ME Koszykarek: Hiszpanki faworytkami w Grupie A

Aktualne Wicemistrzynie Europy Hiszpanki są faworytkami do zwycięstwa w Grupie A rozpoczynających się w niedzielę na Łotwie 32. Mistrzostw Europy Koszykarek. Hiszpanki do boju prowadzić będzie Amaya Valdemoro, najlepsza zawodniczka poprzednich Mistrzostw Europy. Najgroźniejszymi rywalkami Hiszpanek będą Czeszki. W ostatnie premiowane awansem miejsce walczyć będą reprezentantki Słowacji i Ukrainy.

Krzysztof Kaczmarczyk

Drużyny występujące w Grupie A Mistrzostw Europy Koszykarek swoje mecze rozgrywać będą w Lipawie. Faworytem tej grupy z pewnością są Hiszpanki, a ich głównymi rywalkami do zajęcia pierwszego miejsca będą Czeszki.

Reprezentantki Hiszpanii na ostatnich czterech finałowych turniejach stawały na podium. W 2001 roku we Francji Hiszpanki wywalczyły brązowe medale. W dwóch kolejnych finałowych turniejach wynik ten udało się powtórzyć na turniejach w Grecji i Turcji. Na ostatnich Mistrzostwach Europy było jeszcze lepiej, a Hiszpanki wywalczyły srebrne medale przegrywając w finale z Rosjankami. Hiszpankom tylko raz udało się wywalczyć tytuł najlepszych koszykarek na Starym Kontynencie. Było to w 1993 roku, kiedy to triumfowały we Włoszech, gdzie w finale okazały się lepsze od Francuzek.

Liderką Hiszpanek jest doskonała rzucająca Amaya Valdemoro. Podczas ostatniego turnieju o prymat w Europie zawodniczka Ciudad ROS Casaras Walencja została uhonorowana nagrodą MVP dla najlepszej zawodniczki pomimo faktu, że jej drużynie nie udało się wywalczyć złotych medali.

Ciekawym posunięciem wydaje się brak w kadrze hiszpańskiego teamu Marty Fernandez. Doskonale znana w Polsce zawodniczka po raz kolejny nie zdobyła uznania w oczach szkoleniowca Evaristo Pereza. Fernandez już w ubiegłym roku zrezygnowała z gry w WNBA, gdyż liczyła na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie. Tak się jednak nie stało, a Marta została na lodzie. W tym roku rzucająca Wisły Can Pack Kraków wybrała już ligę WNBA, gdyż nie chciała po raz kolejny mieć straconej przerwy między sezonami w Europie.

Najgroźniejszym kontrkandydatem do zwycięstwa w grupie A dla Hiszpanek z pewnością będą nasze południowe sąsiadki - reprezentantki Czech. Czeszki to Mistrzynie Europy z 2005 roku (Turcja), kiedy to zrewanżowały się w finale Rosjankom za porażkę w finałowym meczu w 2003 roku (Grecja). Podopieczne Milana Veverki z pewnością jadą na Łotwę z dużymi nadziejami po nieudanym turnieju sprzed dwóch lat, kiedy to zakończyły zmagania na dopiero piątej lokacie.

Siłą czeskiej drużyny jest z pewnością.. drużyna. Nie ma tam wielkich indywidualności, jednak cały zespół prezentuje się bardzo solidnie. Trener Veverka nie będzie mógł skorzystać z usług Hany Horakovej (bardziej znanej pod panieńskim nazwiskiem Machova), która po trudach sezonu w Gambrinusie Sika Brno postanowiła zrezygnować z występów na ME. 29-latka była jednym z filarów drużyny z Brna, gdzie w Eurolidze notowała średnio 10,5 punktu, 5,3 zbiórki i 2,6 asysty na mecz.

Szansę do pokazania się na Łotwie otrzymała Katarina Zohnova, która w sezonie 2008/2009 tak dobrze spisywała się w rozgrywkach Ford Germaz Ekstraklasy w barwach drużyny KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski. Zohnova była jednym z odkryć tegorocznego sezonu i ma duży udział w zdobyciu srebrnych medali, wywalczonych przez akademiczki.

O trzecie miejsce, premiowane awansem do kolejnego etapu turnieju, walczyć będą zespoły z Ukrainy i Słowacji.

Słowaczki awans do ME wywalczyły w eliminacjach, gdzie przegrały rywalizację w swojej grupie tylko z Francuzkami. Niekwestionowaną liderką słowackiej reprezentacji jest rozgrywająca Zuzana Zirkova. Na zawodniczce Gambrinusu Sika Brno spoczywa w tym zespole praktycznie wszystko. Kozłuje, podaje, zdobywa punkty - jest prawdziwym dowódcą kadry dowodzonej przez Pokey Chatman.

Jeżeli Słowaczki myślą o wyjściu z grupy, Zirkova musi dostać solidne wsparcie od swoich koleżanek. W innym wypadku o awans może być niezwykle trudno.

Reprezentację Ukrainy do dalszego etapu pociągnąć będzie chciała skrzydłowa Oleksandra Gorbunova. To właśnie tej zawodniczce wszyscy na Ukrainie mogą dziękować, że reprezentantki tego kraju wystąpią na turnieju na Łotwie. W meczach eliminacyjnych Gorbunova notowała średnio 20,7 punktu i 7,5 zbiórki na mecz. Jeżeli liderka grać będzie tak, jak chociażby przeciwko Bułgarii w eliminacjach, gdzie zdobyła 32 punkty i zebrała 10 piłek, to cała kadra może cieszyć się z przejścia do drugiego etapu na ME. Ostatni sezon zawodniczka spędziła w Rosji, gdzie reprezentowała barwy ekipy CSKA Moskwa.