Polacy szaleją za granicą. Michalak drugim strzelcem Bundesligi, Waczyński toczył bój z Realem Madryt

Michał Michalak robi furorę w niemieckiej Bundeslidze. W Syntainics MBC ma już status gwiazdy. Właśnie został wybrany zawodnikiem meczu, a jego zespół mógł cieszyć się z pierwszej wygranej w sezonie.

Krzysztof Kaczmarczyk
Michał Michalak WP SportoweFakty / Karol Wasiek / Na zdjęciu: Michał Michalak
W końcu się udało. Michał Michalak ponownie błyszczał niczym najjaśniejsza z gwiazd na niebie, ale w końcu mógł cieszyć się podwójnie, bo z bardzo dobrego występu, ale i wygranej Syntainics MBC.

Polski snajper w drodze po triumf przeciwko BG Goettingen skompletował 23 punkty (8/13 z gry w tym 4/7 zza łuku), 6 zbiórek i 4 asysty. Wskaźnik efektywności gry wskazał liczbę 27, a +/- był na poziomie 17. Wszystko to w 29 minut spędzonych na parkiecie.

O tym, jak dobry jest to sezon dla Michalaka niech świadczy fakt, że ze średnią 20,4 punktów jest aktualnie drugim strzelcem BBL (lepszy jest tylko Trae Bell-Haynes ze średnią 23 punktów na mecz). Trafia też bardzo dobre 54 procent rzutów z dystansu.

ACB. Waczyński robi swoje, coraz więcej Balcerowskiego

W Hiszpanii nadal można się zachwycać Adamem Waczyńskim, który gra niezwykle równo i skutecznie. Tym razem w starciu z Realem Madryt w trakcie 15 minut spędzonych na parkiecie zdobył 10 punktów (m.in. 2/3 z dystansu) i 4 zbiórki. Niespodzianki sprawić się jednak nie udało, a jego Unicaja Malaga przegrała w Madrycie 84:91.

Dobre wieści napływają z Wysp Kanaryjskich, gdzie coraz więcej minut dostaje Aleksander Balcerowski. Tym razem nasz 20-letni środkowy w grze był 15 minut - wykorzystał je na wywalczenie 6 punktów i 6 zbiórek. 13 "oczek" i 6 zbiórek dołożył z kolei A.J. Slaughter, a zespół Herbalife Gran Canaria pokonał 87:71 Urbas Fuenlabrada.

Jarosław Zyskowski nie uchronił ekipy RETAbet Bilbao Basket od wysokiej porażki w konfrontacji z Casademont Saragossa. Polak zakończył pojedynek z 8 punktami (2/4 z dystansu i 2/6 z linii rzutów wolnych) i 3 zbiórkami, a jego zespół był gorszy aż 76:105. Przegrała też MoraBanc Andorra z Tomaszem Gielo. Lepszy okazała się outsider ACB, zespół Acunsa GBC (86:82). Nasz skrzydłowy w 17 minut spudłował wszystkie cztery rzuty z gry i zebrał dwie piłki.

Wszechstronni Ponitka i Sokołowski

Dość niespodziewanej porażki w lidze VTB doznał Zenit Sankt Petersburg. Mateusz Ponitka zapisał w statystykach 9 "oczek" (2/6 z gry i 4/6 z linii rzutów wolnych), 6 zbiórek, 4 asysty i przechwyt. Kapitan Zenitu miał też jednak aż 5 strat. Lider rozgrywek przegrał w Krasnodarze z Lokomotivem Kubań 81:96. Była to pierwsza porażka podopiecznych Xaviera Pascuala w VTB.

Po wygraną nie udało się sięgnąć też ekipie De Longhi Treviso z Michałem Sokołowskim w składzie. Polak w 27 minut miał 9 punktów (0/4 za 2 i 3/6 za 3), 6 zbiórek, 3 asysty i 2 przechwyty. Zespół z Treviso przegrał na wyjeździe z Dinamo Banco di Sardegna Sassari 93:97. Gościom nie pomogło też 25 punktów Davida Logana, który trafił m.in. pięciokrotnie zza linii 6,75.

Duży transfer! D.J. Cooper nowym zawodnikiem Arged BMSlam Stali!