EBL: Fenomenalny pościg w Gdyni. Arka wygrała ze Spójnią

Znakomity mecz na zakończenie 15. kolejki Energa Basket Ligi. Szalał Anthony Hickey (33 punkty), a jego Spójnia Stargard goniła Arkę Gdynia. Gospodarze zwyciężyli jednak 89:88, a doskonałe zawody w ich szeregach rozgrywał Dariusz Wyka.

Patryk Neumann
koszykarze Arki Gdynia Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: koszykarze Arki Gdynia
W pierwszej połowie przeważała Spójnia. Niżej notowani stargardzianie, szczególnie w drugiej kwarcie narzucili kapitalne tempo. Kluczem do ich dobrego wyniku była dobra skuteczność w próbach trzypunktowych (8/16). Arka miała z tym elementem problem (4/14), a do tego fatalnie wykonywała rzuty wolne (4/13). Pudłowali Adam Łapeta, James Florence i na koniec drugiej kwarty Josh Bostic. Arka zredukowała osiem punktów straty i po 20 minutach było 44:44.

Grę Spójni napędzał duet amerykańskich rozgrywających. Liderem był wracający do Gdyni Anthony Hickey, który w sezonie 2015/2016 rozpoczynał profesjonalną karierę w Asseco. Miał również wsparcie od kolegów. Świetnie mecz zaczął Hubert Pabian (dziewięć punktów w pierwszej kwarcie), a coraz lepiej w drużynie odnajduje się Rod Camphor. Dla Arki w pierwszej części 10 punktów zdobył bezbłędny Dariusz Wyka, ale popełnił również trzy przewinienia, dlatego sporo czasu musiał spędzić na ławce.

Dzisiejsze spotkanie @assecoarka ze @SpojniaStargard zostanie poprzedzone minutą ciszy dla uczczenia pamięci pana Prezydenta Pawła Adamowicza. W trakcie spotkania nie będzie oprawy muzycznej. #plkpl
— Karol Wasiek (@K_Wasiek) 14 stycznia 2019

W gdyńskiej szatni musiało być gorąco, bo Arka późno wróciła na parkiet. Po zmianie stron przeważali gospodarze, ale początkowo rywale utrzymywali kontakt. Beniaminek wystrzelał się jednak w pierwszej połowie. W trzeciej kwarcie miał duże problemy ze zdobywaniem punktów. Do tego kompletnie nie radził sobie z Dariuszem Wyką, który bezlitośnie wykorzystywał podkoszowe braki przyjezdnych. Arka odjechała na 66:56 i wydawało się, że kontroluje sytuację.

Goście pomimo trudnych momentów nie rezygnowali. Ciężar odrabiania strat wziął na siebie Hickey. Po jego trafieniach różnica zmalała nawet do dwóch punktów (87:85). W kluczowej akcji goście zaskoczyli, bo rzut oddał Piotr Pamuła. Nie doprowadził jednak do remisu, a w odpowiedzi zwycięstwo Arki trafieniami z rzutów wolnych przypieczętował Wyka. Na koniec z połowy przymierzył Camphor, ale ten fantastyczny rzut zmniejszył jedynie rozmiary porażki beniaminka.

Ostatecznie Hickey zdobył 33 punkty. Trafił 13/20 prób z gry w tym 6/12 za trzy. Camphor miał natomiast dziewięć punktów (3/6 za trzy), sześć zbiórek i cztery asysty. Solidnie zaprezentowali się również Pabian i Marcel Wilczek. Efektywny kwadrans na parkiecie w zespole z Gdyni spędził natomiast Dariusz Wyka - 20 punktów (8/10 z gry) i pięć zbiórek. Sporo problemów rywale mieli też z powstrzymywaniem Adama Łapety. Największym kłopotem centra były jednak rzuty wolne (3/9).

Choć mierzyły się drużyny z dwóch biegunów Energa Basket Ligi, to różnicy przez większość spotkania nie było widać. Arka z bilansem 12-3 plasuje się w czołowej czwórce natomiast Spójnia z trzema zwycięstwami spadła na ostatnią pozycję w tabeli. Beniaminek miał lepszą skuteczność. Oddał jednak mniej rzutów, bo popełnił więcej strat i nieznacznie przegrał rywalizację o zbiórki.

Arka Gdynia - Spójnia Stargard 89:88 (17:21, 27:23, 27:18, 18:26)

Arka: Dariusz Wyka 20, Josh Bostic 14, James Florence 13, Adam Łapeta 11, Krzysztof Szubarga 10, Deividas Dulkys 7, Filip Dylewicz 6, Marcel Ponitka 5, Jakub Garbacz 3, Grzegorz Kamiński 0.

Spójnia: Anthony Hickey 33, Hubert Pabian 11, Marcel Wilczek 10, Rod Camphor 9, Norbertas Giga 9, Shane Richards 6, Piotr Pamuła 5, Dawid Bręk 3, Wojciech Fraś 2, Marcin Dymała 0.