Mistrzostwa świata w koszykówce Chiny 2019. Faworyci z wygranymi na rozpoczęcie walki o miejsca 17-32

W piątek rozpoczęła się walka o miejsca 17-32 na koszykarskich mistrzostwach świata. Tzw. rundę klasyfikacyjną od wygranych rozpoczęli faworyci, w tym gospodarze turnieju - Chińczycy.

Jacek Konsek
Zdjęcie z meczu Tunezja - Filipiny na MŚ 2019 Getty Images / Xinyu Cui / Zdjęcie z meczu Tunezja - Filipiny na MŚ 2019
Nigeryjczycy mieli większe ambicje, ale w tym roku nie zdołali zwojować mistrzostw świata. Grę w dolnej drabince rozpoczęli jednak od wygranej nad Wybrzeżem Kości Słoniowej 83:66. Kluczowa dla losów spotkania była trzecia kwarta, wygrana aż 26:11.

Gospodarze turnieju po niespodziewanym braku awansu do drugiej rundy, walczą tylko i wyłącznie o jak najwyższą lokatę na koniec turnieju. Chińczycy po wyrównanej walce pokonali Koreę Południową 77:73, a po 16 punktów zdobyli Zhao Rui i Guo Ailun.

Grupa M

Nigeria - Wybrzeże Kości Słoniowej 83:66 (24:18, 13:17, 26:11, 20:20)
(Vincent 15, Aminu 13, Udoh 13 - Thompson 19, Kone 12, Diabate 10)

Chiny - Korea Południowa 77:73 (19:18, 16:14, 19:20, 23:21) (Rui 16, Ailun 16, Qi 13 - Ra 21, Kim 14, Choi 12)

Lp. Drużyna M W P Pkt. +/-
1. Nigeria 4 2 2 6 +41
2. Chiny 4 2 2 6 +3
3. WKS 4 0 4 4 -65
4. Korea Płd. 4 0 4 4 -86

Grupa N

Świetna druga połowa dała Irańczykom zwycięstwo nad Angolą 71:62. Początkowo ton wydarzeniom na parkiecie nadawali koszykarze z Afryki, ale dzięki dobrej skuteczności Mohammadsamada Nika Khahbahramiego (21 punktów) ostatecznie zwycięstwo padło łupem Irańczyków.

Sam Andray Blatche to za mało. Były zawodnik NBA zdobył 24 punkty i miał 11 zbiórek, ale jego Filipiny nie miały wiele do powiedzenia w starciu z Tunezja, która triumfowała 86:67. Pięciu graczy drużyny z Maghrebu zanotowało podwójną zdobycz punktową - najwięcej 16 miał Omar Abada.

Angola - Iran 62:71 (17:19, 12:9, 16:20, 17:23)
(Morais 17, Antonio 10, Joaquim 10 - Nik Khahbahrami 21, Geramipoor 11)

Tunezja - Filipiny 86:67 (27:10, 19:14, 21:15, 19:28) (Abada 16, Roll 13, Mejri 12 - Blatche 24, Rosario 8, Barroca 7)

1. Tunezja 4 2 2 6 -11
2. Iran 4 1 3 5 -13
3. Angola 4 1 3 5 -83
4. Filipiny 4 0 4 4 -127

Kogo najbardziej brakuje ci w najlepszej szesnastce MŚ?