NBA: solidny mecz Marcina Gortata. Wielki pojedynek Westbrooka z Bookerem

Washington Wizards doznali drugiej z rzędu porażki na parkietach ligi NBA. Zespół Marcina Gortata musiał uznać wyższość Toronto Raptors (95:102). Ozdobą nocy był pojedynek Russella Westbrooka z Devinem Bookerem.

Piotr Szarwark
Marcin Gortat Getty Images / Rob Carr / Na zdjęciu: Marcin Gortat
W nocy z piątku na sobotę Washington Wizards podjęli Toronto Raptors, czyli zespół, który aktualnie gra znakomitą koszykówkę na parkietach ligi NBA. Forma Czarodziejów pozostawia z kolei wiele do życzenia i to Raptors byli faworytami pojedynku w stolicy USA, co później potwierdzili na parkiecie. Wizards doznali drugiej z rzędu porażki przed własną publicznością (95:102), a dla gości było to 10 zwycięstwo w ostatnich 11 meczach.

Zespół z Toronto pierwsze prowadzenie w meczu objął na niespełna osiem minut przed końcem drugiej kwarty. Od tego momentu jednak przejmował kontrolę nad tym, co dzieje się na parkiecie. W drugiej połowie przewaga Raptors sięgała nawet 10 punktów i choć Wizards dwoili się i troili, nie potrafili zagrozić prowadzeniu rywali.

Raptors do triumfu poprowadził DeMar DeRozan - autor 23 punktów, ale kluczem w tym meczu okazała się postawa rezerwowych. Zmiennicy ekipy z Kanady zdobyli w sumie 50 punktów, z kolei rezerwowi Wizards wnieśli do gry zaledwie 15 "oczek". Wśród zwycięzców, oprócz DeRozana, wyróżniał się także C.J. Miles - w sumie zdobył 20 punktów, na co złożyło się m.in. sześć celnych rzutów z dystansu.

Wizards od kilku tygodni grają bez kontuzjowanego Johna Walla i to była ich piąta porażka w 15 meczach, w których radzili sobie bez swojego lidera. 24 punkty dla zespołu Scotta Brooksa zdobył Otto Porter, z kolei o jedno "oczko" mniej zapisał Bradley Beal. Marcin Gortat znów wyszedł w pierwszej piątce i spędził na parkiecie 24 minuty. W tym czasie Polak zapisał 8 punktów (3/7 z gry, 2/3 z linii rzutów wolnych) i 8 zbiórek.

Gospodarze w całym spotkaniu popełnili aż 17 strat - o dziesięć więcej niż Raptors. Obie drużyny spotkały się ze sobą po raz ostatni w tym sezonie regularnym. W czterech meczach padł bilans 2-2. Ewentualne kolejne potyczki między nimi mogą zdarzyć się dopiero w play-offach.

W Arizonie strzelecki pojedynek urządzili sobie Russell Westbrook i Devin Booker. Ostatnie słowo należało jednak do gracza Oklahomy City Thunder. MVP sezonu 2016/17 trafił z dystansu na 56 sekund przed końcem i dał swojemu zespołowi prowadzenie 119:116. Suns nie potrafili na to odpowiedzieć, a do końca meczu punkty zdobywali już tylko goście. Ostatecznie triumfowali 124:116.

Westbrook znów zapisał obok swojego nazwiska kosmiczne cyfry - 43 punkty (16/25 z gry), 14 zbiórek i 8 asyst. 20 punktami wsparł go Paul George, a 14 "oczek" dołożył Carmelo Anthony. Thunder dzięki nim odnieśli trzecie z rzędu zwycięstwo, a w sumie już 37. w sezonie.

- Jego pasja, jego energia na parkiecie jest czymś niesamowitym - w takich słowach Devin Booker komplementował po meczu występ Westbrooka. Zawodnik Suns również rozegrał wielkie zawody - zanotował aż 39 punktów (16/28 z gry, 6/10 za trzy), 8 asyst i 6 zbiórek.

Dzięki znakomitej dyspozycji Booker został trzecim najmłodszym zawodnikiem w historii NBA, który na parkietach zdobył 4000 punktów. Dokonał tego w wieku 21 lat i 123 dni, a szybsi od niego byli tylko LeBron James i Kevin Durant.

Po 19 punktów dla Suns dołożyli TJ Warren i Josh Jackson, ale nie pomogło to w uniknięciu 45. porażki w rozgrywkach regularnych. Słońca zajmują aktualnie przedostatnie miejsce w Konferencji Zachodniej, ale niewiele dzieli ich, by spać na ostatnią lokatę.