EBL. Świetna Enea Astoria! Zepsuła debiut Arged BMSlam Stali w nowej hali

Enea Astoria Bydgoszcz nadspodziewanie łatwo pokonała Arged BMSlam Stal w Ostrowie Wielkopolskim. Dla podopiecznych Łukasza Majewskiego był to pierwszy występ w nowej hali.

Patryk Pankowiak
Michał Chyliński (z lewej) i Jakub Garbacz PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Michał Chyliński (z lewej) i Jakub Garbacz
Arged BMSlam Stal na pewno nie w ten sposób wyobrażała sobie debiut w Arenie Ostrów. Gospodarze w pierwszym meczu w nowym, nowoczesnym obiekcie zawiedli. Enea Astoria Bydgoszcz zdominowała żółto-niebieskich w drugiej połowie i triumfowała 86:78.

Początek meczu nie zwiastował nadchodzącej katastrofy dla Arged BMSlam Stali. Przeciwnie, "Stalówka" rozpoczęła sobotnie spotkanie świetnie, bo po 10 minutach prowadziła 27:17.

Druga kwarta to już zupełnie inna historia. Enea Astoria zaczęła dyktować warunki na parkiecie, a po serii 11-1 było 36:36. Jakub Nizioł zanotował dwa efektowne wsady, czym jeszcze dodał bydgoskiej drużynie animuszu.

Trener Artur Gronek mógł być dumny z postawy swoich podopiecznych, bo kilkukrotnie udała im się zaplanowana zagrywka ze ścinającym pod kosz zawodnikiem. Goście niespodziewanie zwyciężyli ten fragment 26:15, a do przerwy prowadzili 43:42.

Druga połowa była szokująco zła w wykonaniu Arged BMSlam Stali, a Enea Astoria wchodziła na coraz wyższe obroty. Corey Sanders był nie do zatrzymania, a po serii błędów ostrowian zespół z Bydgoszczy miał w trzeciej kwarcie już 14 punktów zaliczki (68:54).

Goście trzymali rękę na pulsie do samego końca, spokojnie powiększając zaliczkę. Josip Sobin dwukrotnie pomylił się z linii rzutów wolnych przy wyniku 62:77, a Jakub Nizioł celnym rzutem za trzy na pięć minut przed końcem (80:62) definitywnie zamknął sobotni mecz. Chwilę później zza łuku przymierzył też były reprezentant Stali, Michał Chyliński.

Artur Gronek w końcówce postawił na zawodników rezerwowych, a Arged BMSlam Stal zdołała zniwelować część strat, dzięki czemu sobotnie spotkanie nie zakończyło się różnicą ponad 15 punktów, a tylko ośmiu.

Sanders wywalczył w sumie 21 punktów i miał dziewięć asyst, a najlepszy mecz w sezonie zanotował Markus Loncar. Środkowy wywalczył 15 "oczek" i zebrał aż 13 piłek. Równie dobrze spisywali się Jakub Nizioł (13 punktów), Tomislav Gabrić (13 punktów) i Michał Chyliński (12 punktów). Michał Aleksandrowicz rozdał osiem kluczowych podań w 20 minut, które spędził na parkiecie. Co istotne, Enea Astoria trafiła 10 na 25 oddanych rzutów z dystansu, a "Stalówka" tylko 5 na 20.

Jakub Garbacz rzucił w sobotę 30 punktów, ale 26-latek był osamotniony w swoich staraniach. Słabo pod nieobecność kontuzjowanego Jamesa Florence'a spisali się Taurean Green i Chris Smith. Rozgrywający miał osiem asyst, ale wykorzystał tylko 3 na 11 oddanych prób. Dodatkowo w drużynie z Ostrowa nie wystąpił Carl Lindbom, który ma problemy z plecami.

Enea Astoria była osłabiona brakiem Pauliusa Dambrauskasa i Marcina Nowakowskiego. Odnieśli już szóste zwycięstwo w Energa Basket Lidze. Arged BMSlam Stal po siedmiu zwycięstwach z rzędu w Ostrowie Wielkopolskim, poniosła pierwszą porażkę u siebie. Wicemistrzowie Polski z 2018 roku zamknęli występy w "podstawówce" w tym sezonie bilansem 7-0, ale pierwszy mecz w nowej hali im nie wyszedł.

Wynik:

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Astoria Bydgoszcz 78:86 (27:17, 15:26, 15:27, 21:16)

Arged BMSlam Stal: Jakub Garbacz 30, Josip Sobin 14, Chris Smith 13, Taurean Green 7, Marcin Dymała 4, Shawn King 3, Szymon Ryżek 2, Marcin Pławucki 2.

Enea Astoria: Corey Sanders 21, Markus Loncar 15 (13 zb), Jakub Nizioł 13, Tomislav Gabrić 13, Michał Chyliński 12, Łukasz Frąckiewicz 6, Michał Aleksandrowicz 4, Michał Krasuski 2, Adrian Sobkowiak 0, Dorian Szyttenholm 0.