Sparingowo w I lidze: Pogoń wygrała z Futurenet Śląskiem. Beniaminek lepszy od Rawlplug Sokoła

Pogoń Prudnik wygrała z Futurenet Śląskiem Wrocław 91:83. W finale turnieju o puchar marszałka województwa opolskiego gospodarze zmierzą się z Jamalex Polonią 1912 Leszno. W Krakowie AZS AGH pokonał Rawlplug Sokół Łańcut 74:64.

Patryk Neumann
Tomasz Michalak, trener Pogoni Prudnik WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Tomasz Michalak, trener Pogoni Prudnik
Pierwszoligowi koszykarze kończą przygotowania do rozgrywek, które rozpoczną się 29 września. W Prudniku drugiej porażki w przedsezonowym sparingu doznał Futurenet Śląsk Wrocław. Piątkowy mecz trochę lepiej rozpoczęła miejscowa Pogoń, ale goście szybko przejęli inicjatywę i po 10 minutach wygrywali 31:19. Gospodarze jednak się podnieśli. Już w drugiej kwarcie wyszli na prowadzenie 43:40. Na przerwę obie drużyny schodziły przy remisie 43:43.

Po zmianie stron przeważała Pogoń. W czwartej kwarcie Futurenet Śląsk jeszcze zbliżył się na dwa "oczka", ale w końcówce nie odwrócił losów meczu i uległ 83:91. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadzili Wojciech Pisarczyk i Tomasz Nowakowski. Dla ekipy prowadzonej przez Radosława Hyżego 21 punktów zdobył Jakub Musiał, a 17 rzucił Tomasz Żeleźniak (wszystkie przed przerwą).

To oznacza, że nie dojdzie do ciekawego starcia Futurenet Śląska z Jamalexem Polonią. Wcześniej ekipa z Leszna uporała się z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych (79:68). Ten mecz także był nierówny. Faworyt zyskiwał przewagę, a beniaminek I ligi odrabiał straty. Górnik przegrywał już różnicą 10 punktów, ale w końcówce trzeciej kwarty wyszedł nawet na prowadzenie 57:54. Podopieczni Łukasza Grudniewskiego jednak odpowiedzieli i pewnie zwyciężyli.

Jamalex Polonia zagrała bez Tomasza Ochońki. Wystąpił za to Karol Kutta. Liderami byli czołowi zawodnicy z poprzedniego sezonu - Adam Kaczmarzyk i Kamil Chanas. Dla Górnika najwięcej punktów zdobyli Rafał Glapiński i Piotr Niedźwiedzki.

Z dobrej strony w starciu z wyżej notowanym przeciwnikiem pokazał się inny beniaminek. AZS AGH ograł Rawlplug Sokół Łańcut 74:64. Najlepszym strzelcem przyjezdnych był Maciej Klima. Trenera Dariusza Kaszowskiego bardziej niż porażka może martwić kontuzja Kamila Zywerta, bo to podstawowy rozgrywający ekipy z Podkarpacia.

Z urazami borykają się również w Bydgoszczy. Enea Astoria zbudowała mocny skład, ale trener Grzegorz Skiba nie sprawdził jeszcze pełnego zestawienia. Brakuje przede wszystkim Marcina Nowakowskiego i Jakuba Dłuskiego. Zadebiutował natomiast trzeci z letnich nabytków. Grzegorz Kukiełka zdobył siedem punktów, a jego zespół wygrał z Biofarmem Basket Poznań 86:82. Strzelecki pojedynek stoczyli Marcin Flieger i Paweł Śpica. Tu również minimalnie lepszy zawodnik gości.

Wyniki:

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Górnik Trans.eu Wałbrzych 79:68 (19:13, 22:18, 18:26, 20:11)

Jamalex Polonia: Kaczmarzyk 19, Chanas 16, Stanferd Sanny 12, Stawiak 10, Marc-Oscar Sanny 9, Milczyński 5, Mroczek-Truskowski 4, Kutta 2, Trubacz 2.

Górnik Trans.eu: Glapiński 15, Niedźwiedzki 13, Der 10, Spała 8, Ratajczak 6, Wróbel 6, Durski 4, Kruszczyński 4, Krzywdziński 2.

Pogoń Prudnik - Futurenet Śląsk Wrocław 91:83 (19:31, 24:12, 24:16, 24:24)

Pogoń: Pisarczyk 23, Nowakowski 21, Prostak 13, Stalicki 11, Szpyrka 11, Sroka 7, Krawczyk 5, Jakieła 0, Moczulski 0, Topolski 0.

Futurenet Śląsk: Musiał 21, Żeleźniak 17, Dziewa 15, Michałek 6, Skibniewski 6, Norbert Kulon 5, Pietras 5, Krakowczyk 4, Maksym Kulon 4, Bożenko 0.

AZS AGH Kraków - Rawlplug Sokół Łańcut 74:64 (19:14, 19:18, 17:18, 19:14)

AZS AGH: Wasyl 15, Czerwonka 14, Podworski 12, Sadło 12, Koperski 7, Zych 7, Włodarczyk 6, Kędel 1, Borówka 0, Jakubek 0, Mamcarczyk 0, Nowacki 0, Pachołek 0.

Rawlplug Sokół: Klima 17, Sewioł 13, Małgorzaciak 9, Kulikowski 5, Pruefer 5, Zaguła 5, Karolak 4, Zywert 4, Fiszer 2, Inglot 0, Mroziak 0.

Biofarm Basket Poznań - Enea Astoria Bydgoszcz 82:86

Biofarm Basket: Flieger 21, Tomaszewski 20, Metelski 12, Czyż 8, Bręk 5, Smorawiński 5, Lewandowski 4, Giżyński 3, Rostalski 3, Gruszczyński 1.

Enea Astoria: Śpica 22, Kondraciuk 15, Szyttenholm 12, Fatz 8, Kukiełka 7, Aleksandrowicz 6, Frąckiewicz 6, Grod 6, Barszczyk 3.