El. MŚ 2019: Cel pal! Polska po świetnym meczu rozbiła Holandię

Polscy koszykarze pokonali Holandię 105:78 w czwartkowym meczu eliminacji do mistrzostw świata 2019. Biało-Czerwoni z bilansem 5-4 wciąż liczą się w grze o awans na turniej w Chinach.

Jacek Konsek
Maciej Lampe i Aaron Cel Newspix / Wojciech Figurski / 058sport.pl / Na zdjęciu: Maciej Lampe i Aaron Cel

Tak świetnie grającej w ofensywie reprezentacji Polski koszykarzy dawno już nie widzieliśmy. Z kolei takich umiejętności snajperskich Aarona Cela kompletnie się nie spodziewaliśmy. Skrzydłowy Polskiego Cukru Toruń w trzy kwarty zdobył 20 punktów, trafiając sześć z siedmiu rzutów za trzy punkty! To on był bohaterem meczu, który pewnie wygraliśmy 105:78 i narobiliśmy sobie sporych apetytów przed niedzielą.

Wielkie brawa nie tylko dla Cela, ale całej kadry trenera Taylora, która po profesorsku rozegrała czwartkowy, bardzo ważny mecz. Rozpoczęliśmy kapitalnie w rzutach z dalekiego dystansu - Cel i Waczyński raz za razem dziurawili kosz rywala, dzięki czemu szybko nasza przewaga urosła do kilkunastu punktów. Pod koszami brylował Lampe (17 pkt i 7 zb.), a z czasem rozkręcił się Slaughter.

Jeszcze przed przerwą prowadziliśmy 53:33, a w drugiej połowie ani razu nie pozwoliliśmy Holendrom zbliżyć się na niebezpieczną odległość. Kilka razy indywidualnymi akcjami szarpnął Charlon Kloof, ale nic więcej tego dnia gospodarze nie byli w stanie zaproponować.

Po takim spotkaniu warto zajrzeć w statystyki. 59-procentowa skuteczność z gry, świetne 16/31 w rzutach z dystansu (9/13 do przerwy!) i 24 asysty - to wszystko robi wrażenie. Co ważne, debiuty w kadrze zanotowali: 19-letni Łukasz Kolenda i doświadczony, 30-letni Michał Nowakowski.

W eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata wciąż wszystko najważniejsze przed Biało-Czerwonymi. Już w niedzielę arcyważne spotkanie z Włochami (godz. 20:30) - tylko wygrana może przedłużyć szanse na awans na turniej w Chinach.

Holandia - Polska 78:105 (18:27, 19:26, 24:26, 17:26)

Holandia: Charlon Kloof 21, Shane Hammink 10, Thomas Van der Mars 10, Yannick Franke 9, Arvin Slagter 8, Worthy De Jong 7, Nick Oudendag 5, Mohamed Kherrazi 4, Jito Kok 2, Keye van der Vuurst de Vries 2, Rienk Mast 0.

Polska: Aaron Cel 20, Maciej Lampe 17, A.J. Slaughter 14, Adam Waczyński 13, Mateusz Ponitka 10, Michał Sokołowski 9, Łukasz Koszarek 8, Karol Gruszecki 6, Adam Hrycaniuk 6, Łukasz Kolenda 2, Michał Nowakowski 0, Krzysztof Sulima 0.

El. MŚ 2019: Grupa J