EBL. Defensywa Stelmetu odebrała nadzieje Treflowi. Zadziwiający Blake Reynolds

Trefl Sopot ma w tym sezonie chrapkę na wielki wynik, ale na inaugurację musiał uznać wyższość Stelmetu Enea BC Zielona Góra. Najlepsza drużyna poprzedniego sezonu wygrała w Ergo Arenie 76:71. Kluczem tradycyjnie okazała się mocna defensywa.

Krzysztof Kaczmarczyk
koszykarz Trefla Sopot Paweł Leończyk (z prawej) i Blake Reynolds (z lewej) ze Stelmetu Enea BC Zielona Góra PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: koszykarz Trefla Sopot Paweł Leończyk (z prawej) i Blake Reynolds (z lewej) ze Stelmetu Enea BC Zielona Góra
Sopocianie rozpoczęli z wielkim animuszem, ale doświadczony rywal pozwolił im się wyszumieć, a po przerwie "podkręcił" defensywę i wybił Treflowi z głowy marzenia o sukcesie.

Trefl trafił 10 "trójek", ale popełnił 17 strat. W drugiej połowie Łukasz Kolenda i T.J. Haws nie mieli pomysłu na ofensywę sopocian. Marcin Stefański ma dobry materiał do analizy, bo wszystko zaczęło się dobrze, a skończyło zupełnie odwrotnie.

Gospodarze rozpoczęli znakomicie - trafiali z dystansu, napędzali tempo gry, a nie do zatrzymania był Karol Gruszecki, który raz za razem dziurawił kosz rywali rzutami z dystansu. W drugiej kwarcie po serii dziewięciu punktów z rzędu Trefl prowadził już nawet 30:18.

Stelmet podszedł do tematu z chłodną głową i postawił na sprawdzony temat - mocną, agresywną defensywę - prym w niej wiódł Marcel Ponitka. Ten dodatkowo przełamał niemoc przyjezdnych w rzutach zza łuku i maszyna ruszyła - na przełomie pierwszej i drugiej połowy podopieczni Żana Tabaka zaliczyli serię 16:2, dzięki której objęli prowadzenie 47:44

Trefl niesamowicie męczył się w ataku. Fatalne decyzje podejmował Haws (5 strat), który fizycznie nie był w stanie się przebić. Łukasz Kolenda został odcięty i częściej popełniał faule w ataku, niż zdobywał punkty czy kreował pozycje. Podopieczni Stefańskiego zaczęli grać nerwowo, a Stelmet dominował i kontrolował mecz - pięć minut przed końcem prowadził rekordowo 72:62. Wygraną do końca dowiózł już w miarę spokojnie.

Brak kontuzjowanego Janisa Berzinsa (podkręcony staw skokowy), był praktycznie niezauważalny. Stelmet Enea BC znów tworzył bowiem monolit. Mieli też swojego asa w rękawie - Blake Reynolds zaliczył 16 "oczek" (6/7 z gry), 6 zbiórek i 5 asyst będąc najlepszym graczem na parkiecie.

Wśród pokonanych 19 "oczek" miał Gruszecki (5/14 z gry w tym 4/10 z dystansu). Inny debiutant Dominik Olejniczak dołożył 10 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty i 2 bloki.

Trefl Sopot - Stelmet Enea BC Zielona Góra 71:76 (21:16, 21:20, 16:24, 13:16)

Trefl: Karol Gruszecki 19, Michał Kolenda 12, Dominik Olejniczak 10, Łukasz Kolenda 8, Paweł Leończyk 6, T.J. Haws 5, Darious Moten 4, Martynas Paliukenas 4, Witalij Kowalenko 3.

Stelmet Enea BC: Blake Reynolds 16, Geoffrey Goselle 13, Marcel Ponitka 13, Daniel Szymkiewicz 8, Iffe Lundberg 8, Łukasz Koszarek 8, Filip Put 7, Cecil Williams 3.