Kapitalna kwarta i kolejny horror z udziałem Asseco Gdynia. Ambitny pościg Miasta Szkła Krosno

W 14. kolejce PLK Asseco Gdynia pokonało Miasto Szkła Krosno 87:85. O zwycięstwie gospodarzy zadecydowała znakomita pierwsza kwarta.
Patryk Neumann
Newspix / Tomasz Zasinski / 058sport.pl / Asseco pokonało Miasto Szkła

Goście przyjechali nad morze podbudowani dwoma zwycięstwami z rzędu. Szybko jednak przekonali się, że przedłużenie tej serii będzie bardzo trudnym wyzwaniem. Wystarczyło 90 sekund, aby Asseco wyszło na prowadzenie 8:0. Obronę Miasta Szkła rozmontowali Przemysław Żołnierewicz, Krzysztof Szubarga i Jakub Garbacz. Rywale dzięki trafieniom Antona Gaddeforsa na chwilę się odrodzili, ale w niezwykłej pierwszej kwarcie mieli niewiele do powiedzenia.

Po 10 minutach Asseco wygrywało 37:19. Liczby ekipy prowadzonej przez Przemysława Frasunkiewicza robiły wrażenie - 5/6 celnych rzutów za dwa i 8/11 skutecznych prób trzypunktowych. Do tego trzeba dołożyć tylko jedną stratę. Najgorzej było na linii rzutów wolnych - 3/6. Krośnianie mieli problem, bo gra Asseco nie opierała się na jednym koszykarzu a z dystansu z niezwykłą precyzją celowali kolejni zawodnicy.

Zespół z Podkarpacia w drugiej kwarcie nie wykorzystał chwilowego przestoju gospodarzy. Pudłował z linii rzutów wolnych - 4/11. Podopieczni Kamila Piechuckiego do odrabiania strat rzucili się, gdy było już 23:47. Wtedy 12 punktów z rzędu zdobył JayVaughn Pinkston. Trzykrotnie trafił z za linii 6,75 metrów a w kolejnej akcji skompletował "trójkę" po faulu przeciwnika. Drużyna z Gdyni nie dała się dogonić, bo w trudnych momentach potrafiła odpowiedzieć trafieniem zza łuku.

W drugiej części Miasto Szkła kontynuowało pościg. Nie robiło jednak tego w tempie, które dawałoby nadzieję na udany powrót. A jednak Gaddefors, Pinkston i Krzysztof Jakóbczyk sprawili, że w ostatnich minutach było jeszcze gorąco. Różnica zmalała do czterech punktów, ale gdy odpowiedzieli Mikołaj Witliński i Żołnierewicz wydawało się, że gospodarze opanowali sytuację. Tak się nie stało i o ósmą wygraną w sezonie Asseco musiało walczyć do ostatniej akcji. Krośnianie po rzutach Grzegorza Grochowskiego oraz Dariusza Oczkowicza przegrywali tylko punktem, ale na więcej zabrakło im czasu.

Obie drużyny trafiły po 15 "trójek". Asseco oddało jednak aż 38 a Miasto Szkła 29 rzutów z dystansu. Gospodarze byli skuteczniejsi bliżej kosza - 10/14. Najwięcej punktów dla Asseco - 21 - zdobył Witliński, który trafił 6/7 rzutów z gry. Bardzo wszechstronne spotkanie rozegrał Żołnierewicz, który do 13 "oczek" dołożył po osiem zbiórek i asyst.

Asseco Gdynia - Miasto Szkła Krosno 87:85 (37:19, 21:22, 15:18, 14:26)

Asseco: Mikołaj Witliński 21, Krzysztof Szubarga 15, Przemysław Żołnierewicz 13, Marcel Ponitka 12, Piotr Szczotka 9, Jakub Garbacz 8, Dariusz Wyka 5, Michał Kołodziej 3, Filip Put 1, Bartosz Jankowski 0.

Miasto Szkła: Jayvaughn Pinkston 23, Anton Gaddefors 16, Krzysztof Jakóbczyk 14, Peter Alexis 9, Grzegorz Grochowski 8, Dariusz Oczkowicz 6, Jakov Mustapić 5, Marcin Sroka 4, Davis Lejasmeiers 0.