Koniec marzeń. Legia Warszawa w słabym stylu żegna się z FIBA Europe Cup

Legia Warszawa przegrała z własnymi problemami. Zdziesiątkowana drużyna ze stolicy była bez szans w starciu z węgierskim Egis Kormend i poniosła czwartą porażkę w Pucharze Europy FIBA.

Patryk Pankowiak
Michał Michalak PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Michał Michalak

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania spekulowało się, czy Legia Warszawa zdoła pokonać wicemistrzów Węgier 15 punktami, aby odrobić straty z pierwszego meczu obu drużyn (74:60). Rzeczywistość okazała się bardzo brutalna, bo to Egis Kormend od pewnego momentu zastawiała się już tylko, jak wysoko wygra w stolicy Polski.

Podopieczni Tane Spaseva potrzebowali zwycięstwa, aby po trzech porażkach w czterech meczach wciąż liczyć się w walce o wyjście z grupy H. Goście szybko chcieli odwieść ich od tych planów, bo po kilku pierwszych minutach prowadzili 15:2. Warszawianie mimo wszystko utrzymywali kontakt po dwóch odsłonach, bo tracili do Egis Kormend tylko cztery "oczka" (40:36).

Ale później było już tylko gorzej. Gra stołecznych była bardzo chaotyczna, o czym świadczą 22 popełnione straty. Problemy Legii świetnie wykorzystali rywale, którzy wygrali trzecią kwartę 21:10 i kontrolowali dalszy przebieg spotkania. Jakby tego mało czwarta partia rozpoczęła się od ich serii 8:0 i było praktycznie po meczu.

Egis Kormend prowadził wówczas 69:46, a zły Tane Spasev poprosił o przerwę. Macedończyk próbował jeszcze motywować swoich zawodników i faktycznie udało im się zniwelować straty, ale było to jedyne pocieszenie dla jego Legii. Węgrzy triumfowali finalnie 78:68.

Brak Sebastiana Kowalczyka, Keanu Pindera oraz Romarica Belemene wdał się mocno we znaki. Warszawianie byli bezradni, Drew Brandon rzucił tylko dwa punkty w 18 minut i popełnił pięć strat. Milan Milovanović zapisał przy swoim nazwisku także zaledwie dwa "oczka", Serb miał ponadto sześć zbiórek. Słabo wypadł również Michał Michalak, strzelec wykorzystał tylko 3 na 10 oddanych rzutów z gry, co dało mu siedem punktów.

Jedyne pozytyw dla Tane Spaseva to występy Przemysława  Kuźkowa i Jakuba Nizioła. Tych dwóch młodych zawodników dostarczyło drużynie w sumie 24 punkty - Kuźkow 14 i Nizioł 10. Dla Egis Kormend 23 punkty i osiem zbiórek wywalczył świetnie dysponowany Justin Edwards, a dodatkowo trzech innych graczy przekroczyło barierę 10 zdobytych punktów. Dla Węgrów to czwarty triumf w piątym występie na europejskich parkietach.

Legia definitywnie przekreśliła swoje szanse na awans do następnego etapu FIBA Europe Cup. W ostatnim spotkaniu w tych rozgrywkach czeka ich wyjazd do Danii i starcie z Bakken Bears, które odbędzie się w środę 27 listopada.