ME koszykarek: Serbki bez wygranej na Łotwie

Bez zwycięstwa w 32. Mistrzostwach Europy Koszykarek pozostały Serbki, które w ostatnim grupowym meczu uległy reprezentantkom Turcji. Tym samym koszykarki z Bałkanów żegnają się z łotewską imprezą. W meczu przeciwko Turczynkom Serbki przez trzy kwarty toczyły wyrównany bój z rywalkami, jednak ostatecznie poległy wyraźnie. Bohaterką w wygranym teamie była skrzydłowa Saziye Ivegin, która mecz zakończyła z dorobkiem 21 punktów.

Krzysztof Kaczmarczyk

Turczynki rozpoczęły zgodnie z planem od mocnego uderzenia. Znakomicie grą kierowała od początku Birsel Verdarli, swoje grała Nevin Kristen Nevlin, a przewaga wzrastała z każdą kolejną minutą, sięgając po pierwszej kwarcie pułap 10 punktów.

Po krótkiej przerwie pomiędzy kwartami sytuacja jednak diametralnie się odwróciła. Serbki, które dzień wcześniej zostały zdemolowane przez Rosjanki, zaczęły pomału przejmować inicjatywę. Od momentu, w którym Turczynki prowadziły 24:13, przewaga ta topniała z każdą kolejną minuta. Na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy i punktach Jelena Milovanović Serbki pierwszy raz wyszły na prowadzenie. Koszykarki z Bałkanów poszły za ciosem i po pierwszej połowie prowadziły 35:31 dzięki trójce Sonji Petrovic.

Po zmianie stron na parkiecie nadal trwała bardzo wyrównana walka. Turczynki zdołały odrobić minimalną stratę z pierwszych dwudziestu minut, a walka toczyła się kosza za kosz. Serbki nie wytrzymały jednak tempa i w ostatniej minucie dały sobie wrzucić 6 punktów, nie zdobywając żadnego. Po akcji 2+1 Bahar Caglar i trójce Birsel Verdarli Turcja odskoczyła na 8 punktów przed ostatnią kwartą.

W ostatnich 10 minutach ekipa dowodzona przez Ceyhyn Yildizoglu nie miały już problemu z rywalkami. Turczynki szybko powiększyły swoją przewagę do 15 punktów, a potem spokojnie kontrolowały przebieg meczu. Gdy na 150 sekund przed końcową syreną wynik brzmiał 65:47 jasne stało się, że Serbki nie będą już w stanie nawiązać walki. Ostatecznie koszykarki z Bałkanów końcówkę wygrały 8:0, ale w całym meczu poległy 55:65.

Bohaterką tureckiej reprezentacji była skrzydłowa Saziye Ivegin, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 21 punktów. Po dobrym początku meczu zniknęła gdzieś Nevin Kristen Nevlin. Jej 6 punktów i 7 zbiórek to z pewnością zdecydowanie mniej, niż od niej się oczekuje.

Wśród rywalek 14 punktów na swoim koncie zapisała Sonja Petrović, a 11 wywalczyła Jelena Milovanović.

Turcja - Serbia 65:55 (21:11, 10:24, 20:8, 14:12)

Turcja: S.Ivegin 21, B.Ceglar 10, N.Ivegin 8, B.Verdarli 6, T.Palazoglu 6, N.Nevlin 6, Y.Horasan 4, D.Gumusay 2, N.Yigit 2, M.Bilge 0, S.Gokce 0, Y.Saylar 0

Serbia: S.Petrovic 14, J.Milovanovic 11, M.Dabovic 9, T.Radocaj 7, A.Perovic 4, M.Musovic 3, I.Kresovic 2, I.Ajanovic 2, M.Puskar 2, I.Roglic 1, M.Eric 0, M.Miljkovic 0

Serbki zatem bez żadnego zwycięstwa żegnają się z turniejem. Turczynki natomiast wystąpią w kolejnym etapie, do którego uzyskały awans z jedną porażką i jednym zwycięstwem.