TBV Start mimo problemów ograł Asseco. Lublinianie kontynuują świetną passę

W pierwszym niedzielnym meczu 19. kolejki Energa Basket Ligi TBV Start Lublin pokonał Asseco Gdynia 78:76. Dla drużyny trenera Davida Dedka była to trzecia kolejna wygrana.

Jacek Konsek
koszykarze TBV Start Lublin Newspix / Jacek Imiolek / 400mm.pl / Na zdjęciu: koszykarze TBV Start Lublin

Trener Asseco Przemysław Frasunkiewicz świetnie przygotował taktykę na liderów TBV Startu Lublin. Zarówno Chavaughn Lewis jak i James Washington długo nie potrafili wejść w mecz, dzięki świetnej postawie defensorów Asseco. Gdynianie prowadzili w pierwszej połowie różnicą ośmiu punktów, ale ostatecznie przegrali w Lublinie.

Wspominany amerykański duet miał 4/15 do przerwy. Lewis nie potrafił wedrzeć się w pole trzech sekund, oddawał wymuszone rzuty z dystansu. Washingtona z kolei prowokował rozmowami Szubarga. Taktyka dawała efekty do czwartej kwarty. W niej, po celnych trójkach Zalewskiego, Mirkovicia czy udanych akcjach Reynoldsa, ostatecznie Start zgarnął dwa meczowe punkty.

Asseco przegrało, ale znów mogło się podobać. Świetnie rozpoczął Filip Put, który popisał się efektownym wsadem w pierwszej kwarcie. Goście grali szybko, zespołowo i co najważniejsze - skutecznie. Jeden z lepszych meczów w tym sezonie rozegrał Jakub Garbacz, autor 15 oczek. W czwartej kwarcie swoje trzy grosze dołożyli weterani - Szczotka i Szubarga, choć ten drugi za prowokowanie Washingtona otrzymał w kluczowym momencie przewinienie techniczne.

Mimo słabego początku, Lewis z 21 punktami był najlepszym strzelcem zespołu. Czterech innych graczy Startu dołożyło co najmniej 11 oczek.

Start wygrał trzeci mecz z rzędu, a w ostatnich 11 spotkaniach notuje świetny bilans 9-2. Ekipa trenera Dedka zajmuje obecnie wysokie 5. miejsce i ma szanse namieszać w końcowej tabeli sezonu zasadniczego.

TBV Start Lublin - Asseco Gdynia 78:76 (14:21, 21:18, 16:16, 27:21)

Start: Chavaughn Lewis 21, Uros Mirković 13, Darryl Reynolds 12, Marcin Dutkiewicz 12, James Washington 11, Jakub Zalewski 6, Michael Gospodarek 2, Roman Szymański 1, Bartosz Ciechociński 0.

Asseco: Jakub Garbacz 15, Przemysław Żołnierewicz 14, Piotr Szczotka 10, Dariusz Wyka 9, Filip Put 8, Marcel Ponitka 8, Krzysztof Szubarga 8, Mikołaj Witliński 4, Karol Kamiński 0.