I liga: 5. z rzędu porażka Jamalex Polonii. Sezon zasadniczy dla Spójni!

Walcząca o play-offy Enea Astoria Bydgoszcz wygrała na własnym terenie z Jamalex Polonią 1912 Leszno, pogłębiając tym samym kryzys rywali. Zwycięstwo Spójni z Kotwicą Kołobrzeg oznacza, że to stargardzianie triumfowali w rundzie zasadniczej I ligi.

Dawid Siemieniecki
zespół Spójni Stargard Materiały prasowe / Tadeusz Surma / Na zdjęciu: zespół Spójni Stargard
W 30. kolejce I ligi koszykarzy, odbyło się kilka ciekawie zapowiadających się spotkań. Spore emocje spodziewane były w Bydgoszczy i kibice zgromadzeni w hali Artego Arena nie mogli czuć się zawiedzeni. Gospodarze w ostatnim czasie są w wysokiej dyspozycji i tym samym liczyli na kolejne zwycięstwo, tym bardziej, że rywal - Jamalex Polonia - jest w pewnym kryzysie. Ten w grodzie nad Brdą jeszcze się pogłębił.

Od samego początku było to wyrównane starcie z lekką przewagą gości. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego bardzo chcieli zmazać plamę w postaci czterech porażek z rzędu i wyszli z bardzo agresywnym nastawieniem. To pozwoliło im prowadzić grę, ale w drugiej kwarcie ta się wyrównała. Gospodarze odpuszczać jednak nie zamierzali i taki stan trwał do 30 minuty meczu. Wtedy gracze Konrada Kaźmierczyka wrzucili wyższy bieg i odskoczyli rywalom na 10 punktów. Pomimo różnych problemów, wypracowaną przewagę zdołali utrzymać, odnosząc tym samym bardzo ważną wygraną, do której w głównej mierze poprowadził ją tercet Mateusz Fatz-Paweł Śpica-Patryk Gospodarek, zdobywcy łącznie 50 punktów.

W innych meczach nie było aż tak wielkich emocji. W Kutnie do przerwy kibice byli świadkami bardzo wyrównanego starcia, choć oba zespoły zagrały po jednej dobrej kwarcie. Po zmianie stron tyszanie zdołali jednak odskoczyć Polfarmexowi, a w ostatniej odsłonie kontrolowali już wydarzenia i swoją przewagę jeszcze powiększyli. Świetny mecz rozegrał duet Damian Szymczak-Michał Jankowski. Zdobyli oni łącznie 45 punktów, do czego dodali 8 zbiórek i 6 asyst. Warto dodać - GKS zwyciężył ten mecz siedmioma zawodnikami!

Pewną wygraną odniósł także Sokół Łańcut, który mierzył się z beniaminkiem z Krakowa. Na niewiele zdała się dobra dyspozycja 19-letniego Aleksandra Załuckiego, zdobywcy 17 punktów. Gospodarze tego dnia mieli zdecydowanie więcej atutów, a największym był tercet złożony z kapitana - Macieja Klimy oraz braci Zywert - Kamila i Marka. Przyjezdni nie znaleźli na nich recepty, efektem czego przegrali ważne spotkanie w kontekście walki o przewagę parkietu w pierwszej rundzie play-off.

Bez emocji także w dole tabeli. Ważne wygrane odniosły Pogoń Prudnik oraz Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Zespół z Opolszczyzny bardzo pewnie zwyciężył na Kujawach, bez problemu ogrywając KSK Noteć Inowrocław. Kolejne świetne zawody rozegrał Tomasz Prostak (27 pkt. 6 zb. 5 as.), którego dzielnie wspierał Paweł Bogdanowicz, autor 23 "oczek", 4 zbiórek oraz 3 asyst i tylu samo bloków. Ale co jest najbardziej warte podkreślenia, Pogoń trafiła w tym meczu aż 15 z 22 rzutów dystansowych, notując w tym względzie 68-procentową skuteczność. Kosmos! Jeśli o Noteć chodzi, prym w jej szeregach wiódł Grzegorz Małecki, ale jego 30 punktów na niewiele się zdało.

Bardzo dobra trzecia kwarta w wykonaniu Zetkamy odebrała ochotę do gry zawodnikom SKK Siedlce, efektem czego wyrównany do przerwy mecz zakończył się pogromem - 84:59. Tomasz Stępień zdobył 25 punktów, 17 dorzucił Maksym Kulon i było po zawodach. Podopieczni Marcina Grygowicza w całym pojedynku popełnili zaledwie 7 strat, co było jednym z kluczy do końcowego sukcesu.

Ostatnim sobotnim meczem było starcie derbowe w Stargardzie. Do przerwy spotkanie było stosunkowo wyrównane. Gospodarze dobrze zaczęli, zaś goście do głosu doszli w drugiej kwarcie. Po zmianie stron na parkiecie dominowała już jednak tylko jedna ekipa. Była nią drużyna Krzysztofa Koziorowicza, która narzuciła swój styl gry i finalnie odniosła pewne zwycięstwo, dzięki któremu wygrała cały sezon zasadniczy i zapewniła sobie start do rozgrywek posezonowych z pozycji lidera! Już nikt nie jest w stanie jej dogonić.

Wyniki sobotnich meczów 30. kolejki I ligi:

Enea Astoria Bydgoszcz - Jamalex Polonia 1912 Leszno 89:79 (17:24, 23:16, 21:22, 28:17)

Enea Astoria: Fatz 20, Gospodarek 15, Śpica 15, Aleksandrowicz 11, Bierwagen 10, Frąckiewicz 10, Szyttenholm 6, Barszczyk 2, Kondraciuk 0, Korniiets 0.

Jamalex Polonia: Kobel 21, Chanas 18, Kaczmarzyk 12, Sirijatowicz 11, Rostalski 6, Wrona 4, Sanny 3, Milczyński 2, Trubacz 2.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - SKK Siedlce 84:59 (23:19, 13:16, 22:8, 26:16)

Zetkama: Stępień 25 (6x3), Kulon 17, Kowalski 10, Wojciechowski 10, Malona 7, Sanny 7, Jodłowski 6, Kliniewski 2, Kasiński 0, Lipiński 0, Rogalewski 0.

SKK: Król 12, Lewandowski 10, Kołodziński 7, Obarek 7, Stefanik 6, Nędzi 5, Rajewicz 5, Wróbel 5, Czosnowski 2, Migała 0.

Polfarmex Kutno - GKS Tychy 64:79 (15:21, 22:15, 12:22, 15:21)

Polfarmex: Szwed 11, Janiak 10, Kobus 10, Majewski 9, Tradecki 8, Wojdyła 8, Zębski 5, Marek 3, Antczak 0, Pawlak 0.

GKS:
Szymczak 26, Jankowski 19, Kowalewski 11, Małgorzaciak 8, Słupiński 7, Kulon 5, Deja 3.

Sokół Łańcut - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 84:66 (24:18, 22:9, 23:21, 15:18)

Sokół: Klima 21, Kamil Zywert 18, Marek Zywert 15, Parszewski 8, Karolak 5, Kulikowski 5 (11 zb.), Włodarczyk 5, Warszawski 4, Mac 3, Błachowicz-Kiełb 0, Inglot 0.

R8 Basket: Aleksander Załucki 17, Hicks 12, Dłuski 9, Nowakowski 8, Pełka 7 (11 zb.), Baran 4, Malczyk 4, Jakub Załucki 4, Renkiel 1.

KSK Noteć Inowrocław - Pogoń Prudnik 68:90 (13:25, 14:19, 23:21, 18:25)

KSK Noteć: Małecki 30 (4x3), Paul 9, Szczepanik 8, Żurawski 7, Marcniak 6,
Filipiak 5, Sroczyński 2, Michalski 1, Adamczewski 0, Maciejewski 0, Rzosiński 0.

Pogoń: Prostak 27 (5x3), Bogdanowicz 23 (5), Nowerski 13, Krawczyk 11, Malitka 5, Mordzak 5, Czyżewski 3, Strzelecki 3.

Spójnia Stargard - Energa Kotwica Kołobrzeg 92:76 (28:15, 13:27, 26:17, 25:17)

Spójnia: Czujkowski 20, Pabian 20, Dymała 14, Bręk 12, Raczyński 8, Fraś 6, Koziorowicz 5, Pytyś 4, WIlczek 3, Szymański 0.