EBL. Blisko sensacji w Lublinie. Pszczółka Start przetrwał napór Polpharmy

Skazywana na pożarcie Polpharma Starogard Gdański była blisko niespodzianki w Lublinie. Podopieczni Marka Łukomskiego dzielnie walczyli z faworyzowaną Pszczółką Startem - gospodarze ostatecznie wygrali 82:78.
Krzysztof Kaczmarczyk
Zdjęcie z meczu Start - Polpharma PAP / Wojtek Jargiło / Zdjęcie z meczu Start - Polpharma

To miał być spacerek dla Startu. "Farmaceuci" nie dość, że dwa dni wcześniej grali mecz w Radomiu, to jeszcze "na papierze" są zespołem zdecydowanie niżej notowanym.

Wszystko zaczęło się niejako zgodnie z oczekiwaniami - lublinianie otworzyli mecz od prowadzenia 10:0, a potem przez pierwszą połowę swobodnie kontrolowali wynik.

Na starcie drugiej ich przewaga osiągnęła rekordowe 17 punktów (53:36). Dodatkowo po cztery przewinienia w Polpharmie mieli Steven Haney oraz Peter Olisemeka. Mimo tego starogardzianie nie załamali się i ruszyli w pogoń.

Na parkiecie szalał Trevon Allen (13 punków w trzeciej kwarcie) i po serii 16:2 w obozie gospodarzy zrobiło się nerwowo. Start grał falami i nie był w stanie "odczepić wagonika". Na decydującą kwartę wychodził prowadząc 67:57, ale przez cztery minuty nie zdobył punktu i przewaga stopniała do "oczka".

Niemoc w ataku rzutem z dystansu przełamał Mateusz Dziemba. Kolejne "trójki" dołożyli Lester Medford i najlepszy wśród gospodarzy Sherron Dorsey-Walker. "Kociewskie Diabły" dalej nie dawały jednak za wygraną. 40 sekund przed końcem goście mieli szansę objąć prowadzenie - przy stanie 76:78 otwartego rzutu z dystansu nie trafił jednak Sebastian Kowalczyk.

Start wygranej z rąk już nie wypuścił. Dorsey-Walker ponownie pokazał, że w kluczowych momentach można na niego liczyć. Spotkanie zakończył z 21 punktami na koncie wykorzystując 8 z 12 rzutów z gry (w tym 3/4 z dystansu). Wśród pokonanych najskuteczniejszy był Allen - autor 24 "oczek".

Kto wie czy Polpharma nie wyjechałaby z Lublina w stanie euforii, gdyby lepszego powrotu do swojej byłej hali nie zaliczył James Washington. Amerykański rozgrywający trafił tylko raz na sześć prób z gry i miał aż 7 strat.

Pszczółka Start Lublin - Polpharma Starogard Gdański 82:78 (23:16, 26:18, 18:23, 15:21)

Start: Sherron Dorsey-Walker 21,  Martins Laksa 16, Lester Medford 12, Roman Szymański 9, Mateusz Dziemba 9, Armani Moore 7, Kacper Borowski 4, Damian Jeszke 2, Kamil Łączyński 2, Bartłomiej Pelczar 0.

Polpharma: Trevon Allen 24, Steven Haney 12, James Washington 11, Grzegorz Surmacz 9, Sebastian Kowalczyk 9, Peter Olisemeka 7, Mateusz Itrich 2, Radosław Chorab 2.