Suzuki I liga. Duży awans Miasta Szkła. Krośnianie wrócili z dalekiej podróży

Szalona końcówka w zaległym meczu 8. kolejki Suzuki I ligi. Koszykarze Miasta Szkła Krosno ponownie odwrócili losy spotkania i wygrali z Pogonią Prudnik 90:85. Bohaterem, podobnie, jak w niedzielnym starciu z Wisłą Chemart Kraków Mateusz Szczypiński.

Patryk Neumann
Miasto Szkła Krosno Materiały prasowe / Dariusz Błażejowski / Na zdjęciu: Miasto Szkła Krosno
Dla Miasta Szkła było to siódme zwycięstwo w sezonie. Dzięki temu krośnianie awansowali w tabeli z czternastej na dziewiąte miejsce. W Suzuki I lidze pozostał jeszcze jeden zaległy mecz, a ekipa z Podkarpacia zmierzy się w nim z TBS Śląskiem II Wrocław. To jednak dopiero 3 lutego. Dla gospodarzy była to 10. porażka w sezonie i pozostali oni na 15. miejscu.

Zmotywowana Pogoń Prudnik lepiej zaczęła środowe spotkanie. Po dwóch minutach i trafieniach Tomasza Madziara oraz Tomasza Nowakowskiego gospodarze prowadzili 7:0, a trener Marcin Radomski szybko wezwał swoich koszykarzy. Gra krośnian jednak długo się nie kleiła. Dopiero na przełomie pierwszej i drugiej kwarty odpowiedzieli oni serią siedmiu punktów doprowadzając do remisu.

W drugiej kwarcie Pogoń Prudnik odskoczyła nawet na osiem punktów (27:19). Miasto Szkła ponownie odrobiło straty i nawet wyszło na prowadzenie, ale ostatnie słowo w tej części należało do doświadczonego Grzegorza Mordzaka. Rozgrywający dwukrotnie przymierzył z dystansu, a trafiając za trzy równo z syreną ustalił wynik na 39:36.

Ten rzut okazał się początkiem kolejnej ucieczki. Skuteczni gospodarze uzyskali 11 punktów przewagi, a szkoleniowiec gości w 3,5 minuty trzeciej kwarty wykorzystał dwie przerwy. Nie od razu dało to efekt jednak krośnianie zbliżyli się ponownie na punkt po udanych akcjach Alana Czujkowskiego i Piotra Wielocha. Pogoń jednak grała do końca i trafiła kolejny kapitalny rzut w ostatniej sekundzie kwarty. Tym razem zrobił to Karol Kutta.

Jakby tego było mało w czwartej kwarcie po zdobytych punktach i pechowej sytuacji kontuzji kolana doznał Damian Ciesielski. Krośnianie ponownie pokazali charakter. Nie zniechęcili się po tylu ciosach i to oni na finiszu byli lepsi zwyciężając 90:85. Ta sytuacja przypomniała niedzielny, domowy pojedynek z TS Wisłą Chemart Kraków. W Prudniku również kluczowymi postaciami byli Mateusz Szczypiński i Alan Czujkowski.

W czwartej kwarcie goście zdobyli 35 punktów, a w szalonej końcówce gospodarze się pogubili. Pogoń prowadziła przez większość meczu i była nawet skuteczniejsza trafiając 11/22 prób za trzy punkty. Miasto Szkła oddało 30 rzutów z dystansu i trafiło 13 "trójek". Goście mieli też więcej rzutów wolnych (17/21 przy 8/9 Pogoni) oraz zbiórek (32:26). Obie ekipy popełniły po 16 strat.

Mateusz Szczypiński zdobył 22 punkty (7/12 za trzy). Po 23 punkty rzucili natomiast Alan Czujkowski i Tomasz Nowakowski. W Pogoni z dobrej strony pokazali się jeszcze Damian Janiak i Grzegorz Mordzak, a w Mieście Szkła Piotr Wieloch.

Pogoń Prudnik - Miasto Szkła Krosno 85:90 (14:12, 25:24, 22:19, 24:35)

Pogoń: Nowakowski 23, Janiak 12, Mordzak 12, Kutta 10, Madziar 9, Pisarczyk 7, Sanny 7, Mroczek-Truskowski 5, Garwol 0, Kapuściński 0.

Miasto Szkła: Czujkowski 23, Szczypiński 22, Wieloch 14, Krzywdziński 8, Ciechociński 7, Żmudzki 7, Ciesielski 5, Oczkowicz 4.