I liga: wojna nerwów dla Biofarmu Basket Poznań. STK Czarni Słupsk bliżej play-offów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Biofarm Basket Poznań / Na zdjęciu: Zespół Biofarmu Basket Poznań w sezonie 2018/2019

W niedzielę ważne mecze rozgrywały zespoły walczące o play-offy I ligi koszykarzy. Cenne wyjazdowe zwycięstwa odniosły Biofarm Basket i STK Czarni. Poznaniacy pokonali SKK Siedlce 90:83.

W tej serii spotkań przegrały inne drużyny walczące o play-offy: Pogoń Prudnik i Górnik Trans.eu Wałbrzych. Szansy nie zmarnował Biofarm Basket Poznań, choć nie miał łatwej przeprawy z ostatnią drużyną w tabeli. SKK Siedlce zmienił trenera i zespół prowadzony przez Radosława Soję zaczął od prowadzenia 17:9. W pierwszej połowie tego meczu gospodarze uzyskiwali przewagę, by po chwili ją tracić. Utrzymywali się jednak na prowadzeniu. W szczytowym momencie było 49:40.

Kluczowa była trzecia kwarta. Poznaniacy odrobili w tej części siedem punktów straty i wyszli nawet na prowadzenie 70:62. To nie był jednak koniec emocji, bo w ostatnich 10 minutach przyjezdni mieli spore problemy w ataku. Rafał Król i Rafał Sobiło dali SKK prowadzenie 81:80. W końcówce obie drużyny popełniały sporo błędów, ale finisz należał do ekipy Pawła Blechacza. Seria 9:2 zapewniła zwycięstwo 90:83.

Siedlczanie popełnili 15 strat przy zaledwie siedmiu rywali. Po 28 punktów w tym meczu zdobyli Rafał Król i Marcin Flieger. Rozgrywający Biofarmu dołożył dziewięć asyst, a skrzydłowy SKK dziewięć zbiórek. Kolejne efektowne double-double skompletował Mikołaj Kurpisz - 16 punktów i 17 zbiórek.

W Pruszkowie spotkały się drużyny środka tabeli. Po zwycięstwie 75:60 z bilansem 14-12 zdecydowanie bliżej do play-offów mają STK Czarni Słupsk. Elektrobud-Investment ZB ma o dwa punkty mniej. O takim rezultacie przesądziła trzecia kwarta wygrana przez gości 25:12. Pozostałe części były wyrównane.

Obie drużyny trafiły po 24 rzuty z gry, ale STK Czarni dziewięciokrotnie przymierzyli z dystansu przy pięciu "trójkach" rywali. Przewagę uzyskali też na linii rzutów wolnych (18:7) i w zbiórkach (43:28). Wielkich indywidualnych osiągnięć w tym spotkaniu nie było. Gości do sukcesu poprowadził Damian Cechniak - 16 punktów i osiem zbiórek. Dobre zawody rozegrał też Hubert Wyszkowski, który zdobył 14 punktów.

Wyniki niedzielnych spotkań 26. kolejki I ligi:

SKK Siedlce - Biofarm Basket Poznań 83:90 (20:19, 32:28, 13:23, 18:20)

SKK: Król 28, Sadło 16, Sirijatowicz 10, Sobiło 10, Pabianek 8, Wróbel 7, Kołodziński 2, Pławucki 2, Janik 0, Ożarek 0.

Biofarm Basket: Flieger 28, Kurpisz 16, Gruszczyński 12, Jankowski 8, Rostalski 8, Bręk 7, Tomaszewski 7, Metelski 2, Smorawiński 2, Czyż 0, Lewandowski 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - STK Czarni Słupsk 60:75 (20:22, 13:13, 12:25, 15:15)

Elektrobud-Investment ZB: Kierlewicz 15, Szwed 14, Cetnar 10, Tradecki 10, Paszkiewicz 6, Wieluński 3, Ornoch 2, Drewniak 0, Hałas 0, Miłak 0, Olszewski 0.

STK Czarni: Cechniak 16, Wyszkowski 14, Jakubiak 10, Kordalski 10, Pełka 10, Rduch 9, Seweryn 3, Wieczorek 3, Gładikowski 0, Powideł 0.