Mistrzostwa świata w koszykówce. Koniec rundy klasyfikacyjnej

Zakończyła się faza klasyfikacyjna mistrzostw świata koszykarzy w Chinach. Nowa Zelandia okazała się najlepsza w grupie O, z kolei Niemcy w grupie P.

Jacek Konsek
Dennis Schroder Getty Images / Zhong Zhi / Na zdjęciu: Dennis Schroder

Grupa O

Yuta Watanabe zdobył ponad połowę punktów dla Japonii, ale to okazało się niewystarczające do pokonania ekipy z Bałkanów. Czarnogóra triumfowała 80:65, odnosząc tym samym pierwsze w historii zwycięstwo na mistrzostwach świata. Nikola Vucevic, center Orlando Magic, zapisał na swoim koncie 18 punktów i siedem zbiórek.

16 zmian prowadzenia i 10 remisów - to pokazuje jak wyrównane było spotkanie pomiędzy Nową Zelandią a Turcją. W samej końcówce prowadzenie zmieniło się wiele razy, ostatecznie po rzucie hakiem Isaaca Fotu triumfowali Tall Blacks 102:101.

Japonia - Czarnogóra 65:80 (16:26, 17:14, 18:21, 14:19)
(Watanabe 34, Baba 11, Fazekas 10 - Vucevic 18, Ivanovic 12, Bjelica 10)

Turcja - Nowa Zelandia 101:102 (31:26, 22:24, 24:24, 24:28) (Osman 32, Mahmutoglu 27, Wilbekin 15 - Fotu 17, Loe 17, C. Webster 12)

Lp. Drużyna M W P Pkt. +/-
1. Nowa Zelandia 5 3 2 8 +27
2. Turcja 5 2 3 7 +5
3. Czarnogóra 5 1 4 6 -36
4. Japonia 5 0 5 5 -130

Grupa P

W meczu outsiderów Jordania nieznacznie lepsza od Senegalu. Dar Tucker wywalczył dla zespołu z Bliskiego Wschodu 34 punkty i 11 zbiórek, trafiając w samej końcówce czwartej kwarty dwa kluczowe rzuty wolne.

Niemcy po udanej czwartej kwarcie pokonali Kanadę 82:76 i zajęli ostatecznie 18. miejsce na mistrzostwach świata. Dennis Schroder zdobył 21 punktów dla zwycięzców, "oczko" mniej zapisał na swoim koncie Maximilian Kleber.

Jordania - Senegal 79:77 (22:16, 13:20, 20:20, 24:21)
(Tucker 34, Alawadi 18, Abbas 8 - Ndoye 22, Faye 17, Gueye 11)

Niemcy - Kanada 82:76 (17:12, 19:21, 20:23, 26:20) (Schroder 21, Kleber 20, Benzing 12 - Wiltjer 18, Birch 15)