I liga: Przebudzenie Spójni, spadek Siarki i kosmiczny mecz w Tychach

Niedzielne mecze w I lidze koszykarzy wyłoniły komplet czterech półfinalistów i trzech spadkowiczów. Emocji nie zabrakło. W trudnej sytuacji poradziła sobie Spójnia Stargard, a po kosmicznym meczu GKS Tychy pokonał R8 Basket AZS Politechnikę Kraków.

Patryk Neumann
zespół Spójni Stargard Materiały prasowe / Tadeusz Surma / Na zdjęciu: zespół Spójni Stargard
To mimo zbliżonych potencjałów największa niespodzianka pierwszej rundy. Krakowianie mieli swoją siłę udowodnić w play-offach. Tak się jednak nie stało, bo ulegli 1:3 GKS-owi Tychy. Nie awansowali, więc nawet do najlepszej czwórki. To miały być ofensywne zawody, ale mecz kończący serię przeszedł najśmielsze oczekiwania. GKS zwyciężył 113:105. Losy pojedynku rozstrzygnęły się w czwartej kwarcie. Goście mieli rewelacyjną skuteczność w rzutach za dwa punkty - 27/36. Nieźle było też za linią 6,75 metra - 11/22. Gospodarze jednak właśnie w tym elemencie wyrobili sobie przewagę - 16/28. Zdominowali też rywalizację pod tablicami. Obie drużyny popełniły po 12 strat. Były do tego niemal perfekcyjne na linii rzutów wolnych. Oczywiście nie mogło zabraknąć efektownych strzeleckich popisów. Damian Szymczak zdobył 35 punktów - 13/19 z gry. Wspierali go Michał Jankowski (23 punkty, 6/7 za trzy) i Piotr Hałas. Dla R8 32 "oczka" rzucił Michael Hicks, a 24 Jakub Dłuski (10/11 z gry).

Na drugim biegunie znalazł się mecz w Pruszkowie. Tam obie drużyny rzuciły łącznie 126 punktów. Jamalex Polonia 1912 Leszno pokonała Elektrobud-Investment ZB 66:60 i jest w półfinale. Double-double skompletowali Przemysław Wrona (12 punktów i 10 zbiórek) oraz Adrian Kordalski (15 pkt, 10 zb). Najwięcej "oczek" dla zwycięskiej ekipy rzucił Kamil Chanas - 14, ale trafił tylko 4/18 prób z gry. Rywalem ekipy z Leszna będzie Sokół Łańcut, który wygrał w Kutnie 82:76. Najlepszym strzelcem gospodarzy był ponownie January Sobczak, ale więcej punktów rzucili Marek Zywert i Bartłomiej Karolak. Goście prowadzili nawet różnicą 16 punktów, bo w połowie drugiej kwarty było 43:27.

W największych opałach była Spójnia Stargard. W końcówce drugiej kwarty przegrywała 32:44. Po przerwie zagrała jednak tak, jak powinna. Zdobyła 58 punktów i zdecydowanie zwyciężyła 92:79. Goście grali zespołowo, czego efektem były 24 asysty. Trener Krzysztof Koziorowicz nie oszczędzał podstawowych koszykarzy. Dało to zwycięstwo i blisko tydzień odpoczynku przed rywalizacją z GKS-em Tychy. W niedzielę Hubert Pabian zdobył 26 punktów. Trafił 11/14 prób z gry. Cały zespół zaaplikował rywalom 13 "trójek". Pomimo bólu spowodowanego podkręceniem kostki w sobotnim meczu drużynie pomógł Dawid Bręk, który odpoczywał tylko przez kilka minut.

Wydarzeniem w play-outach jest spadek do II ligi Siarki Tarnobrzeg. SKK nie zmarnował szansy i odniósł kolejne wysokie zwycięstwo. W sobotę było 100:64, a w niedzielę 85:68. Gospodarze wypracowali przewagę w pierwszej połowie (50:34). Obie drużyny grały seriami, ale bardziej regularni byli podopieczni Michała Spychały. Większość dorobku SKK zdobył tercet Rafał Król, Bartosz Wróbel i Karol Obarek. W ten sposób koszykarze z Mazowsza choć startowali do gry o utrzymanie z 15. pozycji to pozostaną w I lidze. Dla Siarki natomiast to drugi spadek z rzędu, bo przed rokiem opuściła szeregi EBL. W decydujących meczach zabrakło Piotra Niedźwiedzkiego, a tylko na dwie minuty na parkiecie pojawił się Szymon Długosz. To podstawowi koszykarze ekipy z Podkarpacia.

W I lidze po zwycięstwie 81:68 zostaje Pogoń Prudnik. Po trzech sezonach z tego szczebla spada pokonana Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Gospodarzom nie pomogło nawet 26 punktów Rafała Wojciechowskiego. Liderami gości w najważniejszym meczu sezonu byli Grzegorz Mordzak, Maciej Strzelecki i Tomasz Prostak, a osiem zbiórek dołożył Tomasz Nowakowski. Po dogrywce dalszych nerwów oszczędziła sobie Energa Kotwica Kołobrzeg, która pokonała KK Warszawa 92:90. Gospodarze zmarnowali szansę na wyrównanie stanu rywalizacji. W trzeciej kwarcie prowadzili nawet 67:55.

Wyniki niedzielnych spotkań play-off (do trzech zwycięstw):

Biofarm Basket Poznań - Spójnia Stargard 79:92 (25:18, 19:16, 15:33, 20:25)

Biofarm Basket: Wieloch 14, Struski 12, Konopatzki 11, Smorawiński 11, Tomaszewski 9, Samsonowicz 7, Metelski 5, Fiszer 4, Czyż 2, Giżyński 2, Gruszczyński 2, Simon 0.

Spójnia: Pabian 26, Dymała 19, Bręk 15, Czujkowski 13, Fraś 10, Raczyński 4, Wilczek 3, Pytyś 2, Koziorowicz 0.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Spójni

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Jamalex Polonia 1912 Leszno 60:66 (16:21, 18:16, 16:18, 10:11)

Elektrobud-Investment ZB: Kordalski 15, Jarmakowicz 13, Cetnar 11, Mikołaj Stopierzyński 10, Cechniak 4, Madziar 4, Ornoch 3, Hałas 0, Paszkiewicz 0, Hubert Stopierzyński 0.

Jamalex Polonia: Chanas 14, Trubacz 12, Wrona 12, Milczyński 8, Kobel 7, Sirijatowicz 7, Kaczmarzyk 2, Rostalski 2, Sanny 2.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Jamalexu Polonii

Polfarmex Kutno - Sokół Łańcut 76:82 (18:21, 22:27, 10:15, 26:19)

Polfarmex: Sobczak 16, Zębski 14, Kobus 11, Marek 10, Antczak 8, Janiak 6, Tradecki 5, Majewski 3, Szwed 3, Ćwirko-Godycki 0.

Sokół: Marek Zywert 22, Karolak 17, Warszawski 10, Klima 9, Parszewski 9, Kamil Zywert 8, Kulikowski 7.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Sokoła

GKS Tychy - R8 Basket AZS Politechnika Kraków 113:105 (29:24, 27:30, 25:27, 32:24)

GKS: Szymczak 35, Jankowski 23, Hałas 21, Kowalewski 16, Kulon 7, Słupiński 7, Deja 4, Małgorzaciak 0.

R8 Basket: Hicks 32, Dłuski 24, Nowakowski 19, Jakub Załucki 15, Pełka 6, Baran 5, Malczyk 2, Hajrić 2, Aleksander Załucki 0.

Stan rywalizacji: 3-1 dla GKS-u

Wyniki niedzielnych spotkań play-out (do trzech zwycięstw):

SKK Siedlce - Siarka Tarnobrzeg 85:68 (21:14, 29:20, 22:16, 13:18)

SKK: Król 20, Wróbel 16, Obarek 15, Czosnowski 8, Nędzi 8, Sobiło 5, Lewandowski 4, Kołodziński 3, Migała 2, Rajewicz 2, Stefanik 2.

Siarka: Czyżnielewski 17, Stanios 12, Sewioł 10, Gazarkiewicz 9, Pabianek 9, Nowicki 6, Rypiński 3, Długosz 2.

Stan rywalizacji: 3-1 dla SKK

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Pogoń Prudnik 68:81 (18:21, 17:18, 15:20, 18:22)

Zetkama Doral Nysa: Wojciechowski 26, Stępień 14, Rutkowski 11, Malona 7, Kowalski 5, Sanny 5, Jodłowski 0, Kasiński 0, Kulon 0, Lipiński 0.

Pogoń: Strzelecki 18, Mordzak 15, Prostak 12, Garwol 11, Krawczyk 9, Nowerski 9, Nowakowski 7, Bogdanowicz 0, Krawiec 0, Malitka 0.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Pogoni

KK Warszawa - Energa Kotwica Kołobrzeg 90:92 (26:20, 21:24, 20:15, 15:23, d. 8:10)

KK: Wojtyński 22, Hybiak 19, Motel 15, Koźluk 12, Pietkiewicz 7, Rudko 6, Jaremkiewicz 6, Zapert 3, Iwanowicz 0, Jankowski 0, Sarnacki 0.

Energa Kotwica: Dzierżak 17, Pawłowski 15, Ryżek 13, Łukasz Bodych 11, Przyborowski 9, Paweł Bodych 7, Dobriański 6, Neumann 6, Rduch 6, Grujić 2, Żmudzki 0.

Stan rywalizacji: 3-1 dla Energii Kotwicy

Czy spadek Siarki Tarnobrzeg do II ligi to zaskoczenie?