EBL. BM Slam Stal demoluje w czwartej kwarcie, GTK nie odczarowało swojej Areny

GTK Gliwice nie potrafi przełamać się w domu. W sobotę podopieczni Pawła Turkiewicza przegrali we własnej hali z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski 64:85. Kluczowa okazała się czwarta kwarta, w której goście zagrali koncertowo.

Krzysztof Kaczmarczyk
Jay Threatt Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: Jay Threatt
Cztery mecze w Gliwicach i cztery porażki GTK. Spotkanie ze "Stalówką" długo było wyrównane, ale w kluczowej kwarcie goście podkręcili tempo i swobodnie odjechali.

Łukasz Majewski miał więcej armat - sześciu graczy zapisało na swoim koncie dwucyfrowe zdobycze punktowe. Swoją cegiełkę do sukcesu dołożył też debiutujący Łukasz Wiśniewski.

W GTK najlepszy mecz w sezonie rozegrał Joe Furstinger, który skompletował double-double w postaci 23 punktów i 14 zbiórek.

To właśnie za sprawą Furstingera GTK na początku dominowało - w połowie pierwszej kwarty gospodarze prowadzili 12:4. Ożywienie w grę "Stalówki" dało dopiero wejście Daniela Szymkiewicza i przewaga gliwiczan szybko zniknęła.

Ostrowianie doszli rywali, ale długo nie byli w stanie złamać podopiecznych Pawła Turkiewicza. Nadal nie byli w stanie znaleźć recepty na Furstingera, który do przerwy miał 15 "oczek" (6/6 z gry i 3/3 z linii rzutów wolnych) i 7 zbiórek.

To po jego skutecznej akcji było 48:47 dla GTK - jak się później okazało, było to ostatnie prowadzenie gliwiczan. W drugiej połowie zdecydowanie lepszy był Jay Threatt, a funkcjonować zaczęła też defensywa.

Gliwiczanie zaczęli popełniać dziwne błędy, podejmowali fatalne decyzje, a katastrofalne zawody rozgrywał Brandon Tabb. Gospodarze dodatkowo grali bez "trójki" w całym meczu wykorzystali zaledwie dwa rzuty zza łuku przy 17 próbach.

Pomimo tego wszystkiego GTK osiem minut przed końcem przegrywało tylko 60:61. Potem zaczął się jednak dramat gospodarzy - rywale zaliczyli serię 12:1 wyprowadzając zabójcze kontry z dobrej defensywy. Gra ekipy Turkiewicza posypała się jak domek z kart.

Z przebiegu meczu gliwiczanie na pewno nie zasłużyli na tak wysoką porażkę. "Stalówka" jednak po słabym początku idzie dzielnie do przodu - z ostatnich pięciu meczów wygrała cztery i wiara w play-off odżyła.

GTK Gliwice - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 64:85 (20:18, 16:18, 20:24, 8:25)

GTK: Joe Furstinger 23 (14 zb), Duke Mondy 14, Milivoje Mijović 9, Brandon Tabb 7, Payton Henson 7, Łukasz Diduszko 2, Mateusz Szlachetka 2, Dawid Słupiński 0, Bartosz Majewski 0.

BM Slam Stal: Daniel Szymkiewicz 14, Jay Threatt 14, Przemysław Żołnierewicz 14, Nikola Jevtović 13, Jarosław Mokros 12, Paulius Dambrauskas 11, Łukasz Wiśniewski 4, Filip Dylewicz 3, Jakub Garbacz 0.