VTB: Stelmet Enea BC wypuścił triumf z rąk, fatalna końcówka zielonogórzan

Fatalna końcówka i trzecia porażka w lidze VTB. BC Kalev/Cramo Tallin pokonał we własnej hali Stelmet Enea BC Zielona Góra 80:77. Na przeszkodzie gospodarzom nie stanął nawet brak najlepszego strzelca drużyny Ivana Almeidy.
Krzysztof Kaczmarczyk
WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Markel Starks

Gospodarze triumf zapewnili sobie serią 11:0 w trzech ostatnich minutach spotkania. Podopieczni Igora Jovovicia w końcówce mieli jeszcze swoją szansę na remis, ale rzut z dystansu Przemysława Zamojskiego wypadł z kosza.

Darko Planinić daje zielonogórzanom coraz więcej - w Tallinie podczas 22 minut spędzonych na parkiecie zaliczył 17 punktów (7/7 z gry) i 5 zbiórek. "Punktowo" swoje zrobił też Markel Starks. Amerykanin również uzbierał 17 "oczek", a w trzeciej kwarcie niemal w pojedynkę trzymał swój zespół w grze.

Drużynie z Zielonej Góry nie pomogła absencja Ivana Almeidy, czyli najskuteczniejszego zawodnika BC Kalev/Cramo Tallin - średnio była gwiazda Anwilu Włocławek notuje w VTB 16,6 punktu i 4,6 zbiórki.

Ekipa Stelmetu Enea BC była bardzo bliska zdobycia Tallina. W początkowej fazie czwartej kwarty wydawało się bowiem, że to właśnie podopieczni Jovovicia zaczęli przejmować kontrolę nad pojedynkiem. Aktywny był Planinić, ważną "trójkę" trafił Michał Sokołowski i zielonogórzanie prowadzili 75:69.

Gospodarze - prowadzeni z ławki przez Donaldasa Kairysa - nie złamali się i zdołali odwrócić losy pojedynku. Minutę przed końcem BC Kalev na prowadzenie 76:75 wyprowadził Chavaughn Lewis, a triumf gospodarze zapewnili sobie skutecznymi rzutami wolnymi oraz efektownymi blokami Reggiego Lyncha.

Lewis, który ostatnie sezony spędził na polskich parkietach, uzbierał we wtorek 15 "oczek" i 8 zbiórek, mając swój niemały wkład w cenny sukces. Skuteczniejszy od niego był tylko rozgrywający Branko Mirković, który do 18 punktów dołożył 8 asyst, 6 zbiórek i 4 przechwyty.

BC Kalev/Cramo Tallin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 80:77 (16:21, 25:19, 22:21, 17:16)

BC: Branko Mirković 18, Chavaughn Lewis 15, Landen Lucas 14, Reggie Lynch 13, Maksim Salash 7, Kristjan Kangur 6, Kristjan Kitsing 4, Janari Joesaar 2, Tanel Sokk 1.

Stelmet Enea BC: Markel Starks 17, Darko Planinić 17, Michał Sokołowski 11, Zeljko Sakić 8, Przemysław Zamojski 6, Gabe DeVoe 6, Boris Savović 5, Adam Hrycaniuk 5, Łukasz Koszarek 2.