Kapitalny hit EBL! Arka Gdynia odrobiła ogromne straty i pokonała mistrza Polski

Niedzielny hit 1. kolejki Energa Basket Ligi nie zawiódł! Anwil Włocławek roztrwonił 23-punktową przewagę i przegrał z Arką Gdynia 89:98.

Jacek Konsek
Krzysztof Szubarga Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Krzysztof Szubarga

Co za mecz w Gdyni! Anwil Włocławek absolutnie dominował w pierwszej połowie, prowadząc w pewnym momencie 53:30. Arka Gdynia była na łopatkach, była wówczas zespołem o klasę gorszym od mistrza Polski. Po przerwie jednak podopieczni Przemysława Frasunkiewicza wskoczyli na inny poziom. Kapitalne zawody duetu Krzysztof Szubarga - Dariusz Wyka pozwoliły wrócić do gry i ostatecznie pokonać reprezentanta Ligi Mistrzów 98:89. To było kapitalne rozpoczęcie niedzieli z Energa Basket Ligą!

22 punkty, w tym sześć trójek, i 11 asyst "Szubiego" nie robi większego wrażenia, ale już 22 oczka i osiem zbiórek "Wyksona" już zdecydowanie tak. Podkoszowy Arki rozegrał najlepsze spotkanie w karierze, trafiając cztery trójki, a także dominując w strefie podkoszowej. To głównie dzięki temu duetowi gdynianie odskoczyli Anwilowi, który po przerwie był zupełnie inną drużyną.

Wygranej Arki nie byłoby, gdyby nie wsparcie pozostałych zawodników. Po fatalnym meczu w Pucharze Europy (1/13 z gry) bardzo dobrze spisał się Josh Bostic. Amerykanin miał 14 punktów, a jego rodak Robert Upshaw dołożył 11, w tym kilka efektownych akcji nad koszem. W samej końcówce kropkę nad "i" postawił James Florence, który przez cały mecz był mniej widoczny.

Gdyby mecz trwał 20 minut, wówczas bohaterem byłby Michał Michalak. Po powrocie z ligi hiszpańskiej, to właśnie on miał być jedną z głównych strzelb obrońców tytułu. I tak właśnie było - 17 punktów przed przerwą robi wrażenie. Michalak trafił jak z automatu, a niewiele gorzej w tym elemencie spisywał się Walerij Lichodiej. Anwil rozpoczął od niesamowitego 9/12 za trzy, ale ostatecznie zginął od własnej broni, bo to Arka 15-krotnie trafiała z dalekiego dystansu.

Anwil wyglądał piekielnie mocny w pierwszych dwóch kwartach, ale w mgnieniu oka. Takie sytuacje nie mogą zdarzać się często, jeśli podopieczni trenera Milicicia marzą o obronie tytułu. Co więcej, tylko równa forma przez całe 40 minut będzie gwarantem sukcesu w europejskich pucharach. Już w środę Rottweilery rozpoczną rywalizację w Lidze Mistrzów.

Arka Gdynia - Anwil Włocławek 98:89 (16:29, 28:30, 28:16, 26:14)

Arka: Krzysztof Szubarga 22, Dariusz Wyka 22, Josh Bostic 14, Robert Upshaw 11, Marcel Ponitka 10, James Florence 8, Deividas Dulkys 6, Mikołaj Witliński 3, Adam Łapeta 2.

Anwil: Michał Michalak 21, Walerij Lichodiej 13, Josip Sobin 13, Jarosław Zyskowski 11, Chase Simon 10, Vladimir Mihailovic 9, Kamil Łączyński 5, Jakub Parzeński 4, Szymon Szewczyk 3, Rafał Komenda 0.