EBL. Dwie twarze ekipy z Gdyni. Derby ponownie dla Asseco Arki

Po raz drugi w tym sezonie derby Trójmiasta dla Asseco Arki Gdynia. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza ograli w Ergo Arenie Trefla Sopot 86:79. Bardzo dobry występ zaliczył Krzysztof Szubarga.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Szubarga PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Krzysztof Szubarga
Asseco Arka rozegrała dwie zupełnie odmienne połowy - pierwszą bardzo udaną, drugą zdecydowanie słabszą. Wygrać się jednak udało.

Na finiszu kluczowe punkty zdobywał Phil Greene IV - obecnie gracz Asseco Arki, poprzednio Trefla. W całym meczu zaliczył 13 "oczek".

Sopocianie całą druga połowę gonili wynik. Zdołali nawet doprowadzić do remisu, ale złamać rywala się nie udało. Zabrakło na pewno skuteczności Camerona Ayersa, który wykorzystał zaledwie 2 z 9 rzutów z gry.

Pierwsza połowa należała do podopiecznych Przemysława Frasunkiewicza. Dlaczego? Bo "siedział" rzut z dystansu - przed przerwą gdynianie wykorzystali 9 z 12 rzutów zza łuku. Skutecznie grał Josh Bostic (17 punktów w pierwszej połowie), ale królem parkietu był Krzysztof Szubarga.

Doświadczony rozgrywający show dał przede wszystkim w drugiej kwarcie, gdzie w krótkim odstępie czasu trafił trzy "trójki", zdobył 11 z rzędu punktów dla swojego zespołu i dał Arce prowadzenie 45:30.

Po zmianie stron gdynianie mieli problem, bowiem skończyło wpadać - 1/12 w tym elemencie! Trefl wyszedł z inną energią, a kapitalną robotę w defensywie robił Michał Kolenda, który doprowadzał Bostica niemal do frustracji.

Atak Arki nie funkcjonował, a Trefl zaczął się zbliżać - w trzeciej kwarcie sopocianie odrobili niemal wszystkie straty - na drugą połowę wychodzili przegrywając 38:53.

W decydującej części goście odskoczyli, prowadzili 72:63. Sopocianie odpowiedzieli jednak serią siedmiu punktów z rzędu i pozostawali w grze o wygraną. Półtora minuty przed końcem po skutecznej akcji Łukasz Kolendy Trefl miał rywala na dwa punkty. Właśnie wtedy kluczową akcję z faulem wykorzystał Greene IV.

Bostic zaliczył 23 punkty i 9 zbiórek, ale trafił tylko 5 z 15 rzutów z gry. Szubarga dołożył 16 "oczek", 7 zbiórek i 6 asyst. Jeden z lepszych meczów w sezonie zaliczył Adam Hrycaniuk, na którego mocno liczy trener Frasunkiewicz.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia 79:86 (17:28, 21:25, 23:9, 18:24)

Trefl: Carlos Medlock 18, Łukasz Kolenda 15, Nana Foulland 13, Paweł Leończyk 9, Witalij Kowalenko 9, Michał Kolenda 7, Jeff Roberson 4, Cameron Ayers 4.

Asseco Arka: Josh Bostic 23, Krzysztof Szubarga 16, Phil Greene IV 13, Adam Hrycaniuk 12, Devonte Upson 9, Leyton Hammonds 8, Wojciech Czerlonko 3, Dariusz Wyka 2, Bartłomiej Wołoszyn 0.