EBL. Spore emocje po przerwie i walka do końca. MKS wygrywa z Enea Astorią

Nieprawdopodobne trójki Dominica Artisa w drugiej połowie sprawiły, że to MKS Dąbrowa Górnicza triumfował w spotkaniu 7. kolejki w Bydgoszczy. Enea Astoria w czwartej kwarcie zbliżyła się do gości na punkt, ale finalnie to goście triumfowali 93:89.

Dawid Siemieniecki
koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza Materiały prasowe / Mteriały prasowe / Dorota Murska / Na zdjęciu: koszykarze MKS Dąbrowa Górnicza
Grający nadal bez Michała Chylińskiego zespół Enea Astorii Bydgoszcz przegrał swój czwarty mecz z rzędu. Na przeciwległym biegunie jest z kolei MKS, który wygraną w Bydgoszczy udowodnił, że potrafi wygrać praktycznie z każdą ekipą w ekstraklasie. W grodzie nad Brdą dąbrowianie trafili aż 16 "trójek", które miały kluczowe znaczenie dla losów pojedynku.

Pierwsza połowa starcia w Bydgoszczy nie była najlepszą promocją koszykówki. Obie drużyny prezentowały się jakby ospale, a to, co wychodziło im zdecydowanie lepiej, to rzuty trzypunktowe, bowiem bliżej kosza zarówno gospodarze, jak i goście mieli dużo większe problemy z umieszczeniem piłki w koszu rywali.

Największy popłoch w szeregach obronnych bydgoszczan siał Robert Johnson. Rękawice w korespondencyjnym pojedynku z nim podjął Kris Clyburn, bowiem reszta miejscowych graczy - zwłaszcza w ataku - była jakby nieobecna. Efekt tej nieco spowolnionej gry był taki, że do przerwy zespoły schodziły przy prowadzeniu MKS-u, 42:36.

EBL. Polpharma nadal bez wygranej w rozgrywkach. Tym razem przegrała w Ostrowie Wielkopolskim >>

Po zmianie stron Johnson otrzymał już jednak wyraźne wsparcie od nieskutecznego wcześniej lidera dąbrowian, Dominica Artisa (w całym meczu aż 7/10 za trzy), efektem czego gra gości zaczęła wyglądać dużo lepiej. Dzięki temu przez większość trzeciej kwarty prowadzili oni różnicą wynoszącą około 10 punktów, a po 30 minutach gry byli oni ostatecznie lepsi od Enea Astorii o 11 "oczek".

Ostatnia część meczu rozpoczęła się jednak od bardzo mocnego uderzenia bydgoszczan. Bardzo szybko zdobyli oni 6 punktów i o czas zmuszony był poprosić trener MKS-u, Michał Dukowicz. Gra gospodarzy wreszcie zaczęła wyglądać jak należy, a największy wpływ na to mieli Michał Aleksandrowicz, Mateusz Zębski i A.J. Walton. Cztery przewinienia Michała Nowakowskiego spowodowały, że trener Artur Gronek zdecydował się na grą niską piątką, co przynosiło wydatny efekt.

Jak w transie grał jednak Artis, który trafiał momentami wręcz nieprawdopodobne rzuty z dystansu, co powodowało, że cały czas na kilkupunktowym prowadzeniu byli goście. Na 3,5 minuty przed końcem Enea Astoria traciła już jednak zaledwie punkt do MKS-u. Niesamowity impuls dał Aleksandrowicz. "Panda" najpierw trafił z dystansu, a następnie zanotował przechwyt, który na punkty zamienił Zębski i zrobiło się zaledwie 83:82 dla dąbrowian.

Końcówkę lepiej wytrzymali jednak zawodnicy MKS-u, którzy prowadzeni przez Artisa wygrali ostatecznie 93:89, odnosząc niezwykle ważne zwycięstwo, dzięki któremu mają obecnie dodatni bilans 4-3. Dla bydgoszczan była to z kolei już czwarta porażka z rzędu, choć pewnym usprawiedliwieniem jest dla nich to, że cały czas poza grą przebywa ich kapitan, Michał Chyliński.

Enea Astoria Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 89:93 (15:23, 2119, 20:25, 33:26)

Enea Astoria: Clyburn 20, Zębski 19, Aleksandrowicz 13, Walton 13, Marcin Nowakowski 11, Michał Nowakowski 6, Kemp 5, Frąckiewicz 2, Krasuski 0, Szyttenholm 0.

MKS: Artis 27 (7x3), Johnson 22, Shine 13, Douvier 12, Fraser 7, Kobel 7, Piechowicz 3, Wasyl 2, Dawdo 0, Harris 0, Put 0.