EBL. Kluczowe bloki we Wrocławiu. Śląsk wygrał i zakończył serię Legii Warszawa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: koszykarz Śląska Wrocław Ivan Ramljak (z prawej) i Grzegorz Kamiński (z lewej) z Legii Warszawa

Legia Warszawa pojawiła się we Wrocławiu w mocno podziurawionym składzie. Zdołała nawiązać walkę i była nawet blisko wygranej, ale finalnie z triumfu 73:68 - po dogrywce - cieszyć mogli się podopieczni Olivera Vidina.

We Wrocławiu Legia zagrała bez kontuzjowanych Jakuba Karolaka i Earla Watsona, a mimo to była o włos od jedenastej wygranej w Energa Basket Lidze.

Pojedynek nie stał na wielkim poziomie, ale emocje towarzyszyły przez pełne 45 minut. W końcówce czwartej kwarty bliżej wygranej był Śląsk. Najpierw jednak "trójkę" na remis trafił Grzegorz Kamiński, a potem Dariusz Wyka sięgnął rzut na wygraną Ivana Ramljaka.

W dogrywce grająca bardzo wąską rotacją Legia dała z siebie wszystko, a po akcji 2+ kulejącego Justina Bibbinsa prowadziła nawet 68:67. Decydujące ciosy wyprowadził jednak Śląsk. Najpierw ważną akcję wykończył Strahinja Jovanović, a potem odwet za końcówkę czwartej kwarty wziął Ramljak, który dwukrotnie zablokował Jamela Morrisa.

Kamiński szybko faulował Elijaha Stewarta, a jako że sędziowie orzekli przewinienie niesportowe - pięć sekund przed końcem dogrywki było już niemal pewne, że jest po wszystkim. Amerykanin wykorzystał cztery rzuty wolne i seria zwycięstw Legii dobiegła końca. Stewart finalnie uzbierał 19 "oczek" i 10 zbiórek - miał jednak tylko 4/14 z gry. Zdecydowanie lepiej wypadł Aleksander Dziewa, autor 22 punktów i 9 zbiórek.

Legię do sukcesu ciągnął Bibbins (25 punktów), ale na finiszu zabrakło już sił. Dodatkowo w końcówce dogrywki zaczął doskwierać mu ból w nodze. Kulejąc zacisnął jednak zęby i walczył do końcowej syreny. Swojego dnia nie mieli Morris (6/19 z gry) i Kamiński (2/10 z gry). Morris mógł swobodnie zostać bohaterem swojej ekipy.

Trzeba dodać, że ważne, a może nawet najważniejsze rzeczy, działy się w trzeciej kwarcie. Legia dobrze weszła w drugą połowę i prowadziła nawet 42:29. Potem jednak zacięła się w ataku, a Śląsk serią 14:0 wrócił do gry.

WKS Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 73:68 (16:19, 13:14, 20:16, 14:14, d. 10:5)

Śląsk: Aleksander Dziewa 22, Elijah Stewart 19 (10 zb), Ivan Ramljak 14, Michał Gabiński 8, Strahinja Jovanović 6, Kyle Gibson 2, Mateusz Szlachetka 2, Akos Keller 0.

Legia: Justin Bibbins 25, Jamel Morris 14, Dariusz Wyka 11 (11 zb), Grzegorz Kulka 10, Grzegorz Kamiński 6, Mariusz Konopatzki 2, Przemysław Kuźkow 0, Adam Linowski 0, Jakub Sadowski 0.