EBL. James Florence wyrównał rekord sezonu i zapowiada, że będzie jeszcze lepszy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Piotr Matusewicz / Na zdjęciu: James Florence (z lewej) i Josh Bostic
Newspix / Piotr Matusewicz / Na zdjęciu: James Florence (z lewej) i Josh Bostic

James Florence dwoił się i troił podczas czwartkowego meczu jego Arki Gdynia z Anwilem Włocławek. Amerykański snajper wyrównał rekord sezonu pod względem zdobyczy punktowej, ale to rywale mogli cieszyć się z wygranej 90:85.

Lider Arki zdecydowanie nie chciał wracać do Gdyni na piąty mecz półfinałów Energa Basket Ligi i serię niemal w pojedynkę próbował zakończyć we Włocławku. Jego heroiczne popisy ostatecznie nie przyniosły oczekiwanego skutku, bo to Anwil Włocławek mógł cieszyć się z triumfu, który oznacza remis.

James Florence wykorzystał m.in. 8 z 16 prób z dystansu. Zdobył aż 38 punktów - co jest wyrównaniem rekordu obecnego sezonu. Wcześniej takim wyczynem popisał się Jabarie Hinds prowadząc Miasto Szkła Krosno do wygranej nad GTK Gliwice.

Florence kompletnie przejął grę po stronie Arki - czasami wydawało się, że jego koledzy tylko się przyglądają. Lider teamu z Trójmiasta miał serię 20 punktów na przełomie pierwszej i drugiej połowy wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 59:46. Jego partnerzy nie zdobyli punktów przez prawie 13 minut!

Inny fakt jest taki, że po przerwie rozgrywający gdynian wywalczył 20 "oczek", podczas gdy cała reszta drużyny zaledwie 13. I to właśnie w tym drugim elemencie należy szukać przyczyn porażki. Znakomity Florence to za mało - po przerwie zniknął m.in. drugi z liderów Josh Bostic.

Lidera ekipy Przemysława Frasunkiewicza to jednak nie złamało. Co więcej, sam zainteresowany przyznał po meczu, że to nie było wszystko, na co go stać, a w kolejnym meczu zobaczymy wersję "Jamesa Florence'a 10/10". Warto tutaj dodać, że decydujące o awansie do finału spotkanie odbędzie się w niedzielę w Gdyni. Początek meczu o godzinie 20:00.

38 punktów Amerykanina było szesnastym występem ze zdobyczą 30+ w sezonie 2018/2019 na parkietach Energa Basket Ligi. Do rekordu Florence'a i Hindsa najbliżej byli Darko Planinić i Omar Prewitt, którzy zaliczyli mecze z 36-punktowym dorobkiem. 35 punktów uzbierał z kolei klubowy kolega Florence'a - Bostic.