cztery asysty.

Lakers triumfowali, mimo że na spudłowali aż 16 z 43 oddanych rzutów osobistych. 21 punktów z ławki wniósł Corey Brewer, a 16 "oczek" zapisał kolejny debiutant - Lonzo Ball. Ekipa z LA zwyciężyła swój 11 mecz w tym sezonie, a w starciu z Rockets przerwała serię trzech kolejnych porażek.

Bardzo wyrównany mecz miał miejsce w Bostonie, gdzie miejscowi Celtics walczyli do samego końca, gonili wynik, ale ostatecznie musieli uznać wyższość Miami Heat (89:90). Podopieczni Erika Spoelstry triumfowali nad rywalami z Bostonu po raz drugi w tym sezonie, a tylko raz doznali porażki z ich rąk. Oba zespoły po raz kolejny zagrają ze sobą w play-offach, jeśli tak wyniknie z drabinki gier.

Na dwie i pół minuty przed końcem Heat prowadzili różnicą 11 punktów, ale do ostatnich chwili musieli drżeć o wygraną, bowiem Celtics zamknęli ten mecz serią 13:3. Duży udział miał w tym Kyrie Irving, który w kluczowym momencie jednak spudłował rzut na zwycięstwo.

Rozgrywający był motorem napędowym gospodarzy, zdobywając w całym meczu 33 punkty (11/24 z gry, 8/8 z linii rzutów wolnych), a oprócz tego notując pięć asyst i cztery zbiórki. Jaylen Brown dołożył 16 "oczek", a Marcus Smart z ławki dał drużynie 15 punktów. W całym meczu Celtics zostali jednak zatrzymani na 37,5 proc. skuteczności z gry.

Wśród triumfatorów świetne zawody rozegrał Kelly Olynyk, dla którego był to powrót do Bostonu, gdzie wcześniej spędził cztery sezony. 26-latek został gorąco przywitany przez kibiców, a potem "odwdzięczył" im się, prowadząc Heat do wygranej. Obok swojego nazwiska zapisał łącznie 32 punkty (12/15 z gry, 6/8 za trzy, 2/5 z linii rzutów wolnych) i siedem zbiórek. 19 "oczek" dołożył Josh Richardson.

- Wsparcie jakie dostałem od kibiców jest wyjątkowe. Nie zawsze to się zdarza. Dla mnie jest czymś specjalnym, że wracam tutaj i gram przed nimi - skomentował bohater Miami Heat.