EBL. Waleczny King Szczecin nie dał rady. Polski Cukier Toruń z wygraną na rozpoczęcie play-off

Polski Cukier Toruń udanie rozpoczął rywalizację w fazie play-off Energa Basket Ligi. Twarde Pierniki przed własną publicznością pokonały King Szczecin 70:65 i objęły prowadzenie w serii do trzech zwycięstw.

Jacek Konsek
Karol Gruszecki i Martynas Paliukenas Newspix / Paweł Pietranik / Na zdjęciu: Karol Gruszecki i Martynas Paliukenas

King Szczecin walczył dzielnie, długimi momentami był lepszy od Polskiego Cukru Toruń, ale ostatecznie to druga drużyna sezonu zasadniczego przechyliła szalę na swoją korzyść i objęła prowadzenie w ćwierćfinale play-off Energa Basket Ligi. Dzięki serii 14:0 w drugiej połowie Twarde Pierniki pokonały King Szczecin 70:65.

Podopieczni trenera Mihevca długo wchodzili w mecz. Wszystko dzięki świetnej grze Kinga w defensywie. Agresywni goście postawili wszystko na jedną kartę, podwajali rywali, wymuszali ich straty i zmuszali do oddawania rzutów pod presją. Efekt? Początek 2/16 z gry, a w całej pierwszej kwarcie zaledwie 5/21 i zero celnych trójek. King dzięki obronie i udanym akcjom w ataku prowadził nawet 42:34.

Szczecinianie takiego tempa nie mogli jednak utrzymać przez 40 minut. W końcówce trzeciej kwarty miejscowi zanotowali serię 12:0, dzięki której wyszli na prowadzenie, nawet 10-punktowe. Dwie trójki trafił Aaron Cel, a pod koszem efektownymi blokami popisywał się Cheikh Mbodj. Długo drogi do kosza nie mógł znaleźć też Karol Gruszecki, ale jego trójka w końcówce czwartej kwarty zakończyła emocje. Trójkami sytuację próbował ratować Diduszko, ale goście ostatecznie przegrali pierwsze spotkanie w play-off.

Co ciekawe, żaden z wygranego zespołu nie zdobył więcej niż dziewięć punktów, co na tym poziomie rozgrywek jest mało spotykane. Lowery i Umeh nie byli tak skuteczni jak zwykle - 4/16 z gry dwóch liderów Twardych Pierników mówi samo za siebie. Jeszcze gorzej spisali się jednak odpowiedzialni za punktowanie po stronie gości. Tauras Jogela (0/7) i Justin Watts (0/5) muszą jak najszybciej zapomnieć o piątkowym spotkaniu. Najlepszy po stronie King był Jakub Schenk - 17 punktów, dziewięć asyst i sześć zbiórek, ale także siedem strat. Łukasz Diduszko miał 5/6 za trzy, dokładając 15 "oczek".

Mecz numer dwa w niedzielę. Początek o godzinie 19.

Polski Cukier Toruń - King Szczecin 70:65 (11:15, 18:19, 25:14, 16:17)

Polski Cukier: Karol Gruszecki 9, Damian Kulig 9, Michael Umeh 8, Aaron Cel 8, Krzysztof Sulima 8, Cheikh Mbodj 8, Rob Lowery 7, Tomasz Śnieg 6, Łukasz Wiśniewski 5, Bartosz Diduszko 2.

King: Jakub Schenk 17, Łukasz Diduszko 15, Martynas Sajus 12, Martynas Paliukenas 9, Paweł Kikowski 6, Darrell Harris 4, Mateusz Bartosz 2, Tauras Jogela 0, Justin Watts 0.

Stan rywalizacji: 1-0 dla Polskiego Cukru.