EBL. Strefa, która odmieniła mecz. Świetny finisz i triumf Arged BMSlam Stali nad Pszczółką Startem

Dramat Pszczółki Start w czwartej kwarcie. Goście byli bezradni w najważniejszej części meczu, podczas gdy Arged BMSlam Stal świetnie broniła i wykorzystywała kontrataki. "Stalówka" odrobiła straty i odniosła ważne zwycięstwo.

Patryk Pankowiak
 James Florence (z lewej) i Roman Szymański PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: James Florence (z lewej) i Roman Szymański
Wielki triumf Arged BMSlam Stali na własnym parkiecie. Gospodarze, niesieni dopingiem kibiców, pokonali Pszczółkę Start Lublin 79:74. Podopieczni Davida Dedka w czwartej kwarcie zdobyli zaledwie 10 punktów.

Obrona strefowa. To właśnie zmiana defensywy przez Arged BMSlam Stal na początku czwartej kwarty odmieniła losy sobotniego meczu w Ostrowie Wielkopolskim. Kiedy żółto-niebiescy zdecydowali się na taki ruch, Pszczółka Start dominowała i prowadziła wysoko - było 67:54. Wydawało się wówczas, że to, co zrobiła "Stalówka", kompletnie ich zdezorientowało.

Goście zaczęli popełniać straty i pudłowali rzuty. Nie udało im się zdobyć punktów przez blisko pięć minut. Arged BMSlam Stal zanotowała w tym czasie serię 14-0 i niespodziewanie wyszła na prowadzenie 68:67.

Końcówka była wyrównana. Bardzo ważny rzut za trzy trafił Jakub Garbacz, a następnie także on popisał się wsadem w kontrze i doprowadził do wyniku 75:72. Kacper Borowski po dobitce spod kosza zniwelował jeszcze straty swojego zespołu do punktu i drużyna z Lublina wciąż miała szanse na zwycięstwo, ale w ostatniej minucie meczu Pszczółka Start nie oddała już ani jednego celnego rzutu.

Ścinający pod kosz i niepilnowany Armani Moore najpierw nie złapał podania od Sherrona Dorsey-Walkera, a w następnym posiadaniu także Moore chybił rzut, który mógł doprowadzić do wyrównania. Niewykluczone, że w tamtej sytuacji sędziowie popełnili błąd. Amerykanin oraz Kamil Łączyński protestowali, twierdząc, że dwa punkty powinny zostać zaliczone, ponieważ Jakub Garbacz uderzył ręką w tablicę. Sędziowie nie podzielali jednak zdania zawodników Pszczółki Startu.

James Florence i Taurean Green wykorzystali tylko po jednym rzucie wolnym z dwóch wykonywanych i na niespełna pięć sekund przed końcem lublinianie wciąż mogli jeszcze doprowadzić do dogrywki. Łączyński rzucał za trzy, ale wyszedł na aut. Szymon Ryżek dorzucił dwa "oczka" i ustalił wynik spotkania na 79:74.

Chris Smith rzucił 19 punktów dla żółto-niebieskich, a 16 miał ich James Florence. Gwiazdor Arged BMSlam Stali trafił 4 na 7 oddanych rzutów za trzy. Jakub Garbacz zapisał przy swoim nazwisku 15 "oczek". Dużo pozytywnej energii ostrowianom dał też Ryżek, zdobywca 10 punktów i czterech zbiórek. "Stalówce" w sobotę nie przeszkodził nawet fakt, że popełnili aż 22 straty.

Kamil Łączyński w 2018 roku zdobywał w Ostrowie Wielkopolskim mistrzostwo Polski. Teraz w tej samej hali znów spisywał się bardzo dobrze, bo w 22 minuty rzucił 15 punktów i miał trzy asysty. Rozgrywający był pierwszym strzelcem swojego zespołu. Kacper Borowski wywalczył 14 "oczek" i dziewięć zbiórek. Gościom zabrakło w ataku większego udziału Lestera Medforda, który miał zaledwie pięć punktów. Amerykanin rozdał siedem kluczowych podań, chociaż popełnił też cztery straty.

Dla Arged BMSlam Stali to trzecie zwycięstwo z rzędu. Pszczółka Start Lublin poniosła drugą porażkę w sezonie 2020/2021. Ostrowianie już w najbliższy wtorek zmierzą się w Sopocie z tamtejszym Treflem.

Wynik:

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Pszczółka Start Lublin 79:74 (14:23, 19:16, 21:25, 25:10)

Arged BMSlam Stal: Chris Smith 19, James Florence 16, Jakub Garbacz 15, Szymon Ryżek 10, Josip Sobin 8, Taurean Green 6, Jarosław Mokros 3, Shawn King 2, Marcin Dymała 0.

Pszczółka Start: Kamil Łączyński 15, Kacper Borowski 14, Martins Laksa 12, Sherron Dorsey-Walker 12, Mateusz Dziemba 7, Armani Moore 7, Lester Medford Jr 5, Roman Szymański 2, Damian Jeszke 0, Bartłomiej Pelczar 0.