EBL. Trefl Sopot znowu to zrobił! Deja vu we włocławskiej Hali Mistrzów

Koszmary wróciły! Anwil Włocławek wyraźnie prowadził, ale Trefl Sopot zerwał się w pogoń i rozjechał "Rottweilery" na finiszu i wygrał 89:74. Dla ekipy Dejana Mihevca to druga porażka w sezonie.

Krzysztof Kaczmarczyk
Paweł Leończyk i Krzysztof Sulima PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Paweł Leończyk i Krzysztof Sulima
Gwizdy w Hali Mistrzów, bo Anwil Włocławek ponownie zawiódł. Miał być rewanż za blamaż sprzed roku, a wyszła powtórka z rozrywki.

Podopieczni Dejana Mihevca nie rozgrywali wielkiego meczu, ale mimo wszystko w końcówce trzeciej kwarty prowadzili 63:52. Trefl jednak - podobnie, jak w poprzednim sezonie - podkręcił defensywę i w czwartej kwarcie załatwił sprawę.

W kluczowych momentach kapitalną robotę w defensywie robił przede wszystkim Martynas Paliukenas - w ataku kontry kończył Darious Moten, a z dystansu trafiał Michał Kolenda. Anwil z kolei swoje akcje rozgrywał dramatycznie, popełniał proste straty (dwukrotnie błąd 5 sekund) i na finiszu został rozbity.

Gospodarze rozpoczęli nieźle - w pierwszej kwarcie cztery razy z dystansu przymierzył Przemysław Zamojski, skuteczność odzyskał też Walerij Lichodiej i w połowie drugiej kwarty prowadzili nawet różnicą 12 punktów przewagi (44:32). Rywale jeszcze przed przerwą - za sprawą Łukasza Kolendy i Pawła Leończyka - zdołali jednak zniwelować niemal wszystkie straty

Za Leończykiem fani we Włocławku tęsknią bardzo - zwłaszcza gdy widzą co wyprawia w starciach z ich Anwilem. W sobotę to on długo trzymał Trefl w grze - finalnie w jego rubryce statystycznej znalazło się 19 punktów (8/11 z gry) i 8 zbiórek. Wspólnie z Dominikiem Olejniczakiem stworzyli naprawdę interesujący duet podkoszowych.

Włocławianie drugą ucieczkę rozpoczęli tuż po przerwie, gdy w końcu wstrzelił się Deishuan Booker (0/5 z gry do przerwy). Amerykański lider Anwilu trafił "dwie" trójki, jego zespół poczuł się pewniej i ponownie prowadził dwucyfrowo. Problem polegał na tym, że w 30 sekundzie czwartej kwarty Booker "złapał" czwarte przewinienie.

Paliukenas z Motenem szybko przycisnęli Andrzeja Plutę, a Trefl przemknął obok zupełnie bezradnych gospodarzy. Powrót Bookera nie pomógł - Anwil zaczął decydującą część 1/15 z gry i popełnił 5 strat (w całym meczu odpowiednio 38 procent i 18 strat). Akcje rozgrywał chaotycznie i nie był w stanie już wrócić do meczu.

We Włocławku będzie gorąco. Czy powrów McKenzie Moore'a może coś zmienić? Trzeba też dodać, że ten od razu nie wejdzie na swoje optymalne obroty. Na chwilę obecną Anwil, który chce wrócić po koronę, po prostu nie wygląda.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 74:89 (24:26, 21:15, 18:21, 11:27)

Anwil: Deishuan Booker 15, Przemysław Zamojski 14, Walerij Lichodiej 10, Garlon Green 9, Ivica Radić 8 (12 zb), Tre Bussey 6, Andrzej Pluta 4, Adrian Bogucki 3, Artur Mielczarek 3, Krzysztof Sulima 2, Wojciech Tomaszewski 0.

Trefl: Paweł Leończyk 19, T.J. Haws 14, Łukasz Kolenda 12, Darious Moten 11, Karol Gruszecki 11, Dominik Olejniczak 10, Michał Kolenda 8, Martynas Paliukenas 2, Patryk Pułkotycki 2, Sebastian Rompa 0.