I liga. Przełamania Rawlplug Sokoła Łańcut i Pogoni Prudnik. Wyjazdowe zwycięstwa STK Czarnych Słupsk i WKK Wrocław

Przełamania Rawlplug Sokoła i Pogoni Prudnik w 10. kolejce I ligi. W efektownym stylu z Elektrobud-Investment ZB Pruszków zwyciężyli koszykarze z Łańcuta (81:60).

Patryk Neumann
zawodnicy Pogoni Prudnik Materiały prasowe / Na zdjęciu: zawodnicy Pogoni Prudnik
Rawlplug Sokół wygrał po dwóch porażkach z rzędu. W sobotę nie dał rywalom szans. Gospodarze dominowali od początku. Tylko w trzeciej kwarcie Elektrobud-Investment ZB Pruszków zniwelował różnicę do 10 punktów. Odpowiedź była jednak błyskawiczna i rywale odjechali na 20 "oczek".

Koszykarze prowadzeni przez trenera Dariusza Kaszowskiego trafili 12/24 prób trzypunktowych. Byli też lepsi w innych istotnych elementach. To dało zwycięstwo 81:60. Najlepszym graczem meczu został Mariusz Konopatzki, który w 36 minut skompletował potężne double-double. Zdobył 19 punktów (7/10 z gry) i miał 15 zbiórek. Jego notę obniża sześć popełnionych strat.

Po czterech porażkach z rzędu przełamała się Pogoń Prudnik. Na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo liczyła Zetkama Doral Nysa Kłodzko, która zaczęła od prowadzenia 20:10. Po dwóch kwartach było jednak 30:30, a kluczowy okazał się przestój gości na przełomie trzeciej i czwartej kwarty. Po 13 punktach z rzędu miejscowi odskoczyli na 70:55 i taką zaliczkę utrzymała do końca (88:72). Po 18 punktów zdobyli Wojciech Pisarczyk (Pogoń) i Jan Malesa (Zetkama Doral Nysa).

WKK zakończył domową serię Timeout Polonii 1912 Leszno. Wrocławianie zwyciężyli w hali Trapez 92:83. Gospodarze prowadzili 46:35, ale w trzeciej kwarcie kompletnie się rozsypali (18:32). Mieli oni zdecydowaną przewagę w zbiórkach (40:25), ale popełnili 20 strat przy pięciu takich błędach rywali.

Skuteczny był Michał Jędrzejewski. Rozgrywający do 18 punktów (7/10 z gry) dołożył osiem asyst. Blisko double-double byli też Piotr Niedźwiedzki i Jakub Patoka, a w sumie sześciu graczy WKK miało dwucyfrowy dorobek. Dla Timeout Polonii 22 punkty i 10 zbiórek uzyskał Stanferd Sanny. Szymon Milczyński dołożył 15 punktów (6/6 z gry) i siedem zbiórek. Hubert Pabian miał 17 punktów (7/10 z gry), siedem zbiórek i trzy asysty.

GKS nie sprawił kolejnej niespodzianki. Spokojne zwycięstwo w Tychach odnieśli STK Czarni. Słupszczanie wypracowali kilkanaście punktów przewagi i pomimo zrywu gospodarzy w końcówce zwyciężyli 91:84. Goście popełnili 13 strat przy sześciu rywali. Nadrobili to trafiając 11/26 "trójek" (GKS 4/19). Mieli też więcej zbiórek (39:29).

Grających w siódemkę STK Czarnych do sukcesu poprowadził skuteczny duet. Patryk Pełka zdobył 23 punkty, a Adrian Kordalski miał 20 "oczek", 10 asyst i siedem zbiórek. Trzecim ważnym koszykarzem był Wojciech Fraś. Miał osiem zbiórek i punktował rywali z linii rzutów wolnych (11/12).
Dla GKS-u 19 punktów i siedem zbiórek uzyskał Przemysław Wrona, a czołowymi postaciami byli też Michał Jankowski i Damian Szymczak.

Wyniki sobotnich spotkań 10. kolejki I ligi:

Pogoń Prudnik - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 88:72 (10:18, 20:12, 33:25, 25:17)

Pogoń: Pisarczyk 18, Salamonik 16, Nowakowski 11, Patryk Garwol 10, Mroczek-Truskowski 10, Suliński 10, Sanny 5, Sroka 5, Mordzak 3, Maciej Garwol 0, Jatczyk 0, Kociuga 0.

Zetkama Doral Nysa: Malesa 18, Nowicki 14, Wojciechowski 14, Tomczak 11, Kowalski 5, Kutta 5, Weiss 3, Zagórski 2, Bartkowiak 0, Madziar 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 81:60 (21:14, 23:17, 19:12, 18:17)

Rawlplug Sokół: Konopatzki 19, Ciechociński 11, Karolak 11, Klima 11, Czerwonka 9, Wieloch 9, Zaguła 9, Szymański 2, Inglot 0, Noga 0.

Elektrobud-Investment ZB: Sobczak 16, Janik 10, Jankowski 10, Szczypiński 8, Szwed 4, Dalkowski 3, Kierlewicz 3, Nieporęcki 3, Stawiak 3.

Timeout Polonia 1912 Leszno - WKK Wrocław 83:92 (23:26, 23:13, 18:32, 19:21)

Timeout Polonia: Sanny 22, Pabian 17, Milczyński 15, Chanas 10, Sirijatowicz 8, Pruefer 6, Trubacz 3, Krawczyk 2, Samolak 0.

WKK: Jędrzejewski 18, Koelner 18, Niedźwiedzki 15, Patoka 13, Prostak 13, Kroczak 11, Nowakowski 2, Uberna 2, Madejski 0, Matusiak 0, Pułkotycki 0, Sitnik 0.

GKS Tychy - STK Czarni Słupsk 84:91 (15:23, 24:28, 15:18, 30:22)

GKS: Wrona 19, Jankowski 16, Szymczak 16, Zmarlak 13, Majka 6, Kulon 5, Woroniecki 5, Kędel 4, Karpacz 0.

STK Czarni: Pełka 23, Kordalski 20, Fraś 17, Jakubiak 11, Małgorzaciak 10, Wyszkowski 6, Długosz 4.