I liga: znakomity Kamil Chanas to za mało. Wzmocniony Futurenet Śląsk zdobył twierdzę

Kamil Chanas zdobył 30 punktów, ale jego Jamalex Polonia 1912 Leszno przegrała pierwszy mecz w hali Trapez. W hicie 18. kolejki lepszy okazał się Futurenet Śląsk Wrocław. Lider I ligi zwyciężył 102:88.

Patryk Neumann
koszykarze Śląska Wrocław Materiały prasowe / Na zdjęciu: koszykarze Śląska Wrocław
Jamalex Polonia zaczęła sobotni pojedynek od prowadzenia 21:7, a chwilę później 28:16. Futurenet Śląsk jeszcze w pierwszej kwarcie zniwelował część strat, a po serii 12:0 doprowadził do remisu (28:28). Od tego momentu nieznaczną przewagę posiadali wrocławianie, a po znakomitym finiszu zwyciężyli 102:88. Gra gospodarzy opierała się na Kamilu Chanasie, który przez prawie całą pierwszą połowę miał większość dorobku swojej drużyny.

W tej części uzbierał 22 punkty, a zawody skończył z 30 „oczkami” (10/17 z gry). Liderami Futurenet Śląska byli Aleksander Dziewa - 18 punktów i siedem zbiórek oraz Norbert Kulon - 17 punktów. Karol Michałek miał 10 zbiórek, a wspierał ich pozyskany kilka dni temu Krzysztof Jakóbczyk - 15 punktów, pięć asyst i cztery zbiórki. Debiutował też Mateusz Jarmakowicz. W osiem minut miał dwa punkty i trzy zbiórki. W Jamalex Polonii dziewięć punktów i sześć zbiórek uzyskał inny debiutant - Jakub Motylewski. Center wykorzystał jednak tylko 3/9 rzutów wolnych.

Inny wrocławski zespół z trudem obronił swoją twierdzę. WKK prowadził różnicą 12 punktów, ale pokonał AZS AGH Kraków tylko 84:81. Dla gospodarzy 20 punktów zdobył Jakub Koelner, a dla gości 23 Maciej Koperski, który pięciokrotnie przymierzył z dystansu. Blisko triple-double był Tomasz Zych - 11 punktów, 12 asyst i osiem zbiórek.

Do największej niespodzianki doszło w Pruszkowie. Elektrobud-Investment ZB pokonał GKS Tychy 67:65. Goście zaczęli świetnie (9:2), ale później dominowali gospodarze, którzy w końcówce podobnie, jak w kilku innych meczach, byli blisko roztrwonienia pokaźnej zaliczki. GKS odrobił 14 z 15 punktów straty, ale przez ostatnie dwie minuty nie trafił do kosza. W ten sposób pruszkowianie uratowali zwycięstwo, a wynik rzutem wolnym ustalił Michał Kierlewicz. To był drugi strzelec i pierwszy zbierający Znicza, a 25 "oczek" rzucił Karol Kamiński.

Rawlplug Sokół Łańcut pokonał Księżak Syntex Łowicz 86:68. Gospodarze odskoczyli w drugiej kwarcie na 15 punktów. Osłabieni brakiem Marcina Salamonika goście w trzeciej odsłonie odrobili większość strat i przegrywali tylko 55:59. Na więcej nie wystarczyło im sił. Kilku koszykarzy w tym spotkaniu osiągnęło efektowne double-double. Wiktor Sewioł był najlepszym strzelcem i zbierającym gospodarzy - 15 punktów i 12 zbiórek. Takiego lidera miał również beniaminek. Arkadiusz Kobus do 18 "oczek" dołożył 10 zbiórek. Warto jeszcze odnotować osiągnięcia Dawida Zaguły - 13 punktów i 12 asyst oraz Filipa Pruefera - 11 punktów i 10 zbiórek.

Komplet punktów pozostał na Pomorzu. W bardzo ważnym pojedynku drużyn walczących o play-offy STK Czarni Słupsk pokonali Biofarm Basket Poznań 87:71. Patryk Pełka do 23 punktów dołożył 13 zbiórek, a blisko double-double byli też Adrian Kordalski, Damian Cechniak i lider gości, Adam Metelski. Energa Kotwica Kołobrzeg poradziła sobie natomiast z Pogonią Prudnik (87:81). Kolejne wszechstronne zawody rozegrał Damian Janiak - 16 punktów, 11 zbiórek i pięć asyst. Bezbłędny był Przemysław Wrona. Na 12 punktów złożyło się pięć trafień z gry i dwa z linii rzutów wolnych. Center w 14 minut spędzonych na parkiecie miał również sześć zbiórek. Pogoni nie pomogło 25 punktów Marcina Sroki.

W Kutnie spotkały się zespoły, które przed 18. kolejką zamykały tabelę. Obie drużyny w pierwszej połowie stworzyły ofensywne widowisko. Po 20 minutach Polfarmex prowadził 52:48. W drugiej części gospodarze nie dali szans SKK i po zwycięstwie 100:80 zakończyli serię porażek. Siedlczanie natomiast nadal czekają na pierwszy wyjazdowy sukces. Dla gości 20 punktów zdobył Bartosz Wróbel. Miał również siedem zbiórek. Polfarmex trafił 16/38 prób z dystansu a najlepszy w tej drużynie był Bartosz Majewski - 16 punktów, dziewięć zbiórek i siedem asyst. Dużą cegiełkę do zwycięstwa dołożyli też Tomasz Andrzejewski - 14 punktów (4/5 za trzy) i January Sobczak - 15 punktów (4/7 za trzy). Udany debiut w ekipie z Kutna miał Jakub Fiszer. Na parkiecie spędził 27 minut. Rzucił 14 punktów i rozdał pięć asyst.

Wyniki sobotnich spotkań 18. kolejki I ligi:

Polfarmex Kutno - SKK Siedlce 100:80 (25:26, 27:22, 27:13, 21:19)

Polfarmex: Majewski 16, Sobczak 15, Andrzejewski 14, Fiszer 14, Gospodarek 14, Czyżnielewski 8, Żmudzki 7, Marek 6, Matyszkiewicz 3, Pawlak 3.

SKK: Wróbel 20, Król 15, Sobiło 13, Strzelecki 11, Pławucki 10, Sadło 9, Sirijatowicz 2, Janik 0, Kołodziński 0, Pabianek 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - KS Księżak Syntex Łowicz 86:68 (19:20, 27:11, 19:24, 21:13)

Rawlplug Sokół: Sewioł 15, Kulikowski 13, Zaguła 12, Pruefer 11, Małgorzaciak 10, Zywert 9, Karolak 6, Klima 6, Szymański 4, Błachowicz-Kiełb 0, Inglot 0, Mroziak 0.

Księżak Syntex: Kobus 18, Stopierzyński 14, Motel 11, Grzeliński 10, Ratajczak 8, Kwiatkowski 5, Świderski 2, Gładki 0, Nieporęcki 0, Włuczyński 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - Futurenet Śląsk Wrocław 88:102 (28:22, 19:30, 27:26, 14:24)

Jamalex Polonia: Chanas 30, Marc-Oscar Sanny 13, Kaczmarzyk 10, Trubacz 10, Motylewski 9, Stawiak 7, Stanferd Sanny 4, Majchrzak 3, Milczyński 2.

Futurenet Śląsk: Dziewa 18, Kulon 17, Jakóbczyk 15, Musiał 13, Pietras 11, Leńczuk 9, Skibniewski 8, Michałek 6, Żeleźniak 3, Jarmakowicz 2.

WKK Wrocław - AZS AGH Kraków 84:81 (25:17, 17:15, 18:26, 24:23)

WKK: Koelner 20, Ciechociński 16, Jędrzejewski 15, Patoka 11, Fiedukiewicz 7, Rutkowski 6, Malona 5, Pieloch 4, Józefiak 0, Uberna 0.

AZS AGH: Koperski 23, Wasyl 18, Zych 11, Deja 7, Mamcarczyk 7, Podworski 6, Czerwonka 5, Borówka 2, Kędel 2.

STK Czarni Słupsk - Biofarm Basket Poznań 87:71 (23:12, 14:22, 29:22, 21:15)

STK Czarni: Pełka 23, Rduch 21, Jakubiak 16, Kordalski 10, Cechniak 8, Długosz 4, Wieczorek 4, Wyszkowski 1, Powideł 0.

Biofarm Basket: Metelski 20, Flieger 16, Jankowski 8, Samsonowicz 8, Gruszczyński 7, Kurpisz 5, Bręk 3, Rostalski 3, Czyż 1, Woroniecki 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Pogoń Prudnik 87:81 (27:23, 21:18, 17:16, 22:24)

Energa Kotwica: Ryżek 17, Janiak 16, Zalewski 15, Wrona 12, Grujić 9, Bodych 8, Dobriański 8, Stanios 2, Korolczuk 0, Lasota 0.

Pogoń: Sroka 25, Pisarczyk 16, Mordzak 13, Szpyrka 11, Nowakowski 6, Antczak 4, Prostak 4, Krawczyk 2.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - GKS Tychy 67:65 (24:20, 17:10, 17:15, 9:20)

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 25, Kierlewicz 13, Cetnar 9, Hałas 9, Tradecki 6, Szwed 5, Olszewski 0, Ornoch 0, Paszkiewicz 0, Wieluński 0.

GKS: Szymczak 16, Wieloch 14, Maj 13, Bogdanowicz 6, Jankowski 6, Zmarlak 6, Krakowczyk 2, Kulon 2, Majka 0.