EBL. Ambitnie do końca, ale to GTK miało więcej armat. Historyczny triumf gliwiczan

GTK Gliwice lepsze od Polskiego Cukru Toruń. Podopieczni Matthiasa Zollnera wygrali w oficjalnym debiucie niemieckiego szkoleniowca 86:74. Rywale - pomimo problemów kadrowych - poprzeczkę postawili jednak wysoko.

Krzysztof Kaczmarczyk
Terry Henderson Materiały prasowe / Materiały prasowe / Szymon Szczur / Na zdjęciu: Terry Henderson
Historyczna, bo pierwsza wygrana GTK nad Polskim Cukrem na poziomie Energa Basket Ligi stała się faktem. Gliwiczanie musieli wykorzystać fakt, że Twarde Pierniki są tak naprawdę dopiero w budowie.

Pomimo wąskiej rotacji podopieczni Jarosława Zawadki przez trzy kwarty byli równorzędnym rywalem dla bądź co bądź faworyzowanego GTK. Co prawda mecz zaczął się od serii 11:0, ale potem goście zdołali się pozbierać.

Nie do zatrzymania był Damian Kulig, a niezłą zmianę dał Marcin Wieluński. Torunianie zaczęli sobie również radzić z agresywną obroną i w 17 minucie to goście prowadzili 39:37.

Matthias Zollner mocno rotował, a poszczególni gracze mieli swoje "momenty". W drugiej kwarcie szalał Jordon Varnado, Martin Krampelj potwierdził swoją przydatność i wszechstronność, a doskonale grą kierował Josh Perkins. Polski Cukier trzymał jednak dystans. Wszystko posypało się dopiero na starcie decydującej części.

GTK wróciło do mocnej defensywy, a błędy niedoświadczonych torunian zamieniali na łatwe punkty z kontry. Początek tej części to osiem punktów z rzędu, a to tak naprawdę rozstrzygnęło mecz. Dodatkowo obudził się Terry Henderson - w ostatniej części zdobył 10 ze swoich 17 "oczek".

Torunianie popełnili 18 strat, z których rywale zdobyli 19 punktów. Najskuteczniejszy Kulig robił co mógł. Gdyby w pierwszej połowie skuteczność złapali Aaron Cel i Bartosz Diduszko. Twarde Pierniki już lada moment będą mocniejsze - trzech zawodników zagranicznych jest już w drodze.

Pięciu graczy z dwucyfrowymi zdobyczami punktowymi. Do tego osiem "trójek" i 12 przechwytów. Do tego Perkins, który będzie bez dwóch zdań jednym z lepszych rozgrywających w lidze. W debiucie zaliczył 15 punktów, 6 zbiórek i 5 asyst.

GTK Gliwice - Polski Cukier Toruń 88:74 (22:16, 23:25, 19:19, 24:14)

GTK: Jordon Varnado 17, Terry Henderson 17, Josh Perkins 15, Martin Krampelj 15 (10 zb), Kacper Radwański 11, Daniel Gołębiowski 7, Mateusz Szlachetka 2, Szymon Szymański 2, Mikołaj Adamczak 2, Łukasz Diduszko 0, Bartosz Majewski 0.

Polski Cukier: Damian Kulig 24, Bartosz Diduszko 11, Aaron Cel 11 (11 zb), Marcin Wieluński 10, Aleksander Perka 6, Obie Trotter 5, Michał Samsonowicz 5, Jakub Kondraciuk 2, Jakub Ciemiński 0.

PGE Spójnia wpuszczona na minę. Zawodnik nie może grać - ma dwa kontrakty!