I liga. Zagraniczny rywal Górnika Trans.eu Wałbrzych. Pierwsze sparingowe zwycięstwo beniaminka

Z czeskim BK JIP Pardubice zmierzył się I-ligowy Górnik Trans.eu Wałbrzych. Goście zwyciężyli 69:66. Pierwsze zwycięstwo w okresie przygotowawczym odniósł natomiast beniaminek z Opola.

Patryk Neumann
trener Łukasz Grudniewski WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: trener Łukasz Grudniewski
Drużyna z Pardubic regularnie mierzy się z polskimi zespołami. W ostatnich dniach gościła w Dąbrowie Górniczej, gdzie przegrała z Polpharmą Starogard Gdański 76:77. Wtedy kluczowa była ostatnia kwarta - 26:13 dla ekipy z Kociewia. Później Czesi ulegli MKS-owi Dąbrowa Górnicza 85:104 (czytaj więcej tutaj).

W czwartek ich rywalem był I-ligowy Górnik Trans.eu. Zespół z Wałbrzycha początkowo przegrywał 2:7. W końcówce drugiej kwarty prowadził nawet 40:31, ale po fatalnej trzeciej odsłonie (6:19) uległ 66:69. Gospodarze gonili i w sumie byli lepsi w trzech kwartach. Jeden słabszy fragment okazał się jednak bardzo kosztowny.

Do remisu rzutem z trudnej pozycji starał się jeszcze doprowadzić Kamil Zywert, ale ta sztuka nie udała się rozgrywającemu. Najlepszym strzelcem Górnika był wracający po wielu latach do Wałbrzycha Damian Pieloch. Czterokrotnie trafił z dystansu i zdobył 16 punktów. Wspierali go Krzysztof Jakóbczyk i Grzegorz Kulka.

Weegree AZS Politechnika Opolska i Pogoń Prudnik spotkają się już w 1. kolejce I ligi. Nie przeszkodziło to im jednak w rozegraniu przedsezonowego sparingu. Lepszy niespodziewanie okazał się beniaminek, który wcześniej w tych przygotowaniach nie wygrał. Pogoń była natomiast bezbłędna. Gospodarze zamkniętego dla publiczności meczu mieli nawet 15 punktów przewagi. Do zwycięstwa 91:81 poprowadzili ich Wojciech Leszczyński i Adam Kaczmarzyk. Ten duet zdobył łącznie aż 46 punktów. W Pogoni świetną formę potwierdził Wojciech Pisarczyk - 25 punktów.

Pierwszy sparing rozegrała również Timeout Polonia 1912 Leszno. Zwyciężyła ona z II-ligową BC Obrą Kościan 72:69, choć po 20 minutach przegrywała z niżej notowanym rywalem 32:39. Poważniejszym sprawdzianem dla przebudowanej ekipy z Leszna będzie turniej w Poznaniu i sobotni mecz z STK Czarnymi Słupsk.

Co czeka nas jeszcze w najbliższy weekend? W piątek i sobotę w Łańcucie odbędą się mistrzostwa Podkarpacia, gdzie oprócz miejscowego Rawlplug Sokoła zagra między innymi Miasto Szkła Krosno. Cztery zespoły spotkają się w Tychach. Do GKS-u dołączą Pogoń Prudnik, WKK Wrocław oraz II-ligowy KS AGH Oknoplast Kraków. W Łowiczu Księżak podejmie Elektrobud-Investment ZB Pruszków, Polfarmex Kutno i PKK Pabianice.

Wyniki:

Weegree AZS Politechnika Opolska - Pogoń Prudnik 91:81 (26:26, 23:14, 18:12, 24:29)

Weegree AZS Politechnika: Wojciech Leszczyński 24, Kaczmarzyk 22, Krawiec 13, Wilk 11, Mruczyński 10, Barszcz 4, Dawdo 4, Brandt 3, Cichoń 0, Milun 0.

Pogoń: Pisarczyk 25, Mroczek-Truskowski 12, Salamonik 12, Nowakowski 10, Suliński 9, Patryk Garwol 5, Maciej Garwol 3, Sieradzki 3, Sanny 2, Jankowski 0, Jatczyk 0, Szwadowski 0.

BC Obra Kościan - Timeout Polonia 1912 Leszno 69:72

Górnik Trans.eu Wałbrzych - BK JIP Pardubice 66:69 (18:16, 22:17, 6:19, 20:17)

Punkty dla Górnika Trans.eu: Pieloch 16, Jakóbczyk 12, Kulka 11, Cechniak 9, Zywert 8, Durski 4, Ratajczak 3, Wróbel 3, Glapiński 0, Koperski 0.

Który zespół zakończy sezon 2019/2020 na najwyższym miejscu?