I liga: Derby dla Górnika. Wyjazdowe przełamanie WKK i szok w Poznaniu

Zaskakujące rozstrzygnięcia w 23. kolejce I ligi koszykarzy. W derbowym spotkaniu Górnik Trans.eu Wałbrzych pokonał Futurenet Śląsk Wrocław 75:72. W Słupsku przełamał się WKK, a Elektrobud-Investment ZB Pruszków rozbił Biofarm Basket Poznań 79:45.

Patryk Neumann
zespół Górnika Transeu Wałbrzych w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Górnik Wałbrzych / Na zdjęciu: zespół Górnika Trans.eu Wałbrzych w sezonie 2018/2019
Futurenet Śląsk Wrocław przegrał piąty mecz w sezonie. Lepszy okazał się walczący o play-offy Górnik Trans.eu Wałbrzych. Gospodarze na początku czwartej kwarty prowadzili 61:49. Wyżej notowani goście jednak walczyli do końca, jak na derby przystało. Doprowadzali jeszcze trzykrotnie do remisu, ale wojnę nerwów lepiej wytrzymał beniaminek. Pojedynek czołowych koszykarzy I ligi dla Piotra Niedźwiedzkiego - 20 punktów i 14 zbiórek. Aleksander Dziewa miał 12 "oczek" i pięć zbiórek.

Porażki doznał też trzeci w tabeli Rawlplug Sokół Łańcut, ale nie jest to niespodzianką. Pogoń Prudnik u siebie przegrywa rzadko. W środę prowadziła nawet 86:71, a zwyciężyła 95:88. Gospodarze mieli znakomitą skuteczność (24/31 za dwa i 12/24 za trzy punkty). Dla porównania goście mieli z dystansu tylko 4/24. Ratowały ich rzuty wolne (28/37 przy 11/13 Pogoni). Strzelecki pojedynek toczyli Tomasz Prostak i Filip Małgorzaciak. Lepszy o dwa punkty okazał się Prostak, który do 24 "oczek" dołożył siedem asyst i sześć zbiórek. Wszechstronny mecz zagrał też Jakub Krawczyk - 18 punktów, dziewięć asyst i siedem zbiórek.

Potknięcia najgroźniejszych rywali perfekcyjnie wykorzystała Enea Astoria Bydgoszcz. W hitowym meczu pokonała Jamalex Polonię 1912 Leszno 94:84. Przez większość spotkania lekką przewagę mieli goście (maksymalnie osiem punktów). W połowie czwartej kwarty prowadzili 79:72. W cztery minuty stracili jednak 18 punktów, a w tym czasie zdobyli dwa. To był kluczowy moment. Obie drużyny miały po czterech liderów, którzy zdobyli łącznie po 72 punkty. Zadecydowali więc pozostali koszykarze, a tu wyraźną przewagę miała Enea Astoria.

Na siedmiu wyjazdowych porażkach z rzędu zakończyła się seria WKK Wrocław. Długo nic na to nie wskazywało. Od początku przeważali STK Czarni, którzy w pewnym momencie mieli nawet 14 punktów zaliczki. Goście jednak konsekwentnie gonili i w ostatniej minucie wyszli na prowadzenie. Zwycięstwo zapewnił im Jakub Koelner, który zdobył decydujące punkty. W sumie uzyskał 19 "oczek", siedem zbiórek i pięć asyst. Spory wkład w ten sukces miał również Damian Pieloch - 19 punktów i 10 zbiórek. W zespole gospodarzy double-double osiągnął Patryk Pełka, a blisko był Adrian Kordalski, ale STK Czarni doznali drugiej porażki z rzędu.

Elektrobud-Investment ZB nie zwalnia tempa. Odniósł szóste zwycięstwo z rzędu i uczynił to w znakomitym stylu. Rozgromił na wyjeździe Biofarm Basket 79:45. Pruszkowianie zaczęli od prowadzenia 20:9. Później pozwolili się dogonić, ale w drugiej połowie dali efektowny popis wygrywając tę część 47:17. Poznaniacy przegrali po sześciu domowych zwycięstwach z rzędu. Ich statystyki rzutowe wyglądały fatalnie (34 proc. z gry). Do tego doszło 26 strat przy 13 rywali. Liderami zwycięskiej ekipy byli Mateusz Szwed - 22 punkty i 11 zbiórek oraz Michał Kierlewicz - 19 punktów, sześć asyst i pięć zbiórek. Niestety w czwartej kwarcie poważnej kontuzji doznał Karol Kamiński.

Kolejnej wyjazdowej wpadki z niżej notowanym zespołem uniknął GKS Tychy, który pokonał AZS AGH Kraków 90:76. Dla beniaminka była to już ósma porażka z rzędu. W zespole gospodarzy kapitalne zawody rozegrał Maciej Koperski. Zdobył 31 punktów. Dołożył też po cztery zbiórki i asysty. Trafił wszystkie trzy rzuty za dwa oraz komplet czterech rzutów wolnych. Do tego miał znakomitą skuteczność z za linii 6,75 metra - 7/11. Brakowało mu jednak wsparcia, a bardziej wyrównany zespół GKS-u już po pierwszej połowie prowadził 56:39.

Skutecznie z Polfarmexem Kutno zagrała Energa Kotwica Kołobrzeg. Ekipa znad morza trafiła 11/20 prób trzypunktowych i zwyciężyła 102:80. Goście mieli w tym elemencie 14/32, ale tylko w pierwszej połowie były to wyrównane zawody (59:53). Po przerwie drużyna prowadzona przez Mariusza Karola straciła tylko 27 "oczek". Warty podkreślenia jest występ Jakuba Zalewskiego, który zdobył 20 punktów. Nie spudłował on żadnego z ośmiu rzutów w tym czterokrotnie przymierzył z dystansu. W sumie pięciu koszykarzy z Kołobrzegu skończyło ten mecz z dwucyfrowym dorobkiem.

Również pięciu liderów miał Księżak Syntex Łowicz. Dało to wysokie zwycięstwo nad SKK Siedlce (103:84). Najbardziej wyróżnili się Arkadiusz Kobus - 27 punktów i dziewięć zbiórek oraz Marcin Salamonik - 25 punktów i 13 zbiórek. Obaj rozdali też po pięć asyst, a double-double uzyskał także Łukasz Ratajczak - 12 punktów i 11 zbiórek. Dla SKK 24 punkty rzucił Bartosz Wróbel, a 22 Maciej Strzelecki.

Wyniki 23. kolejki I ligi:

STK Czarni Słupsk - WKK Wrocław 71:73 (26:17, 18:17, 13:18, 14:21)

STK Czarni: Kordalski 18, Pełka 15, Cechniak 12, Rduch 8, Długosz 6, Wieczorek 4, Jakubiak 3, Seweryn 3, Wyszkowski 2.

WKK: Koelner 19, Pieloch 19, Patoka 13, Rutkowski 9, Ciechociński 6, Józefiak 5, Malona 2, Kroczak 0.

Biofarm Basket Poznań - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 45:79 (14:21, 14:11, 9:28, 8:19)

Biofarm Basket: Tomaszewski 13, Metelski 8, Bręk 4, Flieger 3, Gruszczyński 3, Jankowski 3, Samsonowicz 3, Czyż 2, Kurpisz 2, Rostalski 2, Smorawiński 2.

Elektrobud-Investment ZB: Szwed 22, Kierlewicz 19, Kamiński 13, Paszkiewicz 9, Cetnar 5, Ornoch 4, Drewniak 3, Hałas 2, Olszewski 1, Wieluński 1.

AZS AGH Kraków - GKS Tychy 76:90 (19:27, 20:29, 22:16, 15:18)

AZS AGH: Koperski 31, Deja 10, Borówka 7, Wasyl 7, Włodarczyk 7, Mamcarczyk 5, Podworski 5, Czerwonka 2, Kędel 2, Dyrda 0.

GKS: Zmarlak 20, Wieloch 17, Jankowski 13, Maj 10, Szymczak 9, Bogdanowicz 6, Kulon 6, Krakowczyk 5, Majka 4, Fenrych 0.

Pogoń Prudnik - Rawlplug Sokół Łańcut 95:88 (31:29, 15:20, 31:19, 18:20)

Pogoń: Prostak 24, Krawczyk 18, Pisarczyk 18, Sroka 15, Nowakowski 14, Mordzak 4, Moczulski 2, Antczak 0, Malitka 0, Szpyrka 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 22, Klima 15, Zywert 13, Kulikowski 10, Sewioł 9, Zaguła 9, Karolak 6, Pruefer 2, Szymański 2.

Energa Kotwica Kołobrzeg - Polfarmex Kutno 102:80 (32:31, 27:22, 19:7, 24:20)

Energa Kotwica: Zalewski 20, Przyborowski 15, Dobriański 12, Ryżek 11, Suliński 10, Stanios 9, Bodych 7, Wrona 7, Lasota 6, Grujić 5, Korolczuk 0.

Polfarmex: Gospodarek 19, Majewski 14, Obarek 10, Matyszkiewicz 8, Fiszer 7, Andrzejewski 6, Czyżnielewski 6, Żmudzki 4, Pawlak 3, Sobczak 3.

KS Księżak Syntex Łowicz - SKK Siedlce 103:84 (27:19, 21:27, 31:18, 24:20)

Księżak Syntex: Kobus 27, Salamonik 25, Grzeliński 15, Stopierzyński 14, Ratajczak 12, Motel 5, Włuczyński 3, Gładki 2, Nieporęcki 0, Świderski 0.

SKK: Wróbel 24, Strzelecki 22, Pławucki 14, Król 11, Sobiło 6, Janik 5, Sadło 2, Ożarek 0.

Enea Astoria Bydgoszcz - Jamalex Polonia 1912 Leszno 94:84 (23:24, 18:21, 24:23, 29:16)

Enea Astoria: Kukiełka 23, Dłuski 18, Frąckiewicz 16, Nowakowski 15, Aleksandrowicz 7, Grod 7, Szyttenholm 3, Śpica 3, Pochocki 2.

Jamalex Polonia: Chanas 27, Stanferd Sanny 18, Mroczek-Truskowski 15, Kaczmarzyk 12, Motylewski 5, Milczyński 4, Marc-Oscar Sanny 3, Stawiak 0, Trubacz 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Futurenet Śląsk Wrocław 75:72 (18:12, 16:18, 25:19, 16:23)

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 20, Ratajczak 15, Der 11, Kruszczyński 9, Małecki 7, Wróbel 6, Spała 5, Durski 2, Krzywdziński 0.

Futurenet Śląsk: Kulon 17, Skibniewski 16, Dziewa 12, Musiał 9, Tomczak 6, Żeleźniak 6, Leńczuk 3, Pietras 2, Jarmakowicz 1, Jakóbczyk 0, Michałek 0.