Suzuki I liga. Niesamowite końcówki w Krakowie i Słupsku. Filip Małgorzaciak zdobył 42 punkty dla Rawlplug Sokoła

Górnik Trans.eu stracił 15 punktów przewagi i przegrał w Krakowie z TS Wisłą Chemart 77:80. Hit 18. kolejki Suzuki I ligi dla koszykarzy Grupy Sierleccy-Czarni Słupsk, którzy wrócili na fotel lidera.

Patryk Neumann
Filip Małgorzaciak WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Filip Małgorzaciak
Przed tygodniem z beniaminkiem (w Pelplinie) potknęli się koszykarze ze Słupska. Podobny los w Krakowie spotkał Górnik Trans.eu Wałbrzych. Dla TS Wisły Chemart było to dopiero szóste zwycięstwo w tym wyrównanym sezonie. Na początku czwartej kwarty zupełnie nic na to nie wskazywało, bo goście uzyskali rekordowe prowadzenie (68:53). Choć dali się dogonić to jeszcze w ostatniej minucie po trafieniu Krzysztofa Jakóbczyka wygrywali 77:73.

Finisz należał do Wawelskich smoków, które zakończyły spotkanie serią siedmiu punktów. Koszykarze z Wałbrzycha w nerwowej końcówce popełniali fatalne straty, a gospodarzy do sukcesu ponieśli Paweł Bogdanowicz, Rafał Zgłobicki i Michał Chrabota, a najwięcej punktów (18) i zbiórek (osiem) miał Jakub Żaczek.

Hit kolejki nie był efektownym, ale zaciętym widowiskiem. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk wygrała z Dzikami Warszawa 65:62. Gospodarze trafili 31 proc., a goście 34 proc. prób z gry. W pierwszej połowie zakończonej niezwykle niskim wynikiem (25:23) było pod tym względem jeszcze gorzej. Goście na początku trzeciej kwarty zdobyli dziewięć punktów z rzędu i prowadzili 32:25. Tej przewagi jednak nie utrzymali, ale walczyli do ostatnich sekund pomimo bardzo trudnej sytuacji.

Dziki na koniec trzeciej kwarty straciły kontuzjowanego Patryka Nowerskiego, a 2,5 minuty przed końcem ze względu na kontuzję kolana boisko opuścił Piotr Pamuła. Szczególnie ta druga sytuacja nie wyglądała dobrze. Dla gości 14 punktów zdobył Patryk Gospodarek, a dla gospodarzy 18 "oczek" i dziewięć zbiórek uzyskał Hubert Pabian. Debiutujący Jakub Musiał długo był nieskuteczny (3/10 z gry), ale w końcówce trafiał ważne rzuty i zdobył łącznie 12 punktów.

Energa Kotwica Kołobrzeg odrobiła 11 punktów i wyszła nawet na prowadzenie 78:77. Końcówka jednak zdecydowanie dla WKK Wrocław. Po serii 7:1 trzeci zespół w tabeli wygrał 89:83. Pięć ze swoich 16 punktów zdobył w tym fragmencie Tomasz Prostak. Najlepszym strzelcem z 20 punktami był Michał Jędrzejewski. Rozgrywający rozdał też siedem asyst. Double-double (10 punktów i 14 zbiórek) skompletował Piotr Niedźwiedzki. Dla Energa Kotwicy 15 punktów i 12 zbiórek uzyskał Filip Struski.

W najbardziej jednostronnym meczu Rawlplug Sokół Łańcut zaczął od prowadzenia 12:2. Już w tym fragmencie 11 ze swoich 42 punktów zdobył Filip Małgorzaciak. Rzucający gospodarzy trafił 8/11 prób za trzy, 4/6 za dwa i 10/11 rzutów wolnych. Dołożył też po cztery zbiórki i asysty. To złożyło się na niesamowity wskaźnik efektywności (43). Łańcucianie wygrali z Pogonią Prudnik 116:87. Trafili oni 21/33 prób za dwa i 16/34 za trzy punkty. Dla Pogoni 22 punkty rzucił Tomasz Nowakowski, a 21 Stanferd Sanny (4/4 za trzy).

Jeszcze w czwartej kwarcie Księżak Łowicz prowadził z Miastem Szkła Krosno 78:55. Niewiele jednak zabrakło żeby pełna dominacja gospodarzy przez 34 minuty nie dała im zwycięstwa. Kolejny w tym sezonie imponujący finisz okazał się trochę spóźniony dla ekipy z Podkarpacia i miejscowi wygrali 86:83. Wykorzystali oni 14/33 prób z dystansu, a rywale 7/24. Po cztery "trójki" trafili Łukasz Bodych i Wojciech Jakubiak, którzy zdobyli odpowiednio 17 i 16 punktów.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków wygrał z Decką Pelplin 92:75. Gospodarze odnieśli siódme zwycięstwo z rzędu i mają taki sam bilans (10-8), jak szóste w tabeli Dziki, a tracą tylko punkt do piątego Rawlplug Sokoła. Sobotni tryumf mógł być jeszcze bardziej okazały, bo w końcówce trzeciej kwarty ekipa z Mazowsza miała 30 punktów przewagi.

Pruszkowianie w całym meczu popełnili tylko siedem strat, a beniaminek 19. Adrian Suliński zdobył 26 punktów (po 4/6 za dwa i trzy). Efektowną linijkę statystyczną wykręcił Mateusz Szwed. Do 19 punktów (7/12 z gry) dołożył 12 zbiórek, siedem przechwytów, sześć asyst i dwa bloki. To dało 40 punktów we wskaźniku efektywności. Michał Kierlewicz rzucił 19, a January Sobczak 18 punktów. Pozostali koszykarze Elektrobud-Investment ZB zdobyli tylko 10 punktów.

Bez niespodzianki w Opolu. Weegree AZS Politechnika wygrała 86:64 z pozostającą bez zwycięstwa Zetkama Doral Nysą Kłodzko. Goście przegrali wszystkie kwarty, ale najsłabiej zaprezentowali się w ostatnich 10 minutach (6:18). W zespole Akademików skuteczni byli: Adam Brenk (18 punktów, 7/8 z gry) i Artur Łabinowicz (17 punktów, 7/9). Brenk trafił dwie z trzech "trójek" swojej drużyny.

Wyniki sobotnich spotkań 18. Kolejki Suzuki I ligi:

Rawlplug Sokół Łańcut - Pogoń Prudnik 116:87 (31:11, 24:31, 39:25, 22:20)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 42, Pełka 18, Zaguła 15, Fraś 12, Karolak 9, Jankowski 5, Majka 5, Czerwonka 4, Klima 3, Kulikowski 3, Noga 0.

Pogoń: Nowakowski 22, Sanny 21, Mordzak 15, Janiak 11, Kutta 9, Pisarczyk 6, Madziar 2, Kapuściński 1, Garwol 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 86:64 (24:19, 24:23, 20:16, 18:6)

Weegree AZS Politechnika: Brenk 18, Łabinowicz 17, Krajewski 12, Wilk 9, Skiba 8, Piszczatowski 7, Szymański 7, Kaczmarzyk 5, Jankowski 2, Jodłowski 1.

Zetkama Doral Nysa: Nowicki 16, Krajniewski 15, Nowakowski 13, Weiss 8, Dawdo 3, Szymański 3, Bernecki 2, Wojciechowski 2, Ziółko 2, Jeziorowski 0, Kowalski 0.

TS Wisła Chemart Kraków - Górnik Trans.eu Wałbrzych 80:77 (12:15, 18:19, 21:27, 29:16)

Wisła Chemart: Żaczek 18, Chrabota 12, Zgłobicki 10, Czyż 9, Gorgoń 8, Rajewicz 6, Bogdanowicz 5, Włodarczyk 5, Maj 3, Hicks 2, Krakowiak 2.

Górnik Trans.eu: Bojanowski 20, Cechniak 14, Ochońko 14, Jakóbczyk 10, Malesa 8, Durski 6, Wróbel 3, Zywert 2, Koperski 0, Ratajczak 0.

WKK Wrocław - Energa Kotwica Kołobrzeg 89:83 (24:20, 28:24, 14:17, 23:22)

WKK: Jędrzejewski 20, Prostak 16, Koelner 12, Rutkowski 11, Niedźwiedzki 10, Kiwilsza 9, Patoka 8, Sitnik 3, Matusiak 0, Uberna 0.

Energa Kotwica: Struski 15, Dymała 13, Wątroba 13, Kruszczyński 11, Pawlak 8, Robak 8, Stankowski 8, Kulon 7, Sadło 0.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Dziki Warszawa 65:62 (13:16, 12:7, 18:22, 22:17)

Grupa Sierleccy-Czarni: Pabian 18, Musiał 12, Śmigielski 11, Pieloch 8, Kurpisz 7, Słupiński 4, Kulikowski 3, Kordalski 2, Przyborowski 0.

Dziki: Gospodarek 14, Dębski 11, Wojtyński 10, Pamuła 9, Grochowski 6, Koźluk 4, Krefft 3, Marchoff 3, Nowerski 2, Tokarski 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Decka Pelplin 92:75 (30:16, 21:18, 25:15, 16:26)

Elektrobud-Investment ZB: Suliński 26, Kierlewicz 19, Szwed 19, Sobczak 18, Proczek 6, Dalkowski 2, Drewniak 2, Czosnowski 0, Tyszka 0.

Decka: Dutkiewicz 18, Załucki 12, Madray 11, Paweł Dzierżak 9, Majewski 7, Kamiński 5, Gonzalez 4, Pawłowski 4, Burczyk 3, Pietras 2, Nalecziński 0.

KS Księżak Łowicz - Miasto Szkła Krosno 86:83 (27:22, 26:14, 16:14, 17:33)

Księżak: Bodych 17, Jakubiak 16, Kucharek 14, Stopierzyński 12, Kobus 9, Leszczyński 7, Fatz 6, Grod 5.

Miasto Szkła: Szczypiński 20, Czujkowski 17, Wieloch 11, Krzywdziński 10, Ciechociński 9, Oczkowicz 6, Żmudzki 6, Ciesielski 4.