Cała sprawa zaczęła się w momencie, kiedy CBA, instytucja zrzeszająca kluby hiszpańskiej ekstraklasy ACB, nie pozwoliła władzom ACB na podpisanie zmian zaprojektowanych przez Euroligę, które dotyczą przyznawania miejsc drużynom mającym pucharowe aspiracje. CBA nie chce zgodzić się na to, żeby w najbliższych trzech latach Hiszpania reprezentowana była przez kluby: Regal FC Barcelona, TAU Ceramica Vitoria, Real Madryt i Unicaja Malaga, niezależnie od tego, które to miejsce zajmę te drużyny w rozgrywkach ligowych. Według CBA, czyli również według ACB, działanie takie to jawne naruszenie prawa i nadużycie w obliczu sprawiedliwej konkurencji. W europejskich pucharach powinny grać te zespoły, które aktualnie zajęły najwyższe pozycje w lidze.
Mimo oficjalnego stanowiska ligi, kluby hiszpańskie wchodzące w skład organów Euroligi, takich jak Zarząd Wykonawczy (Real oraz TAU) czy Zgromadzenie Generalne (wszystkie cztery), głosowały za wprowadzeniem zmian. Kierownictwo ACB oraz władze CBA przestrzegły wyżej wymienioną czwórkę o możliwości zaistnienia istotnych sankcji finansowych, które mogą zostać wprowadzone przez Sąd Arbitrażowy ds. Sportu w Szwajcarii w przypadku, w przypadku gdy wynik powództwa będzie korzystny dla CBA.
Jednocześnie odpowiednie organa ACB sprecyzowały oficjalne oświadczenie w punktach. Oto najważniejsze z nich:
1. ACB jest przeciwko pół-zamkniętemu formatowi rozgrywek Euroligi, który to system został ponadto zatwierdzony pomimo braku wymaganej ilości głosów pozytywnych na Zgromadzeniu Generalnym Euroligi.
2. Tylko ACB ma prawo do przyznania poszczególnym zespołom miejsc w europejskich pucharach. Władze Euroligi poprzez system licencyjny godzą w suwerenne prawa ACB.
3. ACB broni interesów swoich członków oraz zasad sprawiedliwej i czysto sportowej rywalizacji, która to została naruszona przez ów projekt.
4. Z racji, że projekt został wcielony już w życie poprzez wczorajsze (środowe - przyp. M.F.) rozlosowanie grup w kontekście sezonu 2009/2010, ACB przekazała wszelką dokumentację z tej sprawy kancelarii prawnej Garrigues, która to kancelaria zamierza wszcząć powództwo przeciwko naruszeniu prawa i nadużyciom zasad sprawiedliwej konkurencji. Sprawa zostanie przekazana zarówno Kierownictwu Generalnemu ds. Konkurencji przy Komisji Europejskiej oraz Sądowi Arbitrażowemu ds. Sportu w Szwajcarii.
5. Jednocześnie ACB informuje kluby hiszpańskie, że start w nowych rozgrywkach Euroligi może nieść za sobą pewne ryzyko związane z karami finansowymi oraz wieloletnim wykluczeniem w przypadku zasądzenia na korzyść ACB.